Choroby oczu u kota – objawy oraz jak leczyć - Butchers

Choroby oczu u kota – objawy oraz jak leczyć

Każdy opiekun kota chce, by jego zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem. Czasem jednak, mimo odpowiedniej opieki, pupil może zacząć chorować. Koty, podobnie jak ludzie, zmagają się np. ze schorzeniami okulistycznymi. Choroby oczu u kota mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia zwierzaka. Warto więc wiedzieć czym się objawiają, aby odpowiednio wcześnie zapewnić swojemu pupilowi kontrolę weterynarza i odpowiednie leczenie. 

Choroby oczu u kota to, podobnie jak w naszym przypadku, zapalenie spojówek lub rogówki, koty cierpią również z powodu jaskry i zaćmy. Warto mieć również świadomość, że fakt, iż kot ma chore oczy, może być też związany z czymś innym. Wiele częstych schorzeń daje bowiem objawy okulistyczne. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej!

Koci katar, czyli choroby oczu u małego kota

Kiedy myślimy o chorobach oczu u kota, wiele osób od razu przypomni sobie często spotykane u małych kotków zaropiałe, zaklejone oczy. Ich przyczyną jest choroba zwana kocim katarem, która dotyka najczęściej właśnie młode osobniki, których układ odpornościowy nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty i dojrzały. Koci katar, choć jego nazwa brzmi stosunkowo niegroźnie, jest poważną chorobą wywoływaną przez wirusy FHV–1 i FCV–1. Choroba ta, poza łzawieniem i ropieniem oczu, objawia się również kichaniem, wodnistym katarem oraz kaszlem. 

Aby jej uniknąć, młode zwierzę powinno zostać zaszczepione w 9 oraz 12 tygodniu życia. Jeśli zaś zauważymy takie objawy u swojego zwierzęcia – nie powinniśmy czekać. Chore oczy kota trzeba leczyć odpowiednio dobraną antybiotykoterapią oraz stosować krople do oczu. W przeciwnym razie może dojść do konieczności amputacji gałek ocznych. Co więcej, nieleczony koci katar jest schorzeniem, które może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jaskra u kota

To choroba, która dotyka w szczególności koty w starszym wieku. Ta choroba oczu u kota nie objawia się bolesnością czy wyciekami. Objawami, które świadczą o jej wystąpieniu, jest powiększenie oka, rozszerzone trwale źrenice czy zmiana koloru oka. Jeśli zauważymy takie zmiany u naszego kota, należy skonsultować się z weterynarzem, który zastosuje leczenie polegające na stosowaniu przeciwzapalnych oraz przeciwjaskrowych kropli do oczu.

Kocia zaćma

Ona również jest chorobą, która dotyka starsze osobniki. Jej widocznym objawem jest zmętnienie soczewki oka. Co ważne, zmiana ta nie musi dotykać całego oka, ale pojawiać się jedynie na fragmencie oka. Jaskra wymaga leczenia, ponieważ stopniowo ogranicza możliwość leczenia, doprowadzając do całkowitej utraty wzroku. Jaskrę u kota leczy się najczęściej operacyjnie, istnieje jednak również możliwość spowalniania jej przebiegu przez stosowanie kropli do oczu. 

Zapalenie spojówek u kota

To zdecydowanie jedna z częściej występujących chorób oczu u kota. Może być spowodowana przez szereg czynników, wśród których wymienić możemy między innymi wirusy, bakterie, uszkodzenia mechaniczne, ale również alergie i nowotwory. Dlatego też, chcąc skutecznie leczyć zapalenie spojówek u kota, konieczna jest dokładna diagnostyka, która pozwoli nam na poznanie przyczyny problemu. W przeciwnym razie stan zapalny w oczach zwierzęcia będzie nawracał. Zapalenie spojówek leczy się za pomocą kropli przeciwzapalnych oraz (w przypadku infekcji bakteryjnej) antybiotyków. 

Mechaniczne uszkodzenia i urazy

Koty są zwierzętami bardzo ciekawskimi, które chętnie wspinają się, szukają kryjówek czy polują. Nietrudno więc o uraz kociego oka, szczególnie w przypadku kotów wychodzących. Jeśli widzimy, że oko kota jest załzawione, podrażnione, a kot dotyka jego okolic łapką, może oznaczać to zarówno obecność ciała obcego, jak i uraz. Jeśli ciało obce nie jest widoczne, należy udać się do weterynarza, który usunie je, a w przypadku urazu przepisze nam również leki przeciwzapalne oraz zmniejszające ból. 

Chore oczy u kota – o czym warto pamiętać?

Wielu opiekunów kotów, gdy zauważy niepokojące objawy dotyczące oczu swojego pupila, stara się mu pomóc na własną rękę. Wciąż popularne są mity mówiące chociażby o tym, by przemywać oczy kota wyciągiem ze świetlika lub rumianku. Warto wyraźnie podkreślić, że nie jest to dobrym pomysłem. Leczenie chorób oczu u kota wymaga bowiem zastosowania dopasowanych antybiotyków oraz substancji leczniczych.

Co więcej, rumianek ma właściwości wysuszające, przez co może jeszcze bardziej podrażniać oczy oraz błony śluzowe. Odpowiedź na pytanie, czym przemywać chore oczy kota, jest więc prosta – lekami, które przepisze weterynarz. Jedynie w przypadku widocznego ciała obcego możemy wykorzystać roztwór soli fizjologicznej w celu jego usunięcia. Jeśli jednak okaże się nieskuteczny – konieczna jest interwencja lekarza.

Podsumowanie

Chore oczy u kota to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Choroby mogą powodować nie tylko dolegliwości bólowe, ale również doprowadzić do ślepoty, a nawet śmierci zwierzęcia (jak w przypadku kociego kataru). Jeśli więc zauważymy niepokojące zachowanie lub zmiany w wyglądzie oczu kota, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się