Czy kot tęskni za właścicielem? - Butchers

Czy kot tęskni za właścicielem?

Posiadacze kotów wiedzą, że zwierzęta te to urodzeni indywidualiści. Przez to, że chodzą swoimi drogami, często przypisuje się im obojętność i zupełny brak uczuć. Przekonanie, że koty są interesowne, zakorzeniło się na tyle głęboko, że mało kto patrzy na nie jak na zwierzęta zdolne do emocji. Może kot tęskni za właścicielem równie mocno co pies, jednak objawia to w mniej czytelny dla człowieka sposób?

Istnieje pogląd, że koty lepiej radzą sobie pozostawione same w domu i nie potrzebują ze strony opiekuna dużej uwagi. Nie jest to prawdą. Zwierzęta te odczuwają taką potrzebę ze strony właścicieli i odreagowują jej brak, nawet jeśli na co dzień nie okazują szczególnego przywiązania. Krzywdzący jest pogląd, że kociaki nie potrzebują regularnych pieszczot i kontaktu z człowiekiem.

Tęskni czy nie tęskni – oto jest pytanie?

Zdania dotyczące kociej tęsknoty są zróżnicowane w środowisku badaczy. Przeprowadzone badania wskazują na to, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli tak mocno, jak psy. Jednocześnie w momencie, gdy opiekun opuszcza dom, u zwierząt tych zauważalne jest ogólne zdezorientowanie zaistniałą sytuacją oraz stres. Czym więc są te czynniki, jeśli nie objawiającą u kota tęsknotą?

Kocia samotność

Kot nie wyraża swoich emocji w ekspresyjny sposób. Chociaż nie szczeka i nie merda ogonem na powitanie, to jednak cieszy się z naszego powrotu do domu. Czasami objawia to miauczeniem, innym razem ociera się o nasze nogi lub mruczy. Akceptuje samotność, ale tylko tę na własnych warunkach. Opuszczenie domu przez opiekuna sprawia, że kot czuje się zagrożony. Zwierzęta te cenią stabilizację i wszelkie odchylenia od normy, np. długa nieobecność opiekuna, wywołują u nich stres. Pytanie o to, czy kot tęskni jest zupełnie niewłaściwe. Należałoby raczej zapytać: jak tęskni kot?

Tęsknota kota objawia się na wiele sposobów i może przyjmować różną postać. Wśród zachowań wyróżnić można kilka charakterystycznych, takich jak:

  •       wzmożona agresja,
  •       spadek apetytu,
  •       wymioty/biegunka,
  •       głośne, nieuzasadnione sytuacją miauczenie,
  •       załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą.

Lęk separacyjny u kota

Większość ludzi wiąże lęk separacyjny z psami. Jednak jest to przypadłość, która może wystąpić także u naszego mruczka. Niepokój spowodowany rozłąką nie dotyka jednak każdego kota, chociaż przyczyny tej wybiórczości nie są dotychczas znane. Niekiedy przyjmuje się, że bardziej narażone na lęk separacyjny są koty, które zostały zbyt wcześnie odłączone od matki.

Chorujący kot może pod naszą nieobecność niszczyć zlokalizowane w mieszkaniu przedmioty, znaczyć teren moczem lub kałem, a także przeprowadzać nadmierną pielęgnację, która w efekcie prowadzić będzie do miejscowego łysienia. Pierwsze kroki po zauważeniu u naszego pupila któregoś z wymienionych objawów, skierować powinniśmy do lecznicy. Jeśli wykluczone zostaną schorzenia natury fizycznej, warto skorzystać z pomocy kociego behawiorysty.

Tęsknota u kota – jak pomóc swojemu pupilowi?

Z uważnej obserwacji zachowań wiemy, kiedy kot tęskni. Jako właściciele możemy wdrożyć we wspólnym życiu kilka rytuałów, które pozwolą na złagodzenie negatywnych objawów. Jeśli zauważamy u swojego pupila nasilony niepokój w momencie wychodzenia z domu, starajmy się nie żegnać z nim zbyt wylewnie. Potraktujmy to jak normalną czynność, a bezpośrednio po powrocie nie skupiajmy od razu całej swojej uwagi na zwierzęciu. Niech kot ma czas na uspokojenie.

Pomocna może się okazać cicha muzyka, bądź pozostawienie pod naszą nieobecność włączonego radia. Warto też zapewnić mruczkowi atrakcje na czas naszego pobytu poza domem. Mogą to być przysmaki „do zdobycia” – takie, które stymulują kota do działania, np. zamknięte w kuli do zabawy. Jeśli pozwala na to nasza praca, warto stworzyć kotu rutynę dnia, z wyznaczonymi porami na jedzenie czy wspólną zabawę.

Kot a strata

Żałoba jest mocno rozbudowanym rytuałem. Na podstawie zachowań możemy określić, na jakim etapie znajduje się człowiek, próbujący odnaleźć się po stracie bliskiego. Na pytanie, czy kot tęskni za bezpowrotnie utraconym kontaktem z danym człowiekiem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wszystko wskazuje na to, że zwierzęta te przechodzą proces żałoby.

Nowy opiekun i nowy dom nie sprawią, że mruczek zapomni o stracie. Tak, jak w przypadku krótkotrwałej rozłąki, tak i w tej sytuacji, tęsknota może się objawiać zmniejszonym apetytem. Często stan ten jest na tyle zaawansowany, że kot może znacząco stracić na wadze. Zauważono też, że czworonogi poszukują swojego właściciela, przemierzając mieszkanie i zabiegając o uwagę głośnym miauczeniem. Tzw. koci płacz może się też pojawić podczas straty kociego towarzysza zabaw. Jednym z charakterystycznych zachowań jest również apatia – kot nie wykazuje chęci zabawy, chowa się.

Kocia żałoba jest uzależniona od zachowania pozostałych domowników. Niektóre koty przechodzą ją burzliwie, a depresja i lęki pozostają ze zwierzęciem do końca życia. Inne stosunkowo szybko przystosowują się do nowych okoliczności i obdarzają swoim zaufaniem nowego opiekuna.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się