Czym jest trzecia powieka u kota - czym jest wysunięta trzecia powieka u kota? - Butchers

Trzecia powieka u kota – co to?

Opiekując się kotem, warto znać jego organizm, aby w porę wychwycić niepokojące objawy i udzielić zwierzęciu pomocy. Niestety, wiele osób wciąż posiada małą wiedzę na temat kociej anatomii. Zaskakującym faktem może być np. to, że kot posiada trzy powieki. Nie jest to zresztą jedyne zwierzę, które je ma. Czym jest trzecia powieka u kota? Jaką pełni funkcję? Czy powinniśmy się tym faktem interesować? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Trzecia powieka u kota – co to takiego?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest trzecia powieka u kota. Wiele osób uważa, że jest to stan chorobowy, tymczasem migotka (bo taką nazwę również nosi ten narząd) jest zupełnie normalnym i bardzo przydatnym organem. 

Trzecia powieka u kota to nic innego jak nieprzezroczysta błona śluzowa, która zbudowana jest z tkanki chrzęstnej. Na co dzień nie widzimy jej u kota, jednak odgrywa bardzo ważną rolę. Zapewnia oku prawidłowe nawilżenie i rozprowadza łzy, usuwa z oka zabrudzenia i ciała obce.

Trzecią powiekę u zdrowego kota możemy zauważyć podczas snu zwierzęcia. Pojawia się również w sytuacji zagrożenia. Wówczas jej rolą jest ochrona kociego oka przed zranieniem — powieka migota wówczas rytmicznie, skąd też wzięła się jej nazwa. Na co dzień jednak pozostaje schowana pomiędzy kącikiem kociego oka a jego górną powieką.

Wysunięta trzecia powieka u kota – co może być przyczyną wysunietej trzeciej powieki u kota?

To, że czasem widzimy trzecią powiekę u kota, jest całkowicie normalne, szczególnie jeśli chodzi o koty ras o krótkich pyszczkach. Jeśli pojawia się sporadycznie i znika, nie ma powodu do niepokoju. Czasem jednak zdarza się, że trzecia powieka u kota jest widoczna przez długi czas i nie znika. Co więcej, wydaje się być zaczerwieniona, podrażniona lub nawet opuchnięta.

Taka sytuacja nie jest normalna i może być objawem wielu różnych problemów z kocim zdrowiem. Pojawia się u kotów niedożywionych, odwodnionych oraz zwierząt, których dieta jest zbyt uboga w witaminy. Opuchnięta trzecia powieka u kota może również świadczyć o infekcji oka lub jego uszkodzeniu. Czasem zdarza się także w przypadku kotów osłabionych lub cierpiących na zaburzenia nerwowe.

Jeśli więc widzimy, że trzecia powieka kota nie może „schować się” prawidłowo, oznacza to, że powinniśmy działać. Pod żadnym pozorem nie zaleca się jednak samodzielnego podawania kropli, leków, przemywania oka oraz innych zabiegów. Mogą bowiem nie tylko nie pomóc, ale nawet zaszkodzić zwierzęciu. Przykładem może być stosowanie ziołowych naparów, które w przypadku infekcji ułatwiają jej rozwój. Tylko wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest w stanie pomóc zwierzęciu. Lekarz zdiagnozuje przyczynę widocznej trzeciej powieki u kota i wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Jak wygląda leczenie wysuniętej trzeciej powieki u kota?

Opuchnięta, zaczerwieniona lub podrażniona trzecia powieka u kota powoduje u zwierzęcia dyskomfort i ból, dlatego też należy szybko i skutecznie ją leczyć. W zależności od przyczyny dolegliwości lekarz może zdecydować się na skorzystanie z różnych sposobów leczenia. 

Najczęściej opiera się ono na dobraniu odpowiednich leków, mających postać kropli do oczu, które należy podawać regularnie aż do ustąpienia objawów. Jeśli problemy z trzecią powieką u kota wynikają z niedożywienia, osłabienia lub odwodnienia, konieczne będzie nie tylko leczenie objawowe, ale również zmiana w diecie pupila. Nierzadko koty te wspiera się dodatkowo za pomocą kroplówek lub suplementów, by szybko przywrócić stan równowagi organizmu. 

Warto wspomnieć również o tym, że w niektórych przypadkach lekarz decyduje się na operacyjne usunięcie trzeciej powieki. Jest to jednak ostateczność, ponieważ jak wspominaliśmy – jest ona bardzo istotna dla prawidłowego nawilżenia i bezpieczeństwa narządu wzroku. Po zabiegu oko może produkować mniej łez i być bardziej narażone na przesuszenie. 

Sterylizacja a trzecia powieka u kota

Mówiąc o wystającej trzeciej powiece u kota, warto wspomnieć o jeszcze jednej przyczynie takiego stanu. Jest nią zabieg sterylizacji. Sam w sobie jest nie tylko bezpieczny, ale również ogranicza ryzyko wielu innych chorób, niemniej jednak jest to dość inwazyjny zabieg, który powoduje zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej w organizmie kota. Stan ten jest przejściowy, niemniej jednak w tym czasie odporność kota jest niższa, a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko infekcji.

Pojawiająca się trzecia powieka może świadczyć również o tym, że zabieg nie został przeprowadzony w sposób prawidłowy. Dlatego też po zabiegu warto bacznie obserwować nie tylko okolice ranki, ale również kocie oczy. Jeśli cokolwiek nas niepokoi – nie bójmy się odwiedzić gabinetu weterynarza.

Podsumowanie - trzecia powieka u kota

Zatem widoczna trzecia powieka u kota, która pojawia się sporadycznie i sama znika, nie jest stanem chorobowym – jest to naturalne zjawisko, które pomaga oczyścić i nawilżyć oczy zwierzęcia. Jeśli jednak widzimy wysuniętą powiekę bardzo często, jest ona zaczerwieniona lub opuchnięta, to znak, że prawdopodobnie dzieje się coś niepokojącego. W takiej sytuacji nie wolno działać na własną rękę. Wizyta u weterynarza i odpowiednio dobrane leczenie to najlepsze, co możemy zrobić dla naszego pupila.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się