Czego boją się koty? - Butchers

Czego boją się koty?

Koci podopieczni to ogromni indywidualiści. Ze względu na ich pozorną obojętność wobec otoczenia, sprawiają wrażenie zwierząt niedających się łatwo wystraszyć. Jednak analizując dostępne w Sieci nagrania, łatwo zauważyć, że istnieje masa czynników wywołujących niepokój i strach u naszych mruczków. Warto zastanowić się nad tym, czego boją się koty, by w przyszłości oszczędzić naszemu czworonożnemu towarzyszowi stresu.

Koty to zwierzęta terytorialne. Zajmowany przez nich rewir odgrywa istotną rolę. To dla nich miejsce, w którym czują się bezpiecznie. Wiedzą między innymi, gdzie mogą znaleźć schronienie w razie zbliżającego się zagrożenia. Tym samym wszystko, co nowe, stanowi o tym, czego boi się kot. Zmiany, zwłaszcza te gwałtowne, mogą wywołać u nich chwilowy strach, a w konsekwencji długotrwały stres, mogący znaleźć ujście w innych kocich chorobach. Mając na uwadze powyższe zależności, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czego się boją koty.   

Koci strach, a wzrok

Koty są dalekowidzami. Bez problemu dostrzegą odległe zagrożenie czy zdobycz, ale wszystko to, co dzieje się blisko nich, jest stosunkowo nieostre w odbiorze. Dlatego czasami wydaje nam się, że to konkretna rzecz wywołuje u naszego podopiecznego strach, podczas gdy gwałtowna reakcja podyktowana jest zaskoczeniem – kot zobaczył coś w zakresie swojego bliskiego widzenia późno i nagle.

Na pewno mieliście okazję obejrzeć chociaż jeden z umieszczonych w Internecie filmików, z których jasno wynika, że kot boi się ogórka. Temat ten wywołuje każdorazowo burzliwą dyskusję. Zrodziło się kilka ciekawych teorii, odpowiadających na pytanie, czemu koty boją się akurat ogórków. 

Początkowo zakładano, że czynnikiem wyzwalającym takie zachowanie u tych zwierząt jest kolor lub zapach warzywa. Koncepcja ta została szybko odrzucona z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, narząd wzroku u kotów jest pod względem odbioru barw uboższy niż u człowieka: zwierzęta te widzą więc wszystko w mocno stonowanych odcieniach. Dodatkowo wśród przedstawicieli tego gatunku znajdują się koneserzy smaku zielonego warzywa, więc jego zapach nie może być stymulatorem do ucieczki.

Więc czemu koty boją się ogórków?

Najbardziej prawdopodobnym wydaje się twierdzenie Rogera Mugford’a – brytyjskiego weterynarza i behawiorysty, który przyczyn takich zachowań upatruje w przeszłości. Każdy z kotów ma wspólnego przodka zamieszkującego Półwysep Arabski. Kot nubijski, nazywany również żbikiem afrykańskim, wykształcił u siebie zdolność do wyróżniania kształtów z otoczenia, wśród nich tego owalnego, przypominającego gady. Mielibyśmy zatem do czynienia ze strachem przed wężem lub innym dzikim stworzeniem. Czy możemy więc przyjąć, że kot boi się ogórka właśnie z powodu dawnego, genetycznego przystosowania? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Specjaliści zwracają uwagę na to, że równie ważnym zagadnieniem odnoszącym się do tego, czego boją się koty, są nagłe zmiany wprowadzane w otoczeniu.

Na wspomnianych wcześniej nagraniach można zauważyć, że ogórek pojawia się w miejscach kojarzonych wcześniej przez zwierzę jako bezpieczne. Z reguły właściciele podkładają go w pobliżu miski, w momencie, gdy kot zajęty jest jedzeniem. Zabawne z punktu widzenia człowieka podskoki czy ucieczka to nic innego jak gwałtowna reakcja na wprowadzoną w ich rewirze modyfikację. Nowy przedmiot wyzwala w czworonogu niepewność i dezorientację, a następstwo w formie ucieczki bądź ataku jest instynktowną odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Wyjaśnień, dlaczego koty boją się ogórka, istnieje wiele, ale w dalszym ciągu żadne z nich nie wyczerpuje w całości tematu.

Kot vs. ogórek – niebezpieczny trend

Niekiedy przedstawione przez specjalistów hipotezy nie zaspokajają ludzkiej ciekawości. Właściciele narażają swoich puszystych towarzyszy na stres tylko dlatego, że sami chcą sprawdzić, czy ich kot boi się ogórka. Przestrzegamy przed narażaniem własnych pupili na takie czynniki, bo ich negatywne skutki mogą się okazać długofalowe i odcisnąć ślad na ogólnym stanie zdrowia naszego czworonoga. 

Istnieje wiele innych czynników mogących wywołać u naszego milusińskiego niepohamowaną panikę. Koty może wystraszyć wykonany w ich obecności gwałtowny ruch. W zetknięciu z nierozpoznanym zagrożeniem intuicyjnie podejmują ucieczkę. Ze względu na wyższy zakres częstotliwości odbieranych dźwięków, to, co dla nas jest ledwie słyszalnym odgłosem, może być dla kota drażniące. Warto więc w trakcie wykonywania czynności takich jak koszenie czy odkurzanie umieścić zwierzę w innym, odciętym od hałasu pomieszczeniu. Stresogenną sytuacją jest także wprowadzenie do domu nowego zwierzęcia – bez względu na to, czy będzie to kot, czy przedstawiciel innego gatunku.

Podsumowanie

Określenie czego boi się kot, wymaga od właścicieli jego wnikliwej obserwacji. Na ich podstawie możemy ustalić, co w danym momencie wpływa na zachowanie naszego zwierzaka. Tym samym mamy wpływ na usunięcie przyczyny lub próbę oswojenia naszego podopiecznego na tyle, by nie był skazany na życie w nieustającym napięciu. Od tego bardzo często zależy jego zdrowie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się