Diagnozę może postawić lekarz weterynarii, na podstawie dokładnych oględzin psa, szczegółowych badań oraz wywiadu z właścicielem. Zmiany skórne mogą różnie wyglądać i być różnie zlokalizowane u przedstawicieli różnych ras, a także w zależności od wieku i rodzaju sierści lub włosa. Weterynarz musi więc dokładnie oglądnąć skórę i sierść psa, a także skontrolować stan uszu.
Ocenie zostaną poddane także informacje, które uzyska od Ciebie, dotyczące m.in. nietypowego zachowania psa – ogólnego lub związanego bezpośrednio ze skórą i sierścią (drapania, lizania, wygryzania chorobowo zmienionych miejsc) lub uszami (częstsze trzepanie uszami, częstsze drapanie uszu). Alergia pokarmowa u psa może pojawić się w dowolnym momencie życia czworonoga, choć większość z nich ujawnia się do 4. roku życia psa.
Co uczula psa?
Alergię pokarmową u psa może wywołać właściwie każdy składnik lub składniki, również znajdujące się w karmie, którą pies spożywa „od zawsze” – któregoś dnia po prostu dany produkt zaczyna go uczulać. Zdecydowanie najczęściej uczulają składniki białkowe (przede wszystkim kurczak i inne mięso drobiowe, wołowina i wieprzowina) i zboża, jednak jajka czy mleko dla psa również może być alergenem.
Dieta eliminacyjna – wykluczanie alergenu
Skuteczna pomoc psu, który cierpi z powodu alergii pokarmowej, wymaga zastosowania diety eliminacyjnej polegającej na wykluczeniu potencjalnych alergenów u psa. Najczęstszy schemat postępowania polega na radykalnej zmianie diety psa na okres 6 – 8 tygodni. W tym czasie podajemy zwierzakowi wysokiej jakości karmę o jak najprostszym składzie, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków, w której potencjalne alergeny są zastąpione innymi składnikami (np. zamieniając karmę opartą na mięsie drobiowym na tę zawierającym cielęcina lub mięso królika).
Po około 1,5 – 2 miesiącach, zgodnie z zaleceniami weterynarza, możemy przystąpić do tzw. prób prowokacyjnych, czyli dodawania do posiłków psa (pojedynczo i w określonych odstępach czasowych, najczęściej co 7-14 dni) składników, które znajdowały się w jego wcześniejszym jadłospisie. Pojawienie się reakcji alergicznej będzie oznaczał, że udało nam się zdiagnozować konkretny alergen, który uczula naszego pupila. Ustalenie alergenu pozwala na świadome wykluczenie go z diety psa i określenie najlepszej karmy dla naszego alergika.