Choroby oczu u psa – na co zwrócić uwagę? - Butchers

Choroby oczu u psa – na co zwrócić uwagę?

Posiadacze psów wiedzą, że najważniejszym zmysłem dla ich pupila jest węch. Jednak równie ważny okazuje się wzrok, a nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że choroby oczu u psa bywają niemal tak częste, jak u człowieka. Czworonożni przyjaciele nie są w stanie sami zasygnalizować nam, że potrzebują specjalistycznej pomocy. Istnieje jednak sporo objawów, które są zapowiedzią zbliżającej się choroby oczu u psa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasz pies przez kolejne lata cieszył się dobrym wzrokiem.                                       

Jak widzi pies?

Zakres widzenia u psów jest zdecydowanie większy niż u człowieka. Zwierzęta te nie rozróżniają w sposób szczegółowy kolorów, a na świat patrzą w większości przez pryzmat odcieni żółtego i niebieskiego. Perspektywa, z jakiej rejestrują bodźce zewnętrzne, zazwyczaj pozwala na szybką reakcję w sytuacji zbliżającego się zagrożenia. Jednak chore oczy u psa znacznie zawężają widzenie peryferyjne, narażając naszych ulubieńców na dodatkowe niebezpieczeństwo. 

U ras brachycefalicznych, w przypadku których cechę charakterystyczną stanowią krótka kufa i płytkie oczodoły, znacznie częściej zauważa się predyspozycję do występowania chorób oczu. Z reguły są one negatywnym efektem bardzo krótkiego przewodu nosowego, w jaki zostały wyposażone te zwierzęta. W wyniku tej przypadłości pojawia się problem z usuwaniem zalegających wydzielin. Główną dolegliwością, jaka najczęściej dotyka psy o takim kształcie pyszczka, są urazy mechaniczne, związane z umiejscowieniem gałki ocznej.

Jak zbudowane jest psie oko?

Oczy czworonogów w swojej budowie przypominają te nasze, z tą różnicą, że u nich funkcjonuje dodatkowa trzecia powieka, tzw. migotka. Z jej posiadaniem wiąże się dodatkowe ryzyko wystąpienia choroby oczu u psa nazywanej „cherry eye”. Zmiana ta wywołana jest poluzowaniem wiązadeł podtrzymujących gruczoł łzowy, w wyniku czego wyskakuje on ze swojego miejsca, tworząc w kąciku oka deformację przypominającą wyglądem wiśnię.

Choroby oczu u psa – objawy

Oko to jeden z najdelikatniejszych narządów u ssaków. Pojawiające się w jego obszarze problemy mogą wywołać u naszego pupila ból i dyskomfort. Wiek czworonoga nie ma większego znaczenia, chociaż choroby oczu u starego psa są bardziej dotkliwym problemem, niż urazy występujące u młodszych osobników. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i wskazywać na chore oczy u psa?                               

Różne przyczyny mogą dawać podobne do siebie symptomy, a wśród nich wyróżnić można:

  • łzawienie, wysięk ropny,
  • zaczerwienione spojówki,
  • opuchnięte powieki,
  • matową, mętną powierzchnię gałki ocznej,
  • pocieranie oczu łapami,
  • przebarwioną sierść wokół oczu.

Pies – choroby oczu

W przypadku psów, podobnie jak u człowieka, wystąpić może zapalenie spojówek o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub wywołanym alergiami. Chore oczy u psa mogą być również wynikiem wrodzonych wad powieki. Entropium, czyli zawijanie się krawędzi powieki do środka, może wywoływać intensywne łzawienie. Drażniące rogówkę rzęsy i włosy mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Przypadłość ta dotyka głównie psy ras brachycefalicznych (np. chow-chow) oraz ras ogromnych (np. nowofundland). Z wywinięciem powieki na zewnątrz, nazywanym ektropium, najczęściej zmagają się mastify, bernardyny czy spaniele.

Najczęściej występujące choroby oczu u starego psa nie różnią się właściwie od ludzkich przypadłości. Nasi ulubieńcy narażeni są jednakowo na zaćmę (której objawem jest zmętnienie soczewki, a w następstwie której zwierzę może utracić wzrok) oraz jaskrę wywołaną wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. 

Pielęgnacja i ochrona przed chorobami oczu psa

Pierwszym krokiem, jaki możemy wykonać w kierunku ochrony wzroku naszego pupila, jest jego regularna kontrola. Tę najbardziej podstawową, możemy przeprowadzić w domowym zaciszu, obserwując, czy w okolicy oka nie nastąpiły niepokojące zmiany, takie jak zaczerwienienie czy nadmierne łzawienie. Wskazane są regularne wizyty w klinice weterynaryjnej i korzystanie z rad specjalisty.

U niektórych ras do niezbędnych czynności należy przycinanie włosów wokół oczu. Jako właściciele czworonogów musimy też zwracać uwagę na czynniki zewnętrzne, mogące wywołać u naszych pupili niepożądane skutki. W trakcie spacerów warto unikać miejsc gęsto porośniętych krzewami oraz pilnować, by w trakcie jazdy samochodem pies nie miał wystawionego na zewnątrz pyska. Wszystko to w celu uniknięcia ewentualnych urazów mechanicznych. 

Choroby oczu u psa – leczenie 

Niekiedy, mimo naszych starań, dochodzi do zmian w obrębie oka, które wymagają interwencji specjalisty. Po udaniu się do lecznicy zwierzę, po wstępnej diagnozie, może zostać poddane szczegółowym testom w celu wykluczenia lub potwierdzenia schorzenia. Niektóre z przypadłości są możliwe do wyleczenia za pomocą środków farmaceutycznych, w przypadku innych jedyną skuteczną metodą jest operacja. Jako właściciele powinniśmy pamiętać o tym, że profilaktyka jest w tym przypadku najważniejsza i musimy zrobić wszystko, by nie narażać naszego czworonoga na niepotrzebny stres i cierpienie.

Podsumowanie

Choroby oczu u psów są częste i często niedostrzegane przez właścicieli, dlatego istotne jest zwracanie uwagi na objawy takie jak łzawienie, zaczerwienienie spojówek, opuchnięte powieki, matowa powierzchnia gałki ocznej i pocieranie oczu. Rasy brachycefaliczne są bardziej podatne na problemy oczne ze względu na swoją budowę. Regularna kontrola oczu, pielęgnacja i wizyty u weterynarza są istotne dla ochrony wzroku psa. W przypadku chorób, leczenie farmaceutyczne lub operacja mogą być konieczne, dlatego profilaktyka jest kluczowa.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się