Adopcja kota - co warto wiedzieć - Butchers

Adopcja kota – co warto wiedzieć

Dom bez kota? To głupota! Za tym zabawnym hasłem stoją naukowe badania, których wyniki wskazują, że kocie towarzystwo ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i jakość naszego życia.  Posiadanie kota zmniejsza również ryzyko śmierci w wyniku chorób serca nawet o 30%, a przyjemne dla ucha mruczenie i głaskanie jedwabistego futerka sprzyjają wyciszeniu i redukują stres.

Nade wszystko jednak kot to doskonały i stosunkowo mało wymagający zwierzak, który wniesie do Twojego życia mnóstwo miłości! Pamiętaj, że adopcja kota to również ogromna odpowiedzialność za pupila, jego zdrowie i kondycję.

Dowiedz się, jak adoptować kota ze schroniska. Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?

Adopcja kota ze schroniska - krok po kroku

Adopcja kota oznacza przysposobienie zwierzaka, a co za tym idzie – wzięcie pełnej odpowiedzialności za  jego dalsze losy. Jak adoptować kota? Mnóstwo ogłoszeń o kotach do adopcji znajdziesz w mediach społecznościowych, przede wszystkim od osób prywatnych. Taka adopcja ma charakter nieformalny i opiera się na dobrej woli obydwu stron.

Szukaniem opiekunów dla bezdomnych, porzuconych lub odebranych interwencyjnie kotów zajmują się również różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. W tym przypadku adoptowanie kota będzie poprzedzone szeregiem formalności zgodnych ze statutem danej organizacji. Trzecią opcją na zaproszenie pod swój dach zwierzaka jest adopcja kota ze schroniska. 

Jak wygląda adopcja kota ze schroniska?

Adopcje zwierząt ze schroniska są najczęściej bezpłatne. Adopcja kota ze schroniska może odbyć się podczas jednej wizyty – w przeciwieństwie do adopcji psa, która musi być poprzedzona określoną liczbą spacerów zapoznawczych.

Jak wygląda adopcja kota ze schroniska krok po korku?

  • Wizyta w schronisku i wybranie kota, którego chcesz zaadoptować.
  • Wstępna rozmowa z przedstawicielem schroniska – przekazanie najważniejszych informacji o zdrowiu i kondycji kota.
  • Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej – w ankiecie będą pytania m.in. o: mieszkanie (w kontekście rodzaju lokum i własności); współmieszkańców (w kontekście ich wiedzy o planowanej adopcji kota); źródło utrzymania / sytuację finansową; ilość czasu w ciągu doby, którą kot będzie spędzał sam; sposób przygotowania mieszkania na przyjęcie zwierzaka (miski, karma, kuweta, dodatkowe akcesoria, zabezpieczenia okien i drzwi) oraz doświadczenie w opiece nad zwierzętami.
  • Pogłębiony wywiad – przede wszystkim w oparciu o informacje umieszczone w ankiecie.
  • Decyzja przedstawiciela schroniska – zgoda lub brak zgody na wydanie kota do adopcji.
  • Podpisanie umowy adopcyjnej – to umowa o oddaniu pod Twoją stałą opiekę wybranego kota, w której zobowiązujesz się m.in. do traktowania zwierzaka zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zwierząt, zapewniania mu wartościowego pożywienia i wody oraz opieki weterynaryjnej.
  • Odbiór kota – aby odebrać kota ze schroniska musisz posiadać bezpieczny transporter dopasowany do wielkości zwierzaka.

Adopcja kota co trzeba wiedzieć?

Schronisko nie ma obowiązku wyrażenia zgody na wydanie do adopcji kota! Pracownicy schroniska zawsze podejmują decyzję w oparciu o ankietę i wywiad z potencjalnym opiekunem. Musisz wiedzieć, że niektóre koty mogą wymagać bardziej doświadczonych opiekunów oraz specjalistycznego leczenia i czasochłonnej opieki. Mogą również nie akceptować innych zwierząt lub małych dzieci. W takich przypadkach wiedza i doświadczenie pracowników schroniska pozwalają podejmować decyzje najlepsze dla zwierząt i dobre dla Ciebie.

Na czym polega adopcja kota w różnym wieku

W schroniskach przebywają koty w różnym wieku i różnej kondycji. Kocięta, podobnie jak psie szczeniaki, najszybciej znajdują nowe domy. Koty dorosłe oraz koci seniorzy, mający za sobą już kilka lat życia, naznaczone są różnymi doświadczeniami, a to może w rozmaity sposób wpływać na ich charakter i zachowania.

W zdecydowanej większości przypadków spokojne podejście opiekuna, cierpliwość i otwartość na kocie potrzeby daje satysfakcjonujące rezultaty, a adoptowane koty odwdzięczają się swoją bezinteresowną (nie licząc pysznego jedzonka!) miłością.

Odpowiedzialna adopcja kota na czym polega – w zależności od wieku zwierzaka?

Adopcja kociego malucha

Małe kocięta to słodkie puchate kuleczki, które zmiękczają serca nawet osób odpornych na kocie wdzięki. Adopcja małego kota będzie od Ciebie wymagała wzmożonej opieki na początku waszej ludzko – kociej relacji. Będziesz odpowiedzialny/a m.in. za dopełnienie wszelkich obowiązków związanych ze szczepieniami profilaktycznymi, a w odpowiednim czasie – również sterylizację lub kastrację kociaka.

Na Twojej głowie będzie również wychowanie kota i wskazanie mu akceptowalnych zachowań (przede wszystkim w kontekście higieny i zabaw).

Adopcja dorosłego kota

Adoptując kota dorosłego musisz liczyć się z tym, że zapraszasz pod swój dach zwierzaka z własnym bagażem doświadczeń (również traumatycznych) i konkretnymi przyzwyczajeniami. Wzajemne poznawanie się, oswajanie i wypracowywanie optymalnych zasad współdzielenia mieszkania będzie wymagało Twojej cierpliwości i otwartości, ale również czasu i konsekwencji.

Dorosły kot będzie Twoim towarzyszem przez kolejne kilka lat, a Ty będziesz odpowiedzialny/ a za jego żywienie i profilaktykę zdrowotną.

Adopcja starego kota

Adoptując starego kota dajesz mu szansę na spędzenie ostatnich miesięcy lub lat jego życia w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Twoja decyzja powinna być dobrze przemyślana, zarówno w kontekście własnych emocji (zwiążesz się emocjonalnie ze zwierzakiem, który w stosunkowo krótkim czasie odejdzie), jak i Twoich możliwości sprawowania opieki nad kocim staruszkiem.

Stary kot może wymagać częstszych wizyt u lekarza weterynarii, kosztownego leczenia oraz specjalistycznej karmy.

Podsumowanie

Masz już wszystkie najważniejsze informacje o adopcji kota i wiesz, jak adoptować kota ze schroniska. Wiesz również, na czym polega i z czym się wiąże adopcja dorosłego kota, adopcja starego kota oraz adopcja kociego malucha. Po dopełnieniu wszelkich formalności staniesz się pełnoprawnym opiekunem puchatego pupila i osobą odpowiedzialną za jego szeroko pojęty dobrobyt. W ramach stałej opieki nad kotem będziesz zobowiązany/a do traktowania zwierzaka z szacunkiem, zapewniania mu dostępu do wysokiej jakości pożywienia i wody  oraz opieki weterynaryjnej.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się