Bezpieczne święta z psem i kotem w domu - Butchers

Bezpieczne święta z psem i kotem w domu

Święta Bożego Narodzenia to cudowny czas, w którym w końcu możesz oderwać się od swoich codziennych obowiązków i po prostu celebrować tu i teraz. Twój pupil z pewnością doceni większą ilość głaskania i zabawy oraz dłuższe spacery. Nie trać jednak czujności! Choinka i świąteczne przekąski to ogromna pokusa dla zwierzaka, częściej niż zwykle otwierane drzwi to dodatkowe okazje do czmychnięcia z domu, a odwiedzający Cię goście to potencjalne ryzyko przebodźcowania psa i kota.

Jak zorganizować Boże Narodzenie, by było przyjemne i bezpieczne dla wszystkich domowników? Czy choinka z kotem w domu to tradycja, która może się udać? Jaki prezent dla psa na Święta kupić?

Świąteczne jedzenie - tylko dla ludzi!

Podczas Bożego Narodzenia stoły uginają się pod ciężarem tradycyjnych potraw, a dom wypełniony jest zapachami, które poruszają nie tylko Twoje zmysły. Pamiętaj jednak, że nawet najsmaczniejsze krokiety, domowej roboty uszka z grzybami czy smażony karp nie powinien wylądować w żołądku Twojego pupila.

W przypadku większości psów wystarczy, że jedzenie będzie znajdowało się na stole lub kuchennym blacie, a Ty będziesz pamiętać o dosuwaniu krzeseł do stołu w taki sposób, by pies nie mógł się na nie wspiąć i „zasiąść” do stołu.

Koty w tej kwestii stanowią większe wyzwanie, bo odpowiednio zdeterminowane są w stanie dostać się absolutnie wszędzie. W tym przypadku musisz więc po prostu przechowywać jedzenie w lodówce, zamykanych szafkach lub szczelnie zamkniętych pojemnikach, a podczas serwowania jedzenia – oddelegować jednego członka rodziny do pilnowania pupila.

Koty i choinka? To może się (nie) udać!

W Internecie można znaleźć mnóstw filmików, na których widać pojedynki: kot a choinka. Przegraną najczęściej jest choinka, choć zwierzak również w tym starciu może ucierpieć. Nie ma jednej i jedynie słusznej recepty na poradzenie sobie z tym świątecznym wyzwaniem. Jeśli nie chcesz zrezygnować z tradycyjnego drzewka bożonarodzeniowego – po prostu musisz pogodzić się z potencjalnymi stratami, które może spowodować kot eksplorujący kolejne gałązki.

Dla dobra swojego kota zrezygnuj jednak z wieszania na choince szklanych bombek, gipsowych figurek i jadalnych ozdób. Postaw na ozdoby z naturalnych materiałów, np. papieru, drewna czy słomy, które nie zniszczą się podczas upadku i nie będą stanowiły zagrożenia dla zwierzaka. Lampki choinkowe? Bezpieczniejszą opcja będą te na baterie niż te włączane do gniazda elektrycznego.

Pies i choinka? Łatwiejsze zadanie!

Choinka i pies to z reguły zgrany duet, czyli jedno drugiemu nie przeszkadza. Ewentualne zagrożenia dotyczą tego, co na choince wieszasz.

Jeśli zdecydujesz się na udekorowanie drzewka za pomocą cukierków – powieś je na wyższych gałązkach, poza zasięgiem psiaka. Pierniczki? Dla dobra psiego łasucha najlepiej zrezygnuj z wieszania ich na choince. Zapach pierniczków może bowiem okazać się dla Twojego pupila na tyle intrygujący, że zwierzak będzie podejmował próby ściągnięcia i skonsumowania jadalnych ozdób.

Jesteś opiekunem szczeniaka lub młodego psa, który jeszcze nie do końca opanował zasady załatwiania potrzeb fizjologicznych? Może się okazać, że żywe drzewko, które nagle pojawi się w salonie będzie idealne do… obsikiwania.

Dodatkowe procedury bezpieczeństwa

Twój dom w okresie świątecznym odwiedzi więcej osób niż zwykle? Zadbaj o spokój i bezpieczeństwo swojego pupila. Kot i pies powinny być traktowane z szacunkiem. Jeżeli zwierzak boi się obcych i źle czuje się przebywając w domu pełnym rzadziej widywanych osób – zapewnij mu bezpieczne miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Pies nie przepada za dziećmi, a kot nie lubi być brany na ręce? Poinformuj o tym swoich gości i zadbajcie, by świętowanie było przyjemne dla wszystkich.

Zachowaj również szczególną ostrożność w kontekście częściej otwieranych drzwi wejściowych. Zamieszanie w przedpokoju i chwila nieuwagi mogą się skończyć ucieczką pupila.

W ramach przygotowań do Bożego Narodzenia sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa klinika weterynaryjna świadcząca usługi całodobowo również w okresie świątecznym. Mamy nadzieję, że ten kontakt nie będzie Ci potrzebny, ale w razie konieczności udzielenia psu lub kotu nagłej pomocy weterynaryjnej – lepiej wiedzieć, gdzie się zgłosić!

Pamiętaj o prezentach pod choinka dla swojego pupila!

Twój pies lub kot to pełnoprawni członkowie rodziny, prawda? Zadbaj o to, żeby również na nich czekał pod choinką choćby drobny upominek.

Co dla kota na święta?

Prezent dla kota na święta może być po prostu zestawem wyśmienitych pasztecików lub saszetką wypełnioną po brzegi ulubionymi smakołykami zwierzaka. Możesz również podarować kotu dowolną zabawkę, do której dodasz od siebie odrobinę więcej czasu na wspólną zabawę. W roli prezentu dla kota doskonale sprawdzi się również nowy drapak, legowisko czy rozbudowana wieża do wspinania się.

Co dla psa na święta?

Pyszne jedzenie to zawsze dobry pomysł! Możesz wybrać coś z szerokiej oferty smakołyków, które na co dzień ograniczasz w diecie psa do minimum. Dobrym pomysłem będą również zabawki dla psa na święta. Nowa piłeczka, lina do przeciągania lub gra logiczna, w której będziesz mógł ukryć smaczki z pewnością ucieszą pupila.

Podsumowanie

Święta ze zwierzakiem to wyjątkowy czas, który wymaga od opiekuna wzmożonej czujności. Waszym wspólnym celem jest przeżycie Bożego Narodzenia w maksymalnie spokojny i bezpieczny sposób. Zadbaj o to, by Twój pupil nie miał dostępu do świątecznego jedzenia. Zaplanuj projekt „kot i pies choinka” w taki sposób, by nikomu nie stała się krzywda. Dołóż wszelkich starań, by odwiedzający Cię goście nie byli nadmiernym obciążeniem dla wrażliwego kota i psa. No i pamiętaj o prezentach! Zabawka dla psa na święta lub pyszny pasztecik dla kota powinny obowiązkowo znaleźć się pod choinką!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się