Jak pies z kotem - czy możliwa jest przyjaźń kota z psem - Butchers

Jak pies z kotem – czy przyjaźń pomiędzy kotem i psem jest możliwa?

Chyba każdemu znane jest powiedzenie „jak pies z kotem”, dotyczące napiętych relacji pomiędzy stronami. Jednak wbrew utartym stereotypom, pies i kot są w stanie żyć ze sobą w zgodzie. Zdarza się również, że pies i kot pod jednym dachem mogą się nawet zaprzyjaźnić. Co należy zrobić, aby kot i pies egzystowały ze sobą w spokoju?

Pies i kot – przyjaźń od małego

Najłatwiej nawiązać jest więź, a być może nawet i przyjaźń psa i kota, gdy oba zwierzaki są młode. Właśnie kociak i szczeniak mają największe szanse na dogadanie się pomimo różnic gatunkowych. Mówi się, że przyjaźnie zawarte w dzieciństwie trwają często całe życie i tak bywa też, gdy pies i kot od małego przebywają pod jednym dachem.

Młode zwierzęta pozbawione są negatywnych doświadczeń, takich jak gonienie kota przez psa, więc szczeniak nie będzie sam z siebie próbował gonić kociaka. Gdy pies i kot przebywają ze sobą od małego, ich relacje ulegają socjalizacji i w stosunkowo krótkim czasie stają się do siebie pozytywnie nastawione. Dzieje się tak między innymi dlatego, że mają towarzystwo, a tym samym mają z kim się bawić.

Jak zapoznać psa i kota?

Należy być świadomym, że łączenie kota i psa jest procesem, który może trwać pewien czas. Bywa tak, że zwierzaki szybko przypadną sobie do gustu, lecz często zdarza się, że trzeba dać im nieco więcej czasu.

Najważniejsze jest zapewnienie komfortowych warunków dla psa i kota. Zdecydowanie zaleca się, aby kot na początku pierwszego spotkania przebywał w transporterze, ponieważ trudno stwierdzić jak zareaguje na spotkanie z psem. Może się zdarzyć, że w przypływie stresu drapnie psa, co z kolei może go zranić, a także stworzyć swego rodzaju uraz, który nie ułatwi późniejszej socjalizacji.

Jak zapoznać dorosłego kota i psa?

Jak już wspominaliśmy, najłatwiej jest zapoznać ze sobą młode osobniki. W przypadku starszych zwierząt sytuacja staje się nieco trudniejsza. Pozostawienie zwierząt samych sobie z nadzieją, że same jakoś się zapoznają i polubią, jest najgorszym możliwym rozwiązaniem, ponieważ pies i kot w takim przypadku narażone są na niebezpieczeństwo.

Najlepiej zacząć od izolacji, podczas której nowy domownik znajduje się w osobnym pokoju, a zwierzę mieszkające z nami już wcześniej nie ma do niego dostępu. Należy wtedy poświecić każdemu z nich nieco czasu, co pozwoli przenieść zapach jednego na drugie i wstępnie się oswoić. Po pewnym czasie trzeba zmienić pomieszczenia, tak aby kot zwiedził miejsce przebywania psa i na odwrót. Najczęściej trwa to kilka dni, a nie godzin.

Pierwsze spotkanie psa i kota

Gdy nadejdzie już czas pierwszego spotkania, kluczowe jest, aby przygotować miejsce odpowiadające potrzebom kota i psa. Dla tego pierwszego niezwykle ważne jest posiadanie możliwości schronienia. Najlepiej, gdy takie miejsce znajduje się wysoko, aby kot mógł spokojnie obserwować przestrzeń, dzięki czemu będzie czuć się bezpiecznie. Z kolei pies powinien mieć swoje osobne legowisko lub klatkę, która będzie pełnić funkcję jego azylu.

Ważne, aby zachować szczególną ostrożność podczas karmienia. Zwierzęta powinny mieć możliwość spożywania posiłku w spokoju, czyli najlepiej w pewnym oddaleniu od siebie. Kocie miski warto ustawić wyżej, tak aby pies nie miał do nich dostępu. Należy też odpowiednio zabezpieczyć kocią kuwetę, ponieważ psom zdarza się zjadać jej zawartość, co negatywnie może odbić się na ich zdrowiu.

Pies i kot powinny mieć swoje osobne zabawki, których czasem dotyka też ich właściciel. Jest to istotne z uwagi na emisję zapachów. Najważniejsze natomiast jest poświęcenie czasu każdemu ze zwierząt. Jeśli będziemy skupiać uwagę na nowym domowniku, wtedy dotychczasowy pupil może poczuć się odrzucony, co z będzie wywoływać u niego stres. Pamiętajmy więc aby sprawiedliwie dzielić czas pomiędzy kota i psa.

W przypadku gdy napotkamy problemy podczas adaptacji nowego zwierzęcia, dobrze jest poradzić się behawiorysty. Tego typu konsultacja często pomaga uporać się z większością problemów. Asymilacja psa i kota pod jednym dachem jest popularną praktyką, więc w przypadku spełnienia powyższych wytycznych z dużym prawdopodobieństwem zakończy się ona sukcesem.

Pies i kot pod jednym dachem według naukowców potrafią się dobrze dogadywać

Naukowcy z Uniwersytetu w Perugii we Włoszech przeprowadzili badania, z których wynika, że pies i kot w jednym domu potrafią się porozumieć. W celu sprawdzenia możliwych relacji między kotami i psami mieszkającymi pod jednym dachem przeprowadzono badanie na grupie 1270 właścicieli posiadających oba zwierzęta.

Z badania wynikło między innymi, że psy są postrzegane jako bardziej przyjacielskie, a koty bardziej zdystansowane względem swoich właścicieli. Z kolei aż w 64% przypadków wskazano, że zwierzęta bawią się ze sobą, a najpopularniejszą zabawą jest oczywiście gonienie się. Niemal połowa kotów w czasie zabawy chętnie korzysta z psiego ogona. Ponadto co trzeci pies i kot pozdrawiają się, dotykając swoich nosów.

Podsumowanie

Jak widać, przyjaźń psa i kota jest jak najbardziej możliwa, jednak zależy to także od predyspozycji poszczególnych osobników, wieku, w jakim się spotkają po raz pierwszy oraz naszego zaangażowania w cały proces.