Czego boją się psy - po czym poznać, że pies się boi? - Butchers

Czego boją się psy – po czym poznać, że pies się boi?

Pies komunikuje się z otoczeniem w inny sposób niż człowiek, co jednak nie oznacza, że nie potrafimy się skutecznie „dogadać”. W końcu pies i człowiek współpracują ze sobą od ponad 20 tysięcy lat. To wystarczająco długo, by przedstawiciele obydwu gatunków nauczyli się poprawnego rozpoznawania i interpretowania wysyłanych sobie komunikatów. Im więcej czasu i uwagi poświęcisz swojemu pupilowi, z tym większą łatwością przyjdzie Ci zrozumienie, z czego się cieszy lub czego boi się pies.

W tym wpisie bierzemy pod lupę psie lęki i niepokoje. Czego najbardziej boją się psy i jak rozpoznać niepokój, strach i lęk?

Czego się boją psy?

Psy, podobnie jak ludzie, różnią się między sobą temperamentami i charakterami, ale również wrażliwością na zdarzenia, które potencjalnie mogą wywoływać u zwierząt niepokój lub strach. Tę różnicę najwyraźniej widać w przypadku pokazów sztucznych ogni, na które część psów reaguje lekkim niepokojem, a inne wymagają podania leków uspokajających (np. na czas Sylwestra). Czego najbardziej boją się psy?

Nagłe i głośne dźwięki

Psy boją się przede wszystkim nagłych i bardzo głośnych dźwięków: grzmotów podczas burzy, wystrzałów petard i fajerwerków, trąbienia klaksonów i sygnałów pojazdów służb bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku psów mieszkających na co dzień z dala od ulicy), a także syren alarmowych czy nisko przelatujących samolotów / helikopterów. Niepokój u psa mogą wzbudzić również m.in. huk przypadkowo rozbitego talerza lub głośne trzaśnięcie drzwi (np. w wyniku przeciągu).

Dziwne zachowania ludzi i zwierząt

Źródłem niepokoju lub strachu mogą być niestandardowe zachowania ludzi i zwierząt znajdujących się w otoczeniu psa. Dotyczy to m.in. osób znajdujących się pod wpływem substancji odurzających, małych dzieci (jeśli pies nie ma na co dzień do czynienia z dziećmi), ale również nieznanych zwierzakowi seniorów (np. poruszających się z użyciem balkonika) czy osób borykających się z paraliżem, porażeniami i niedowładami kończyn. Niepokój u psa może także wzbudzić gwałtowna kłótnia opiekunów czy płacz jednego z nich.

Urządzenia domowe

Odkurzacz, mop parowy, pralko-suszarka, blender, ekspres do kawy… Wszystkie nowe urządzenia oraz urządzenia wydające głośne dźwięki mogą wywoływać niepokój lub strach u psa. Najwrażliwsze zwierzaki będą unikać kontaktu z wybranymi urządzeniami nawet wtedy, gdy te będą w stanie spoczynku.

Nowe przedmioty w otoczeniu

Z pewnością widzieliście jeden z mnóstwa krążących w sieci filmików, na których uwieczniono reakcję kotów na położonego w ich pobliżu ogórka (nie róbcie tego swoim pupilom!). Psy również boją się rzeczy, które znienacka pojawiają się w ich otoczeniu. Lęk u psa może wywołać zarówno nowy mały wazonik, jak i duży bujany fotel – gabaryty nie mają w tym przypadku znaczenia.

Po czym poznać że pies się boi?

Pies komunikuje się z otoczeniem werbalnie i niewerbalnie. Komunikacja werbalna u psa to przede wszystkim szczekanie, ale również wycie i warczenie. Zdecydowanie szerszy i bardziej zrozumiały dla człowieka jest wachlarz komunikatów niewerbalnych, którymi posługują się psy. Obserwując mowę ciała czworonoga możesz skutecznie odczytywać psie emocje. Po czym poznać, że pies się boi lub niepokoi?  Zwróć uwagę na postawę ciała, ułożenie jego uszu, ułożenie warg, języka i ekspozycję zębów oraz ogon.

Jak pies okazuje niepokój?

Niepokój to stan, w którym pies jeszcze nie wie, czy coś mu grozi i jak dokładnie ma się zachować. Wzmaga więc czujność, uważnie słucha i obserwuje otoczenie. Jak rozpoznać niepokój u psa?

  • postawa ciała – lekko obniżona i napięta
  • uszy – nastawione i nasłuchujące
  • oczy – szeroko otwarte lub zmrużone, pies może unikać kontaktu wzrokowego z Tobą, zwłaszcza jeśli to Twoje zachowanie jest przyczyną jego niepokoju
  • pysk – zamknięty lub lekko otwarty, z napiętymi wargami, pies może oblizywać wargi i ziewać
  • ogon – lekko uniesiony i najczęściej nieruchomy (delikatne ruchy ogona są gestem uspokajającym psa, mają redukować napięcie i niepokój).

 

Jak pies okazuje strach i lęk?

Strach jest emocją, która sprawia, że pies chce stać się niewidoczny dla otoczenia. Po czym poznać że pies się boi?

  • postawa ciała – skulona, z obniżoną głową, najczęściej pies stoi całkowicie nieruchomo
  • uszy – złożone płasko przy głowie
  • oczy – szeroko otwarte lub zmrużone, wzrok spuszczony (może być rozbiegany)
  • pysk – lekko otwarty, pies może oblizywać napięte wargi i ziewać
  • ogon – całkowicie nieruchomy, podwinięty pod brzuch i schowany między tylnymi nogami (w ten sposób pies ukrywa swój zapach).

Od strachu do postawy agresywnej

Pamiętaj, że przestraszony pies może stać się agresywny! Postawa agresywna bardzo często jest właśnie konsekwencją poczucia zagrożenia – w myśl zasady, że najlepszą obroną jest atak. Psa może na przykład przestraszyć dziwne zachowanie pijanego człowieka – jednak po rozpoznaniu źródła swojego lęku zwierzę może zmienić postawę z przestraszonej na gotową do ataku.

Taki pies wyprostuje się, usztywni i napnie mięśnie. Będzie miał nastroszoną sierść i szeroko otwarte oczy, którymi będzie wpatrywał się w źródło swojego niedawnego strachu, a obecnie adresata złości. Uszy będą napięte i spłaszczone wzdłuż głowy. Pies będzie miał otwarty pysk, a cofnięte wargi odsłonią zęby i dziąsła. Ogon będzie uniesiony na średnią wysokość i całkowicie nieruchomy.

Podsumowanie

Proces udomawiania psa rozpoczął się ponad 20 tysięcy lat temu. Przedstawiciele tego gatunku mieli towarzyszyć człowiekowi i zapewniać mu szeroko rozumianego bezpieczeństwo. I choć psy należą do odważnych zwierząt, gotowych do aktywnej obrony swoich opiekunów, nie oznacza to, że niczego się nie boją! Czego boją się psy? Przede wszystkim nagłych i głośnych dźwięków, niestandardowych zachowań ludzi i zwierząt, ale również  urządzeń domowych i  przedmiotów (nowych w ich otoczeniu). Umiejętne rozpoznawanie niepokoju i strachu u psa pozwala człowiekowi skutecznie wspierać pupila!

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się