Czy kto przywiązuje się do człowieka? O przywiązaniu kota - Butchers

Czy kot przywiązuje się do właściciela?

Kiedy myślimy o zwierzęciu przywiązującym się do człowieka, zazwyczaj kot jest jednym z ostatnich, które przychodzą nam do głowy. Powszechnie wiadomo przecież, że koty to indywidualiści, chodzący własnymi drogami. Jednocześnie jednak nie brakuje przykładów sytuacji, w których kot był bardzo związany ze swoim opiekunem, a nawet potrafił uratować mu życie. Jak więc wygląda prawda? Czy kot przywiązuje się do właściciela? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Przywiązania kotów do człowieka - wiele mitów, nie wszystkie są prawdą

W przypadku kotów istnieje wiele mitów, w które wierzymy. Jeden z nich dotyczy właśnie więzi tych zwierząt z ludźmi. Sporo osób uważa, że koty to indywidualiści, którzy zawsze chodzą swoimi ścieżkami, nie przywiązując się do nikogo. I choć oczywiście, w wielu przypadkach tak jest i kot potrafi doskonale zająć się sam sobą, nie oznacza to, że kot nie przywiązuje się do człowieka i jest mu całkowicie obojętny.

Wprost przeciwnie – wiele kotów reaguje entuzjastycznie na widok swojego opiekuna. Co więcej, jeśli przez jakiś czas nie mają z nim kontaktu, są wyraźnie smutniejsze, bardziej apatyczne, mniej skore do zabawy. To najlepszy dowód na to, że kot przywiązuje się do właściciela.

Możemy również zaobserwować sytuacje, w których kot wybiera sobie „swojego” człowieka. Przykładowo, choć w mieszkaniu przebywa na co dzień kilku domowników, tylko jeden z nich może cieszyć się zaufaniem zwierzęcia, które ociera się o jego nogi czy wskakuje na kolana.

Kot przywiązuje się do właściciela vs kot przywiązuje się do miejsca - jak jest naprawdę?

Koty są zwierzętami terytorialnymi, co oznacza, że bardzo cenią sobie możliwość przebywania w tym samym miejscu i źle reagują na zmiany otoczenia. Każdy kot dobrze czuje się w przestrzeni, którą doskonale zna – wie gdzie można schować się przed nadmiarem bodźców lub w chwili zagrożenia. Dlatego też przez długi czas uznawano, że kot przywiązuje się wyłącznie do miejsca, w którym żyje, a nie jest dla niego istotne jaki człowiek podaje mu jedzenie czy się z nim bawi.

Dziś doskonale wiemy już, że jest to nieprawdą. Na ten temat przeprowadzono bowiem badania naukowe. Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie wydedukowali, że kot przywiązuje się do człowieka tak samo jak pies.

Podczas badania koty spędzały dwie minuty w nieznanym sobie pomieszczeniu ze swoim opiekunem. Następnie opiekun wychodził, a zwierzęta pozostawały same. Po upływie kolejnych dwóch minut właściciel mruczka wracał do niego. W tym czasie badacze obserwowali zachowanie kotów: ich miauczenie, reakcję na powrót właściciela. Okazało się, że aż 65% kotów zachowywało się w sposób, który można jednoznacznie ocenić jako wskazujący na przywiązanie do człowieka.

Czy kot poznaje właściciela?

Właściciele kotów często zauważają, że nasz kotek potrafi nas ignorować, nic więc dziwnego, że z czasem pojawiły się pytania, czy kot rozpoznaje ludzi, z którymi miał styczność, a tym bardziej czy poznaje swoich opiekunów. Aby odpowiedzieć na te pytania, zostały przeprowadzone badania mające na celu zbadanie tych nurtujących pytań.

Jednym z pierwszych wniosków, jakie wyciągnięto, jest fakt, że koty mimo posiadania słabszego węchu niż psy, to potrafią poznać znajome im osoby właśnie za pomocą zmysłu węchu. Następnym zauważono, że koty są czujnymi i dobrymi obserwatorami. Jakie ma to znaczenie? Wpływa to na bardzo dobre dostosowania się kota do naszej rutyny. Jeśli codziennie wstajemy o tej samej porze, na pewno udało nam się zaobserwować, że po przebudzeniu nasz pupil czeka już na nas i jest gotów wskazać nam drogę do swojej miski w celu jej uzupełnienia.

Czy kot rozpoznaje ludzkie głowy?

Kolejnym eksperymentem było zwracanie się po imieniu do kota przez różne osoby. Miało to na celu zaobserwowanie, jak reaguje na różne głosy. Zaobserwowano, że koty w głównej mierze ignorowały kompletnie nieznajome jemu głosy, a wykazywały jakiekolwiek zainteresowanie tylko na dźwięk głosu swojego opiekuna.

Czy kot rozpoznaje właściciela – podsumowanie

Powyższe przykłady jednoznacznie udowadniają, że mimo iż koty często wydają się ignorować swoich właścicieli, to z pewnością ich rozpoznają, i z pewnością przywiązują się do nich bardziej, niż by mogło się nam to wydawać. Wszystkie badania przeprowadzone z udziałem kotów, pokazują nam, że koty rozpoznają swoich opiekunów za pomocą różnych zmysłów, wyjątkiem może być zmysł wzroku – tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy kot potrafi rozpoznać nasze rysy twarzy.

Pewnym jest jednak, że kot nas rozpoznaje i na swój sposób się do nas przywiązuje.

 

Po czym poznać, że kot jest przywiązany do swojego właściciela?

Wiesz już, że przywiązanie kota do właściciela jest jak najbardziej możliwe. Patrzysz jednak na swojego pupila i wydaje ci się, że akurat twój mruczek nie za bardzo zwraca na ciebie uwagę i jesteś mu obojętny? Być może wynika to z faktu, że nie wiesz, jakie kocie zachowania mogą świadczyć o tym, że jesteś dla zwierzęcia bardzo ważny.

Koty okazują bowiem swoje uczucia w dość specyficzny sposób. Wśród oznak przywiązania i więzi kota z opiekunem możemy wymienić między innymi:

  • przynoszenie właścicielowi „podarunków”,
  • ocieranie się o jego nogi,
  • ogon wygięty w kształt znaku zapytania,
  • lizanie opiekuna,
  • spanie w jego pobliżu,
  • spanie brzuszkiem do góry.

Wszystkie te zachowania to oznaka zaufania. Jeśli więc obserwujesz je u swojego pupila, możesz mieć pewność, że jesteś dla niego bardzo ważny.

Nadmierne przywiązanie kota do człowieka – czy jest możliwe?

Choć przywiązanie kota do właściciela jest dla wielu opiekunów powodem do dumy, tak naprawdę może okazać się problematyczne. Istnieją bowiem sytuacje, w których kot przywiązuje się „za bardzo”. Najczęściej dotyczy to kociąt, które zbyt szybko zostały oddzielone od matek.

W takich przypadkach kot domaga się praktycznie ciągłej uwagi swojego właściciela, nie opuszcza go na krok, domagając się pieszczot i zabawy. I choć odmówienie zwierzęciu takich przyjemności może wydawać się trudne, warto to zrobić i starać się zainteresować kota samodzielną zabawą lub odpoczynkiem.

W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do sytuacji, w której kot zostanie oddzielony od swojego opiekuna, może reagować problemami behawioralnymi. Silny stres związany z brakiem kontaktu z opiekunem objawia się wówczas między innymi:

  • głośnym, uciążliwym i długotrwałym miauczeniem,
  • oddawaniem moczu poza kuwetą,
  • problemami z sierścią (zdarzają się nawet przypadki łysienia),
  • brakiem apetytu i apatią.

Podsumowanie

Odpowiedź na powtarzane często pytanie „czy kot przywiązuje się do miejsca, czy do człowieka?” nie jest jednoznaczna. Musimy bowiem mieć świadomość, że kot jest zwierzęciem niezwykle związanym ze swoim otoczeniem, zwyczajami i znajomymi bodźcami.

Nie oznacza to jednak, że osoba, która się nim opiekuje, jest dla niego całkowicie obojętna. Wprost przeciwnie! Zarówno doświadczenia opiekunów, jak i badania naukowe potwierdzają, że koty przywiązują się do ludzi, którzy są w ich życiu niezwykle ważni. Potwierdzają to również przypadki kiedy podczas wprowadzania drugiego kota do domu, pierwszy domownik staje się zazdrosny.

Jeśli więc kochasz swojego mruczka, możesz mieć pewność, że odwzajemnia on te ciepłe uczucia.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się