Młody, dorosły pies to wciąż zwierzę, które ma niespożyte pokłady energii. Wystarczy spojrzeć choćby na to ile śpi dorosły pies. Często jest to mniej niż 12 godzin. Niemniej jednak, mimo swojej żywiołowości, pies jest już dojrzały, co oznacza, że ma inne potrzeby. Szczególnie ważne jest wprowadzenie zmian w żywieniu.
Przede wszystkim należy zacząć od wprowadzenia zmian w podawanej psu karmie. Często zdarza się, że opiekunowie zastanawiają się, czy dorosły pies może jeść karmę dla szczeniąt. Odpowiedź powinna być oczywista – nie powinien. Musimy mieć świadomość, że potrzeby żywieniowe psa juniora są inne, niż psa dorosłego. Szczeniaki potrzebują karmy znacznie bardziej kalorycznej i bogatej w białko, niż osobniki dorosłe. W ich przypadku sprawdzają się karmy przeznaczone dla juniorów, takie jak Butcher’s Junior z drobiem i jagnięciną.
Karma dla dorosłego psa
Karma dorosłego psa powinna być mniej kaloryczna, a jednocześnie dostarczać nie tylko składników odżywczych, ale również witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Gdy pies dorasta, warto więc zmienić jego pożywienie na karmę taką jak Butcher’s Bio Foods z kurczakiem – pełną ekologicznych składników. W asortymencie marki znajdują się także karmy funkcyjne, które można dobrać pod indywidualne potrzeby naszego psiaka.
Różnice powinny dotyczyć również tego, w jaki sposób podajemy psu jedzenie. O ile mały żołądek szczeniaka potrzebuje częstych, niewielkich posiłków, o tyle dorosły pies je znacznie rzadziej. Ile razy dziennie powinien jeść dorosły pies? W przypadku psów średnich i dużych ras najlepszym rozwiązaniem jest podawanie posiłków 2-3 razy dziennie. Jeśli zaś jesteś opiekunem niewielkiego czworonoga, jedzenie w mniejszych porcjach możesz podawać 3-4 razy dziennie. Pamiętaj, żeby zarówno rodzaj karmy, jak i ilość podawanego jedzenia, były dopasowana do potrzeb psa. Pomogą ci w tym rady weterynarza oraz informacje od producenta.