Alergia u psa - objawy, rozpoznanie i leczenie - Butchers

Alergia u psa – objawy, rozpoznanie i leczenie

Alergie u psów to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na ich dobrostan i jakość życia. Podobnie jak ludzie, psy mogą wykazywać reakcje alergiczne na różnorodne czynniki środowiskowe, pokarmowe oraz na alergeny wziewne, które stają się szczególnie problematyczne w okresie wiosennym. Odpowiednia diagnoza i leczenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb psa, są kluczowe dla zarządzania alergiami i minimalizowania ich wpływu na życie czworonoga. 

Przyczyny alergii u psa - alergia pokarmowa, alergia wziewna, alergia środowiskowa u psa

Alergia to nadmierna / nieadekwatna reakcja organizmu na substancje, które w normalnych warunkach są nieszkodliwe. U psów, podobnie jak u ludzi, system immunologiczny, który zazwyczaj chroni organizm przed infekcjami i chorobami, błędnie identyfikuje niektóre alergeny jako zagrożenie. W odpowiedzi na to zagrożenie, układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które wywołują objawy alergiczne. Ta reakcja może obejmować skórę, układ oddechowy, przewód pokarmowy i oczy.

Alergia pokarmowa u psa – uczulenie na jedzenie

Alergia pokarmowa u psa to zespół objawów, który może pojawić się u czworonoga po spożyciu konkretnego składnika, produktu lub grupy produktów. Dolegliwościom ze strony układu pokarmowego, mogą towarzyszyć również świąd i łuszczenie się skóry, wypadanie sierści oraz ogólne złe samopoczucie zwierzaka. Kluczowym elementem terapii jest w tym przypadku eliminacja produktu powodującego reakcję alergiczną, np. poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej karmy hipoalergicznej.

Alergia wziewna u psa, czyli tzw. alergie środowiskowe

Alergie wziewne, choć mniej powszechne, mogą również stanowić poważny problem, zwłaszcza podczas wiosennych i letnich miesięcy, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie. Psy mogą reagować kichaniem, kaszlem, a także problemami z oddychaniem, co często jest mylone z innymi chorobami dróg oddechowych.

Najczęstsze alergeny wiosenne:

 • Pyłki drzew – wiosna to czas, kiedy drzewa takie jak brzozy, topole czy dęby uwalniają duże ilości pyłków, co często prowadzi do reakcji alergicznych u wrażliwych psów. Pyłki te mogą powodować swędzenie skóry, przekrwienie oczu, kichanie i inne objawy alergiczne.
 • Pyłki traw – podobnie jak pyłki drzew, pyłki traw są silnymi alergenami i stanowią szczególny problem od późnej wiosny do wczesnego lata. Alergia na trawy u psa może być spowodowana m.in. przez tymotkę, wiechlinę czy kostrzewę.
 • Pyłki chwastów – chwasty, w tym popularna ambrozja, są kolejnym źródłem alergenów, które mogą powodować nasilone objawy alergiczne u psów, zwłaszcza późnym latem i wczesna jesienią.

Inne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na wystąpienie alergii u psa, to pleśń i roztocza. Pleśnie mogą rozwijać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów, szczególnie w wilgotnych i słabo wentylowanych obszarach. Wdychane spory pleśni mogą prowadzić do przewlekłych alergii wziewnych. Roztocza kurzu domowego są mikroskopijnymi organizmami żyjącymi w domowym kurzu, których odchody mogą powodować reakcje alergiczne u psów. Alergia na roztocza u psa może objawiać się poprzez swędzenie skóry, wysypki oraz problemy oddechowe.

Alergia u psa objawy

Alergie u psów mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, w zależności od rodzaju alergii, z którą mamy do czynienia. Najczęściej występują alergie skórne i wziewne, które różnią się swoimi symptomami i wymagają różnych metod diagnozy i leczenia.

Alergia skórna u psa objawy:

 • Swędzenie – jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii skórnej u psów jest intensywne swędzenie. Psy mogą drapać się, lizać lub gryźć swoją skórę, co może prowadzić do podrażnień, zaczerwienień lub infekcji.
 • Zaczerwienienie skóry – reakcje alergiczne mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, szczególnie w okolicach łap, brzucha i uszu.
 • Wypadanie sierści – chroniczne drapanie i lizanie może prowadzić do wypadania sierści, co jest szczególnie widoczne w miejscach, gdzie pies najczęściej się drapie.
 • Wysypki lub wypryski – w niektórych przypadkach na skórze mogą pojawiać się wysypki lub pęcherze, które mogą być wynikiem reakcji alergicznej.

Objawy alergii wziewnej u psa:

 • Kichanie – alergie wziewne mogą powodować częste kichanie, szczególnie po wyjściu na zewnątrz lub w kontakcie z alergenami, takimi jak pyłki czy pleśnie.
 • Kaszel – kaszel u psa może być reakcją na drażniące substancje w powietrzu, a u psów z alergiami wziewnymi może być on suchy i przypominać kaszel kennelowy.

Wydzielina z nosa – podobnie jak u ludzi, alergie wziewne u psów mogą prowadzić do zwiększonej produkcji śluzu, co objawia się przejrzystą lub lekko mętną wydzieliną z nosa.

Alergia u psa jak leczyć?

Leczenie alergii u psów wymaga zindywidualizowanego podejścia, które zależy od rodzaju alergenu, nasilenia objawów i ogólnego stanu zdrowia psa.

Standardowe metody leczenia alergii:

 • Leki przeciwhistaminowe – przeciwhistaminy są często stosowane do łagodzenia umiarkowanych objawów alergicznych, takich jak swędzenie i zaczerwienienie skóry. Działają przez blokowanie receptorów histaminy, co pomaga zmniejszyć reakcje alergiczne.
 • Kortykosteroidy – są to silne leki przeciwzapalnei, które mogą być stosowane do kontrolowania cięższych objawów alergii. Są one jednak związane z długoterminowymi skutkami ubocznymi, dlatego ich stosowanie musi być ściśle monitorowane przez lekarza weterynarii.
 • Immunoterapia – odczulanie polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu psa do alergenu poprzez regularne podawanie coraz większych dawek alergenu. Jest to długoterminowa strategia, która ma na celu zmniejszenie wrażliwości na alergeny i może być skuteczna w wielu przypadkach.

Podsumowanie

Efektywne leczenie i zarządzanie alergiami u psów wymaga stałej współpracy między opiekunem czworonoga a lekarzem weterynarii. Regularne wizyty kontrolne, dostosowywanie planów leczenia i monitorowanie reakcji psa na leczenie są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników i poprawy jakości życia psa. Pamiętaj, że nieleczona alergia u psa może prowadzić do zaostrzenia reakcji alergicznych, nasilenia objawów i obniżenia samopoczucia czworonoga, a w skrajnych przypadkach – prowadzić do powikłań.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się