Dlaczego pies wymiotuje - co to oznacza? - Butchers

Dlaczego pies wymiotuje?

Zwracanie pokarmu, czyli wymioty u psa, są bez wątpienia symptomem budzącym niepokój u właścicieli czworonogów. W takiej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie: co zrobić, gdy pies wymiotuje? Wszyscy chcemy dla naszych pupili jak najlepiej, dlatego warto zapoznać się z potencjalnymi źródłami tej przypadłości.

Co powoduje wymioty u psa?

Jeśli zaobserwujesz u swojego psa zmianę zachowania, polegającą na zauważalnym niepokoju, może to być oznaka nudności, które są pierwszą fazą wymiotów. Zazwyczaj zaobserwujemy wtedy: łapczywe zjadanie trawy lub roślin, mlaskanie, dyszenie, kładzenie się i wstawania na zmianę, bezruch lub ślinotok.

Wymioty u psa są objawem polegającym na nagłym opróżnieniu żołądka oraz jelit przez jamę ustną. Są one naturalnym odruchem obronnym organizmu, mającym na celu usunięcie szkodliwych toksyn lub drobnoustrojów. Dzięki temu niepożądane substancje nie dostaną się do krwiobiegu zwierzęcia. Wymioty są także podstawowym objawem wielu chorób, dlatego w przypadku ich wystąpienia ważna jest uważna obserwacja psa.

Rodzaje wymiotów u psa

Gdy pies wymiotuje, najważniejsze jest, aby zachować spokój. Następnie należy zaobserwować czas trwania dolegliwości oraz ich przebieg, co pomoże podjąć decyzję odnośnie do dalszych działań. Wyróżniane są 3 rodzaje wymiotów u psów:

  • jednorazowe/sporadyczne
  • ostre
  • przewlekłe

Jednorazowe wymioty u psa są zasadniczo najmniejszym powodem do niepokoju. Często pojawiają się z prozaicznych przyczyn, takich jak zbyt szybko spożyty pokarm, zjedzenie czegoś nieświeżego lub połknięcie jakiegoś ciała obcego.

Wymioty przewlekłe trwają od 7 dni do trzech tygodni i mogą być nieregularne. Natomiast wymioty ostre cechują się większą intensywnością (powyżej 3 razy na dobę) i również występują nagle oraz mogą utrzymywać się kilka dni. W przypadku wystąpienia wymiotów przewlekłych oraz ostrych należy bez zbędnej zwłoki zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. Tego rodzaju wymioty u psa mogą być objawem wielu, czasem poważnych chorób.

Podział wymiotów u psa z uwagi na treść

Wymioty u psa nie zawsze muszą dotyczyć zwracania treści pokarmowej. Gdy pies wymiotuje pianą, przyczyny najczęściej dotyczą chorób gardła lub zapalenia migdałków. W przypadku wymiotów bezbarwną pianą pies tak naprawdę wymiotuje śliną, co jest spowodowane odkrztuszaniem drażniącego go odcinka gardła.

Sytuacja staje się poważniejsza, gdy pies wymiotuje żółtą pianą lub żółcią. Jest to spowodowane usuwaniem pokarmu z dwunastnicy. Świadczy to najczęściej o poważnych schorzeniach, takich jak ciężkie zatrucie, uszkodzenie wątroby lub stany zapalne jelit bądź żołądka. W takim przypadku należy natychmiast zabrać psa do weterynarza i przeprowadzić dogłębną diagnostykę

Gdy pies wymiotuje krwią, również konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii, ponieważ może być to objaw bardzo poważnych chorób, takich jak np. krwotok wewnętrzny. Bardzo ważna jest wtedy obserwacja krwi pod kątem koloru oraz struktury. W zależności od tego, czy krew jest świeża (o jasnoczerwonej barwie), skrzepnięta (ciemnoczerwona) czy już nadtrawiona, łatwiej jest ustalić przyczyny jej występowania. Czasem zdarza się, że krew pochodzi ze skaleczenia jamy ustnej lub urazu zęba. Wtedy krwawienie z pyska może zostać pomylone z krwawymi wymiotami.

Choroba lokomocyjna, a wymioty u psa

Kinetoza, zwana popularnie chorobą lokomocyjną, występuje także u naszych czworonogów. Gdy pies wymiotuje w samochodzie, jest to najczęściej spowodowane właśnie tą przypadłością. Wymioty najczęściej występują po kilkunastu minutach od rozpoczęcia podróży autem.

Gdy pies przyzwyczajany jest od małego do tego rodzaju środka transportu, wtedy wymioty zazwyczaj ustępują z czasem. Zdecydowanie nie należy przekarmiać psa przed podróżą. Można również mu podać leki weterynaryjne, pomagające ograniczyć skłonność do nudności oraz wymiotów. Co ważne, leków przeciwwymiotnych nie należy podawać w innych przypadkach bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia zwierzęcia. Nie zapominajmy o tym, że wymioty są naturalną metodą ochrony organizmu!

Co robić, gdy wymioty u psa występują sporadycznie?

Często zdarza się, że psy podjadają trawę. Ma to na celu wywołanie wymiotów, ponieważ trawa działa drażniąco na przewód pokarmowy. Dlatego, gdy pies je trawę i wymiotuje, jest to formą oczyszczenia organizmu w przypadku niestrawności lub zalegania czegoś w żołądku. Zjadanie niewielkich ilości trawy od czasu do czasu nie stanowi problemu, jednak nagminne jej spożywanie może doprowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego.

Powodem sporadycznych wymiotów u psa mogą być też alergie, na które cierpi ok 10% psów. Należy wtedy obserwować, po jakim rodzaju pokarmu wymioty zaczynają występować i eliminować ten składnik z diety.

Przyczyną występowania wymiotów może tkwić także w nieprawidłowym karmieniu psa. Niewłaściwy dobór karmy może doprowadzić do silnego podrażnienia żołądka, co z kolei może powodować wymioty przewlekłe. Na szczęście, na rynku dostępne są karmy o naturalnym składzie, które wzbogacone są o witaminy i minerały.