Czy trzeba myć zęby kota? Jak robić to prawidłowo? - Butchers

Czy trzeba myć zęby kota? Jak robić to prawidłowo?

Dzisiejsze metody postępowania, wiedza oraz dostępne preparaty pozwalają na znacznie lepsze, kompleksowe dbanie o zdrowie naszych czworonogów. Tak jak uczymy nasze dzieci od małego mycia zębów, aby nie miały z nimi problemu w przyszłości, tak samo powinniśmy postępować z przypadku naszych kociąt.

Regularna higiena jamy ustnej kota ogranicza możliwości wystąpienia problemów z dziąsłami czy jamą ustną oraz samymi zębami. Niektórym właścicielom tych neurotycznych istot zapewne trudno wyobrazić sobie, jak w ogóle można umyć zęby kotu. A jednak – jest to możliwe i pożądane!

Problem z zębami dotyczy nie tylko ludzi

Statystycznie osiem na dziesięć badanych kotów z czasem ma problem z kamieniem nazębnym. Co ciekawe, problem dotyczy on nie tylko starszych osobników. Na wystąpienie kamienia nazębnego wpływ ma na przykład skład śliny, rodzaj spożywanego jedzenia czy wrodzone lub nabyte wady zgryzu. Najpierw tworzy się osad, a następnie kamień nazębny. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny. Tak więc na pytanie, czy kotom czyści się zęby, odpowiedź jest jedna: zdecydowanie tak!

Niebezpieczny kamień nazębny

Większość szkód w jamie ustnej kota powoduje właśnie osadzający się na zębach i dziąsłach kamień. Bakterie, które są za nim ukryte, są toksyczne dla organizmu i powodują jego powolne zatruwanie. To jednak nie wszystko, ponieważ w ten sposób dochodzi często do bolesnego zapalenia dziąseł, uniemożliwiającego kotom jedzenie. Ostatecznością może być nawet zanik dziąseł u zwierzęcia.

Kamień powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. Stąd też jest on przyczyną wypadania zębów u kota. Bakterie żerujące w jamie ustnej kociaka mogą wraz ze śliną wędrować dalej, zatruwając kolejne organy, na przykład nerki, wątrobę, a nawet kocie serce.

Kiedy niezbędne jest mycie zębów u kota?

Najważniejsza jest zawsze profilaktyka. W chwili, kiedy w zauważymy na kocich zębach nalot w kolorach żółci i brązu i poczujemy mniej przyjemny niż zwykle zapach wydobywający się z jego pyszczka, to znak, że niezbędna jest szybka wizyta u weterynarza. Prawdopodobnie bowiem doszło do zakażenia lub rozprzestrzenienia się bakterii. Kot może być ospały, mieć problemy z jedzeniem czy połykaniem, być apatyczny czy w ogóle nie objawiać zainteresowania pożywieniem. Aby uniknąć takich sytuacji, niezbędna jest higiena zębów u kota. Zawsze przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jak myć zęby kotu?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na mycie zębów kotu, dzięki czemu można wybrać ten, który wam będzie odpowiadał najbardziej. W sklepach zoologicznych można znaleźć kocie szczoteczki do zębów wraz ze specjalnymi pastami. Tutaj zasada działania jest prosta, jednak sam zabieg przeprowadzany w taki sposób nie zawsze jest wykonalny.

Dla mniej współpracujących z właścicielem kociaków przeznaczone są nakładki na palec, którymi można przecierać dziąsła i zęby kota. Nakładki nie wymagają stosowania pasty, ponieważ nasączane są solami srebra, które mają bardzo podobne do niej właściwości. Inną opcją jest zastosowanie żelu do nałożenia na kocie dziąsła. Jego zastosowanie nie wymaga dodatkowego szczotkowania, jest więc bardzo wygodny w użyciu i chętnie wybierany przez bardzo zabieganych właścicieli mruczków. Kot w tym przypadku samoczynnie czyści sobie jamę ustną, próbując pozbyć się z pyszczka mocno trzymającego się zębów i dziąseł żelu.

Ostatecznie można zdecydować się na zabawki-gryzaki. Ich obgryzanie będzie automatycznie powodować ścieranie się kamienia nazębnego. W sklepach znaleźć można również specjalne dodatki czyszczące do wody oraz pokarmu, a także specjalne kocie smakołyki i ciasteczka.

Jak inaczej czyścić kotu zęby?

Prawidłowe dbanie o jamę ustną kociaka wymaga także stosowania codziennie odpowiedniej karmy. Podczas gdy faktycznie wygodnym rozwiązaniem jest puszkowa, mokra karma, wspomaga ona odkładanie się kamienia nazębnego i jest pośrednią przyczyną kłopotów z zębami. Sucha karma działa nieco jak gryzaki – jej chrupanie powoduje mechaniczne usuwanie czy wręcz zdrapywanie kamienia nazębnego u zwierzęcia.

Nie bez znaczenia jest nawet kształt karmy, jaką je nasz kot. Jeśli w diecie naszego pupila uwzględniamy surowe mięso, lepiej sprawdzą się większe kawałki, wymagające wysiłku w rozdrobnieniu go – to także powoduje ścieranie kamienia nazębnego.

Kot i mycie zębów – jak często to robić?

W idealnym scenariuszu nasz kociak pozwala sobie na wykonanie pełnej higieny jamy ustnej codziennie. W prawdziwym życiu jest to jednak mało wykonalne, dlatego właściciele powinni starać się myć zęby kotu przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni warto skorzystać z opcji, jaką jest żel na dziąsła, specjalna, sucha karma czy dodatki do picia.

Czy myć kotu zęby, kiedy naprawdę tego nie chce?

Kot jest istotą, która nie da się zmusić do wszystkiego. Dla jego dobra warto jednak próbować – najlepiej od kociaka. Po zakończonym zabiegu nie można zapominać o nagrodzie w postaci smakołyku. Zachętą będzie też odpowiednio dobrana pasta, której smak i zapach przypadnie kotu do gustu. Połową sukcesu będzie otrzymanie od kota pozwolenia na wkładanie palca czy szczoteczki do jamy ustnej. W tym wypadku uzasadnione jest powiedzenie – małymi krokami, a do celu.