Czy koty marzną zimą? Jak pomóc kotom w zimie? - Butchers

Czy koty marzną zimą?

Koty to bardzo specyficzne zwierzęta, tak różne od ekspresyjnych psów. Z powodu ich stoicyzmu wiele osób zastanawia się, czy tak naprawdę koty marzną zimą. Przecież spora część z nich przez znaczną część czasu przebywa właśnie na zewnątrz, gdzie warunki nie rozpieszczają. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak koty znoszą tak niskie temperatury, to zostań z nami przez najbliższych kilka minut.

Jak dowiedzieć się, czy kot marznie na dworze?

To pytanie bardzo często zadają sobie właściciele czworonogów. Odpowiedź jest bardzo prosta — kot sam da o tym znać. Tłumacząc dokładniej, jeśli temperatura nie będzie na tyle niska, aby uniemożliwiać zabawę na dworze, to po prostu pupil będzie przebywał na zewnątrz. Natomiast w przypadku, gdy warunki będą zbyt zimne, wtedy i tak nie ma powodów do zmartwień, ponieważ kot szybko wróci do domu. Po ogrzaniu się w pomieszczeniu prawdopodobnie ponownie opuści ciepłe warunki mieszkalne i znów pójdzie swoimi drogami.

Oczywiście odpowiedzi dotyczące pytania, czy koty marzną zimą, mogą ulegać zmianom w zależności od charakterystyki danego czworonoga. Niektóre zwierzęta zmagają się niestety z różnego rodzaju chorobami, na przykład reumatyzmem. W takich przypadkach niska temperatura może powodować występowanie bólu. Natomiast bardzo trudny do stwierdzenia jest fakt, czy kot może zmarznąć na tyle, aby ulec mniej lub bardziej groźnemu przeziębieniu. Z jednej strony objawy takie jak kaszel bądź kichanie są pewnym wskazaniem, ale z drugiej strony ogromna liczba wirusów na naszej planecie powoduje, że praktycznie niewykonalne jest postawienie jednoznacznej diagnozy bez wizyty u specjalisty, czyli weterynarza.

Dieta ma wpływ na to, czy kot marznie

Zdrowe jedzenie ma wpływ na wiele elementów życia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dla kotów ma ono szczególne znaczenie w okresie zimowym, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na to, czy koty marzną w zimie. Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim warto stworzyć dietę obfitą w kaloryczne potrawy z wysoką zawartością tłuszczów, białka i węglowodanów. Tego typu produkty nie dość, że dostarczą spore pokłady energii, to jeszcze ułatwią przebywanie w tak mroźnych warunkach poprzez magazynowanie wartości odżywczych. Do grupy szczególnie rekomendowanych potraw należy między innymi karma z dużą zawartością mięsa oraz różnego rodzaju ryb.

Niestety kwestia, czy kot marznie w zimie, jest bardziej zawiła niż na pierwszy rzut oka może się wydawać, więc nawet odpowiednia dieta nie musi rozwiązać całkowicie tego problemu. Warto zwrócić jeszcze uwagę na choćby odpowiednie nawodnienie czworonoga. Pamiętajmy, że w grudniu, styczniu, czy lutym zwierzęta muszą wciąż sporo pić. Fakt, że temperatury nie pokazują trzydziestu stopni, a słońce nie praży intensywnie, wcale nie zwalnia właścicieli z odpowiedzialności zapewniania regularnego nawadniania kotów.

Jak pomóc kotom zimą w jeszcze większym stopniu?

Słynne powiedzenie mówi, że diabeł tkwi w szczegółach. Idealnie pasuje ono do funkcjonowania kotów w okresie zimowym. Należy szczególnie zadbać o niewystawianie karmy na zewnątrz, gdyż bardzo szybko zamarznie i nie będzie nadawała się do jedzenia. Kot nie ma wtedy dużego pola manewru, ponieważ z jednej strony nie może skonsumować karmy, a z drugiej strony szanse na powodzenie jakiegokolwiek polowania są minimalne. Wszystkie zwierzęta przebywają przecież w kryjówkach, przez co chronią się nie tylko przed mrozem, ale również przed atakami silniejszych zwierząt. W takiej sytuacji, kiedy kot marznie, jest tak naprawdę pozostawiony na pastwę losu.

Wprawdzie kwestia tego, czy koty marzną zimą, w sporej mierze zależy od samych czworonogów, które mają pewne sposoby na radzenie sobie w tak ekstremalnych warunkach, to jednak warto im pomóc. Można to zrobić poprzez udostępnienie stałych kryjówek, do których mogą wejść w każdej chwili zarówno w ciągu nocy, jak i dnia. Ta porada jest skierowana głównie do właścicieli kotów spędzających większą ilość czasu na przydomowym podwórku. Pupil ostateczną decyzję podejmie oczywiście samodzielnie, ale w razie czego jest przygotowany na różne opcje.

A zatem – czy kot marznie w zimie?

Odpowiedź jest prosta – owszem, jak każdy żywy organizm, teoretycznie kot może zmarznąć w przypadku długiej ekspozycji na niskie temperatury, ale zazwyczaj do tego nie dochodzi. Spora odpowiedzialność spoczywa na właścicielach czworonogów. Ich zadanie to przygotowanie optymalnych warunków podczas trwania zimowych miesięcy. Mowa tu choćby o prawidłowym podawaniu jedzenia, czy zapewnieniu stałych kryjówek. Warto również zagwarantować bezproblemowy dostęp do mieszkania tak, aby w każdej chwili pupil nie miał problemów z powrotem do ciepłego pomieszczenia. Koty mają swoje specjalne sposoby na radzenie sobie z niskimi temperaturami i same chętnie lgną do ciepła, dlatego jeśli tylko w jakiś sposób je wspomożemy, z pewnością nie przemarzną.