W obecnych czasach nikogo nie dziwi już podróżowanie z psem. Czworonogi towarzyszą nam podczas wakacyjnych wyjazdów, odwiedzin u rodziny czy przyjaciół. Często zabieramy swoich przyjaciół w podróż samochodem. Niestety, nie zawsze jest ona dla zwierzęcia przyjemna. Częstym problemem podczas przewożenia psa samochodem jest choroba lokomocyjna u psa. Czym się objawia? W jaki sposób możemy pomóc psu, który wymiotuje w aucie? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Choroba lokomocyjna u psa - co trzeba wiedzieć?
Choroba lokomocyjna u psa (inaczej kinetoza u psa) to dość powszechne zjawisko, szacuje się, że ok. 20% naszych pupili na nią cierpi. Nieprzyjemne objawy, takie jak duszność, nudności czy wymioty dotykają zwierzę ze względu na dwa czynniki.
Główną przyczyną choroby lokomocyjnej u psa jest przede wszystkim lęk. Wiele psów kojarzy podróż samochodem z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza lub fryzjera, do tego boją się również dźwięku silnika oraz innych przejeżdżających aut.
Problemem jest również sprzeczność sygnałów, jakie docierają do mózgu zwierzęcia. Błędnik informuje je bowiem, że znajduje się w spoczynku, zaś wzrok rejestruje szybki ruch. Mózg uruchamia mechanizmy ochronne, w skutek czego zwierzę zaczyna odczuwać bardzo nieprzyjemne dla niego dolegliwości.
Co ważne, choroba lokomocyjna u psa może objawić się w każdym wieku, niezależnie od wielkości czy rasy pupila. Najczęściej jednak z jej powodu cierpią zwierzęta do 2 roku życia. Bywa, że wraz z wiekiem objawy stają się mniej uciążliwe, a nawet całkowicie mijają.
Jak rozpoznać chorobę lokomocyjną u psa?
Choroba lokomocyjna psów najczęściej objawia się wymiotami. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny objaw, który może świadczyć o tym, że zwierzę źle się czuje. Bardzo często możemy zauważyć wyraźne zmiany w zachowaniu pupila. Jest on bardzo niespokojny lub wręcz przeciwnie – wpada w apatię. Pies może często ziewać, mlaskać, oblizywać się lub dyszeć. Objawem choroby lokomocyjnej bywa również nadmierne ślinienie.
Jak łagodzić objawy choroby lokomocyjnej u psa?
Aby choroba lokomocyjna nie była dla naszego psa dotkliwa, możemy zrobić naprawdę sporo. Przede wszystkim, warto zacząć od oswajania lęku przed jazdą samochodem. Zabierajmy więc psa na krótkie, niemęczące go przejażdżki, które dodatkowo będą kojarzyły się z przyjemnością (długi spacer, wspólna zabawa). Dobrze jest zmotywować psa, by sam chętnie wsiadł do samochodu zachęcając go np. przysmakiem.
Co więcej? Jak jeszcze możemy przyzwyczaić psa do jazdy samochodem? Warto spędzać czas z psem w samochodzie bez uruchamiania silnika – pozwoli mu to w spokoju zaznajomić się z nowym dla niego otoczeniem. Dobrym pomysłem jest pożyczenie samochodu od kogoś znajomego – czasem okazuje się, że pies nerwowo reaguje tylko na jeden konkretny pojazd. Możemy również zabierać w podróż kocyk lub ulubioną zabawkę psa. Czując swój, znajomy zapach, zwierzę będzie czuło się pewniej.
Unikajmy ponadto dodatkowych czynników, które mogą negatywnie wpływać na zwierzę. Mowa tu o aromatach jedzenia, mocnych perfumach, zapachach do samochodów. Dbajmy o to, by do wnętrza pojazdu wpadało świeże powietrze. Lepiej też zrezygnować z głośnej muzyki, która może dodatkowo stresować i dezorientować zwierzę.
O co warto zadbać w podróży?
Wybierając się w podróż, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu choroba lokomocyjna nie będzie tak dotkliwa dla zwierzęcia. Przede wszystkim należy zadbać o to, by ostatni posiłek zwierzę zjadło maksymalnie 6 godzin przed podróżą. Obciążony pokarmem żołądek zwiększa ryzyko wymiotów u psa. Nie należy jednak ograniczać psu dostępu do wody.
Wiele psiaków czuje się lepiej na przednim siedzeniu samochodu oraz wówczas, gdy mają możliwość wyglądać przez okno i oddychać świeżym powietrzem. Zadbajmy również o częste przystanki, podczas których pies powinien odbyć krótką przechadzkę, napić się wody czy otrzymać niewielki, suchy smakołyk.
Tabletki lokomocyjne dla psa – czy można je podawać?
Czasem zdarza się tak, że pomimo zapewnienia psu optymalnych warunków do jazdy samochodem, zadbaniu o to, by jadł ostatni posiłek odpowiednio wcześnie oraz dopilnowaniu, by miał dostęp do świeżej wody i częstych przerw, pies nadal źle czuje się i wymiotuje w trakcie podróży. Co możemy zrobić w takim przypadku? Rozwiązaniem jest farmakologia.
Tabletki lokomocyjne dla psa są bardzo skuteczne, wyciszają zwierzę oraz sprawiają, że nie czuje ono nie tylko lęku, ale również męczących nudności. Warto jednak mieć świadomość, że powinny być przepisane przez weterynarza, który trafnie dobierze dawkowanie leku do wieku oraz stanu zdrowia psa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy również na własną rękę podawać specyfików ze swojej apteczki. Psy mają inny metabolizm i leki dla ludzi mogą poważnie im zaszkodzić.
Podsumowanie - choroba lokomocyjna u psa
Choroba lokomocyjna u psa zdarza się dość często, ale najczęściej spowodowana jest po prostu lękiem zwierzęcia lub nieodpowiednim sposobem jego przewożenia. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy zmiana naszych przyzwyczajeń, wprowadzenie odpowiedniego sposobu podróżowania, aby zwierzę czuło się lepiej. Jeśli jednak mimo naszych starań pies wymiotuje w samochodzie – najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy weterynarza i wprowadzenie leczenia farmakologicznego.
Przeczytaj również:
Czy psy mogą jeść kości?
Kości są często postrzegane jako naturalny przysmak dla psów, będący częścią ich dzikiego dziedzictwa. W rzeczywistości jednak, temat ten je...
Czytaj dalejTłuszczak u psa – wszystko co warto wiedzieć
Tłuszczak to łagodny nowotwór, który może budzić niepokój wśród właścicieli czworonogów. Jest to guzek składający się głównie z komórek tłus...
Czytaj dalej