Czy pies może jeść czekoladę? Co się stanie jeśli pies zje czekoladne? - Butchers

Czy pies może jeść czekoladę?

Kostka czekolady to idealna porcja słodyczy, która rozpływa się w ustach i ma moc poprawiania nam humoru. Z czekoladą jest jak z radością, która mnoży się przez dzielenie. Ta zasada obowiązuje jednak wyłącznie wśród przedstawicieli naszego gatunku! Podziel się więc czekoladą z partnerką lub partnerem, mamą, tatą lub siostrą czy bratem, ale nigdy… nie częstuj nią psa! Dla naszych czworonożnych przyjaciół teobromina zawarta w ziarnach kakaowca może być bardzo szkodliwa!

Na pytanie o to, czy pies może jeść czekoladę odpowiadamy więc stanowczo: nie. Wyjątkiem jest specjalna czekolada dla psa, czyli produkt wyprodukowany z bezpiecznych dla naszego pupila składników. Dowiedz się dlaczego i  jak groźna jest czekolada dla psa oraz co zrobić, gdy czworonóg spałaszuje kilka kostek tego ludzkiego przysmaku.

Czy czekolada jest trująca dla psa? Tak!

Psy to w większości łasuchy i łakomczuchy! Przysmakiem, którego powinniśmy zawsze konsekwentnie odmawiać psu jest czekolada. Warto również zwrócić uwagę na sposób jej przechowywania – nasze zapasy słodkiej czekolady powinny znajdować się poza zasięgiem psich nosów i łapek. Każdy opiekun czworonoga chce przecież, by ten przez jak najdłuższy czas był obecny w jego życiu, cieszył się doskonałym zdrowiem i świetną kondycja. Tymczasem czekolada dla psa jest trucizną! Wszystko przez zawartą w tym słodkim przysmaku teobrominę!

Teobromina – związek toksyczny dla psa

Teobromina to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów purynowych, występujący naturalnie przede wszystkim w ziarnach kakaowca. Im wyższa jest zawartość kakao w czekoladzie – tym wyższe jest stężenie teobrominy w każdej kostce tego smakołyku. Szacuje się, że tabliczka gorzkiej czekolady zawiera około 300 – 400 mg teobrominy, a tabliczka czekolady mlecznej około 150 – 200 mg teobrominy. Ponadto w każdej czekoladzie znajduje się również kofeina, której średnia zawartość plasuje się na poziomie 15 – 30 mg w tabliczce. 

Czekolada – dawka śmiertelna dla psa

Organizm człowieka dość dobrze radzi sobie z trawieniem i metabolizowaniem teobrominy, podczas gdy organizm psa trawi ją bardzo wolno i długo. Okres półtrwania teobrominy w organizmie człowieka wynosi około dwóch godzin, a w psim układzie pokarmowym nawet ponad dwadzieścia godzin!  Za śmiertelną dawkę teobrominy dla psa uznaje się około 90 – 250 mg na kilogram ciała czworonoga. Oznacza to, że dla miniaturowych i małych psów, ważących około 2 – 4 kilogramów, zjedzenie nawet kilku kostek czekolady, może skończyć się zagrożeniem dla zdrowia i życia lub śmiercią zwierzaka. Teobromina jest również niebezpieczna dla innych zwierząt, m.in. kotów, fretek, papug, a nawet koni!

Skutki spożycia czekolady przez psa

Spożycie przez psa czekolady wiąże się z ryzykiem wystąpienia rozmaitych dolegliwości, stanowiących bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia naszego czworonoga. Dlaczego czekolada jest toksyczna dla psa? Teobromina w organizmie pupila powoduje skurcze naczyń krwionośnych i przyspieszenie pracy serca (mogą one prowadzić do zaburzeń układu krążenia), pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenie jego pracy, a także do skurczy mięśni (mogą utrudniać lub uniemożliwiać poruszanie się oraz prowadzić do paraliżów i niedowładów).

Objawy zatrucia czekoladą i pierwsza pomoc dla psa

U psa, który zjadł czekoladę, najczęściej w ciągu kilku godzin po spożyciu (maksymalnie do 24 godzin), pojawią się typowe symptomy zatrucia teobrominą. Na co zwrócić uwagę? Zatrucie czekoladą może objawiać się: wymiotami i biegunką, ogólnym osłabieniem oraz drżeniem mięśni i przyspieszonym oddechem. Ponadto pies może być niespokojny, zdezorientowany i pobudzony. Przyłapałeś psa na jedzeniu czekolady lub zaobserwowałeś nagłą zmianę jego zachowania? Działaj od razu!

Zatrucie czekoladą u psa wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii. Jeśli od zjedzenia czekolady przez naszego pupila minęło niewiele czasu (najlepiej nie więcej niż godzina) – specjalista najprawdopodobniej zaleci sprowokowanie wymiotów u psa lub wykona płukanie żołądka.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia czekoladą zjedzoną kilka lub kilkanaście godzin wcześniej – niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii, podanie dożylnie płynów i leków. Rasami, które z powodu swojej ogromnej miłości do jedzenia i podjadania najczęściej lądują w gabinetach weterynarii są labradory, beagle i owczarki australijskie. Z kolei najbardziej zagrożone zgonem po spożyciu czekolady są przedstawiciele ras miniaturowych i małych. 

Specjalna czekolada dla psa

Twój pies oblizuje się za każdym razem, gdy zjadasz swoją kostkę czekolady, a Ty chcesz go uszczęśliwić i rozpieścić? Możesz podsunąć mu kostkę psiej czekolady. To produkt opracowany z myślą o czworonogach i całkowicie dla nich bezpieczny. Specjalna czekolada dla psa w swoim składzie ma najczęściej maksymalnie 3% kakao – reszta to: oleje, tłuszcze, mleko i produkty mleczne oraz mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. A co z białą czekoladą? 

Czy psy mogą jeść białą czekoladę? W składzie tego produktu znajduje się minimum 20% masła kakaowego, otrzymywanego z dojrzałych owoców kakaowca. Także w tym produkcie będzie więc obecna teobromina, choć oczywiście w zdecydowanie mniejszym stężeniu niż w przypadku czekolady gorzkiej i mlecznej. Biała czekolada to jednak źródło sporej dawki kalorii i cukrów, których lepiej oszczędzić psu.

Podsumowanie

Czy pies może jeść czekoladę? Absolutnie nie! W tym słodkim przysmaku znajduje się trująca dla psa teobromina. Spożycie zaledwie kilku kostek gorzkiej czekolady może spowodować poważne zagrożenia dla zdrowia i życia małego psa, a spałaszowanie 2 – 3 tabliczek będzie śmiertelnie niebezpieczne dla czworonożnych przedstawicieli ras średnich i dużych. Objawami zatrucia czekolada u psa są wymioty i biegunka, a także zmiana zachowania – niepokój i pobudzenie. W każdej sytuacji, gdy zauważysz, że Twój pies zjadł czekoladę lub zaobserwujesz symptomy zatrucia – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii!