Jaka kuweta dla kota? Jak wybrać najlepszą kuwetę dla kota? - Butchers

Jaka kuweta dla kota? Jak wybrać najlepszą kuwetę dla kota?

Każda osoba, która opiekuje się kotem, wie doskonale o tym, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w mieszkaniu, w którym gości mruczek, jest kuweta. Od tego, na jaki model się zdecydujemy, zależy komfort zwierzęcia oraz nasz własny, jak również łatwość sprzątania i utrzymania jej w dobrym stanie. Tymczasem na rynku dostępne są różnorodne modele kuwet, co z jednej strony daje nam szeroki wybór, z drugiej jednak utrudnia podjęcie decyzji. Odpowiedzmy więc na pytanie – jaka kuweta dla kota jest najlepsza?

Rodzaje kuwet dla kota

W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród różnego rodzaju kuwet dla kota. Aby dowiedzieć się, która z nich jest najlepsza, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Poznajmy więc dostępne opcje. 

Pierwszym rodzajem kuwet dla kota, które cieszą się sporą popularnością, jest kuweta otwarta. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów – ceramiki lub tworzyw sztucznych. Kuweta tego typu jest dla kota optymalnym rozwiązaniem ze względu na fakt, że podczas załatwiania swoich potrzeb może on swobodnie rozglądać się wokół, dzięki czemu czuje się bezpiecznie.

Niestety, wybór takiego rodzaju kuwety ma również pewne wady. Przede wszystkim kot może rozsypywać żwirek, przez co jego opiekun zmaga się z ciągłym bałaganem powodowanym przez rozsypany piasek. Problematyczna może być także kwestia nieprzyjemnego zapachu. Niemniej jednak wielu opiekunów, którym zależy na dobrostanie zwierząt, decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Tym bardziej że sprzątanie kuwet otwartych jest niezwykle łatwe i proste. 

Drugim rodzajem kuwet dla kota, na które warto zwrócić uwagę, są kuwety zamknięte. Jak możemy się domyślić, są to kuwety, które poza misą ze żwirkiem mają również zadaszenie. Ten rodzaj kuwet jest bardzo popularny i doceniany przez opiekunów, ponieważ ułatwia utrzymanie porządku, jest estetyczny oraz ogranicza rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów.

Aby jednak kuweta tego typu była odpowiednia dla naszego mruczka, warto pamiętać o tym, aby początkowo kotek przyzwyczajał się do niej bez przykrycia. Dobrze również usunąć drzwiczki, które często stanowią dla kota barierę nie do przeskoczenia.

Zastanawiając się nad tym, jaka kuweta dla kota będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę również rodzaje kuwet, które mają stanowić dla nas pewnego rodzaju ułatwienie w codziennej opiece. Pierwszymi z nich są kuwety przesiewowe. Dostępne są zarówno w wersji zamkniętej, jak i otwartej. Czym się wyróżniają? Pomiędzy spodem a warstwą żwirku umieszczone jest sitko, dzięki któremu nieczystości wpadają do zamkniętego pojemnika.

Drugim rodzajem nowoczesnych rozwiązań jest samoczyszcząca kuweta dla kota. W tym przypadku mamy do czynienia z mechanizmem, który odsiewa nieczystości. Zanieczyszczenia te są przesuwane do specjalnego pojemnika, które możemy opróżnić, kiedy mamy na to czas.

Czy jednak kuweta samoczyszcząca jest dobrym rozwiązaniem? Jak się okazuje – nie do końca. Po pierwsze, zalegające w zbiorniku nieczystości mogą sprzyjać rozwojowi bakterii oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Poza tym, dźwięki kuwety samoczyszczącej są słyszalne dla kota, przez co niektóre ze zwierząt mogą zniechęcić się do korzystania z niej.

Jak dużą kuwetę dla kota wybrać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kuwety wybierzemy, warto zastanowić się również nad tym, jak duża kuweta dla kota będzie dobrym wyborem. Jak możemy się domyślać – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Inna kuweta będzie najlepsza dla dużego kota, inna zaś dla młodego kociaka.

Przykładowo, samoczyszcząca kuweta dla kota będzie dobrym wyborem dla zwierzaków, które są ustabilizowane, nie mają problemów z regularnym oddawaniem dochodów. W przypadku starszych zwierząt oraz kociąt warto stawiać na kuwetę, które będzie miała obniżone brzegi. Dzięki temu zarówno koci junior, jak i senior, nie będą mieli problemów z wejściem do swojej toalety. 

Kuwetę należy również dopasować do wielkości zwierzęcia. Jaką kuwetę dla dużego kota wybrać? Wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca w mieszkaniu dysponujemy. Dobrze jednak mieć na uwadze, że wiele marek oferuje kuwety w rozmiarze XXL, które są przeznaczone właśnie dla kotów dużych ras.

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Niezależnie od tego, jaką kuwetę dla kota wybierzemy, musimy mieć świadomość, jak ważne jest jej odpowiednie umieszczenie. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że kuweta powinna znajdować się z dala od misek z karmą i wodą. Poza tym należy unikać pomieszczeń, w których panuje gwar oraz spory ruch (np. kuchnia, salon czy przedpokój).

Dla wielu kotów optymalnym rozwiązaniem jest łazienka. Jeśli jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, pamiętajmy o uchyleniu drzwi lub utworzeniu w drzwiach specjalnych drzwiczek, które zapewnią kotu swobodny dostęp do kuwety.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej kuwety dla kota ma ogromne znaczenie. Warto sugerować się więc nie tylko aktualną modą, ale również stanem zdrowia i wiekiem kota, naszymi osobistymi preferencjami oraz warunkami lokalowymi. Dzięki temu uda nam się dopasować idealne rozwiązanie, które ułatwi nam utrzymanie czystości w domu, a jednocześnie zapewni kotu komfortową możliwość załatwiania swoich potrzeb.