Czipowanie kota — dlaczego warto czipować koty? - Butchers

Czipowanie kota — dlaczego warto czipować koty?

Koty, jak wszystkie zwierzęta, które znajdują się pod naszą opieką, wymagają stworzenia im warunków do bezpiecznego bytowania. W przypadku mruczków wychodzących, które chodzą swoimi drogami, może to być jednak dość trudne, bo nie mamy stuprocentowej kontroli nad tym, gdzie aktualnie się znajdują i co robią.

Niektórzy właściciele decydują się w tym celu na czipowanie swojego zwierzęcia. Na czym w ogóle polega ten proces i czy warto go stosować? Czy jest on na pewno w stu procentach bezpieczny? Liczba pytań jest ogromna, ale często brakuje odpowiedzi. Dlatego przychodzimy z pomocą i w tym artykule postaramy się wyjaśnić najbardziej nurtujące zagadnienia związane z tematyką czipowania kota.

Czip dla kota — jak działa?

Proces ten polega na umieszczeniu pod skórą kota tak zwanego czipa. Bardziej szczegółowe wyjaśnienie pojęcia mówi, że to mikroprocesor zawierający jedyny, niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Składa się on z piętnastu cyfr. Nie ma możliwości, aby numer powtórzył się w innym czipie.

W większości przypadków pierwsze trzy cyfry składają się z kodu kraju, następne trzy z kodu producenta, a pozostałe dziewięć cyfr to ustanowiony wyjątkowy kod, który nie może powtórzyć się w żadnym innym chipie. Bywają jednak sytuacje, w których numer mikroprocesora zaczyna się od tak zwanego kodu współdzielonego, czyli liczby 900. Takie rozwiązanie stosują producenci nieposiadający jeszcze własnego, oryginalnego kodu. Może się też zdarzyć, że pierwsze trzy cyfry będą kodem producenta, a pozostałe dwanaście ustanowią unikalny ciąg.

Numer identyfikacyjny odczytuje się za pomocą fal radiowych zazwyczaj w zasięgu od pięciu do dziesięciu centymetrów. Nie trzeba się martwić, że po jakimś czasie będzie trzeba wymieniać umieszczony mikroprocesor. Takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ czip dla kota nie wymaga żadnego zasilania, a to w konsekwencji prowadzi do jego długoletniej trwałości.

Czipowanie kota — co daje i jak wygląda chip dla kota?

Przede wszystkim musimy rozróżnić chip od lokalizatora, co często jest przez ludzi niezaznajomionych z tematem mylone. Otóż jeśli chcemy wiedzieć, w którym miejscu akurat znajduje się nasz pupil, możemy zdecydować się na kupno lokalizatora, montowanego na przykład na obroży. Takie rozwiązanie doceniają zwłaszcza mieszkańcy domów z podwórkiem, ponieważ w tych miejscach opuszczenie terenu mieszkalnego jest zdecydowanie łatwiejsze.

Natomiast chip dla kota to nieco inna kwestia nie pozwoli nam on dokładnie zlokalizować zwierzaka, ale za to mamy pewność, że jeżeli ktoś go odnajdzie, to będzie w stanie szybko zidentyfikować, do kogo kot należy. To nowoczesne, pewne i bezpieczne rozwiązanie, będące alternatywą dla dawnego grawerowania adresu zamieszkania czworonoga na obroży.

Nie ma więc wątpliwości, że w wielu przypadkach niezwykle przydatne może okazać się czipowanie kota. Jak wygląda ten popularny mikroprocesor? Jego wielkość jest bardzo mała, najczęściej przypominająca malutkie ziarenko (na przykład ryżu). W Polsce najpopularniejsze wymiary tego urządzenia wynoszą 2×12 milimetrów. Dla mniejszych zwierząt są natomiast przeznaczone czipy o wielkości 1.4×8 milimetrów. Nie przeszkadzają więc one w funkcjonowaniu kota nawet w najmniejszym stopniu. Czworonóg będzie mógł bez jakiegokolwiek dyskomfortu wykonywać dosłownie wszystkie czynności i brać udział w różnorodnych aktywnościach.

Ile kosztuje czipowanie kota?

Zazwyczaj przy tego typu rozważaniach pada pytanie: ile kosztuje czipowanie kota? To całkowicie normalna sytuacja, a my na szczęście mamy dla właścicieli czworonogów bardzo dobre wiadomości. Cena wykonania całego procesu zaaplikowania czipa dla kota nie jest wysoka i wynosi od 50 do 200 złotych. Widełki są dość szerokie ze względu na chociażby lokalizację, czy renomę gabinetu, z którego mamy zamiar skorzystać.

Warto oczywiście oddać pupila w ręce wykwalifikowanego lekarza weterynarii posiadającego odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie. Zabieg powinien być bezbolesny, ale będzie taki tylko w przypadku, gdy wykona go fachowiec renomowanej kliniki, gdyż takie miejsca zapewniają całkowite bezpieczeństwo.

Czy są jakieś przeciwwskazania przed wykonaniem czipowania?

Tak naprawdę medycyna nie widzi żadnych przeciwwskazań przed wykonaniem czipowania. Nie ma żadnego znaczenia wiek kota, czy jego pochodzenie. Co więcej, kupując zwierzę z hodowli bądź przygarniając ze schroniska, w większości przypadków nie trzeba już wykonywać tego procesu, ponieważ koty zostały zaczipowane już wcześniej. Jeśli jednak trzeba wszczepić mikroprocesor, nie wolno zapomnieć, aby numer identyfikacyjny został wpisany do książeczki zdrowia. Inną opcją jest umieszczenie go na obroży.

Podsumowanie – zdecydowanie warto zaczipować kota

Reasumując, czip dla kota gwarantuje spokój jego właścicielom, którzy nie muszą już się martwić, co stanie się z ich pupilem w razie ucieczki. To szczególnie istotna kwestia w przypadku zwierząt charakteryzujących się niesamowitą ruchliwością, czyli takich właśnie jak koty. Oprócz tego czip jest w stu procentach bezpieczny dla czworonożnego przyjaciela, nie przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu, ani nie wywołuje niepożądanych reakcji. Ponadto proces wszczepienia mikroprocesora nie jest drogi, a jego wykonanie przebiega szybko i całkowicie bezboleśnie.