Czy można podawać psu kocie jedzenie? - Butchers

Czy można podawać psu kocie jedzenie?

Chowane razem psy i koty mogą mieć podobne upodobania co do spożywanej karmy. Czasem też właściciele chcą oszczędzić sobie nieco zachodu, kupując jednym i drugim ten sam rodzaj karmy. Bywa też, że niektórzy kupują tylko takie jedzenie, które jest aktualnie w promocji. Czy pies może jeść karmę dla kota, jeśli ta ma zupełnie inny skład? Czy w ogóle karmienie psów kocią karmą jest dobrym pomysłem?

Czy pies może jeść kocią karmę?

Rozpatrując zagadnienie, czy pies może jeść kocie jedzenie, trzeba zacząć od punktu wyjścia: każde zwierzę – kot i pies osobno – potrzebuje odpowiedniej, zbilansowanej diety, dostosowanej do indywidualnych potrzeb gatunkowych. Chociażby z tego powodu skład psiej i kociej karmy różni się od siebie – nie tylko zawartością mięsa, ale i innych składników, na przykład węglowodanów. Jeśli pies zjada kocią karmę sporadycznie, zwierzę nie powinno zachorować. Jednak czy pies może jeść karmę dla kota na dłuższą metę? Z pewnością nie, jeśli chcemy, aby zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Czy można dać psu kocią karmę i w jakiej ilości?

Sporadyczne podkradanie przez psa kociakom jedzenia nie powinno mieć ogromnego wpływu na zdrowie zwierzaka – pod warunkiem, że faktycznie będzie zdarzać się to naprawdę rzadko. Czy można dać psu kocią karmę? Jako codzienny posiłek z pewnością nie, gdyż w kociej karmie będą znajdować się dodatki dedykowane właśnie kotom i odwrotnie – w psiej karmie zawarte są składniki, których psy potrzebują na co dzień do prawidłowego funkcjonowania.

Kocia karma będzie zawierała taurynę, której koty nie są w stanie samodzielnie produkować – w przeciwieństwie do psów, które nie cierpią na niedobór tego aminokwasu. Z kolei w psim jedzeniu można znaleźć znacznie więcej węglowodanów – te są bezpieczne ze względu na znacznie bardziej aktywny tryb życia psów. W psim jedzeniu znajdzie się również znacznie mniejsza ilość witaminy A, której psy nie potrzebują w aż tak dużej ilości.

Aby nie zaburzyć prawidłowej diety kotów i psów, zdecydowanie powinno się pozostać przy kupowaniu osobnej karmy psom i osobnej karmy kotom.

Czy psy mogą jeść kocią karmę?

Ilość tauryny, węglowodanów oraz witaminy A to nie wszystkie różnice dzielące jedną i drugą karmę. Jeśli chcieć odpowiedzieć na pytanie, czy psy mogą jeść kocią karmę, trzeba przyjrzeć się składowi jednej i drugiej znacznie bliżej.

Dla kotów najważniejszym składnikiem pożywienia będzie białko oraz tłuszcz, a to dlatego, że koty to zadeklarowani, stuprocentowi mięsożercy – w przeciwieństwie do psów. Psiaki nie będą potrzebowały aż takiej ilości białka, dlatego w ich karmie jest go stosunkowo mniej. Odmienna będzie też proporcja innych składników, w tym aminokwasów oraz witamin. Nawet w przypadku zapotrzebowania na identyczne witaminy, zupełnie różna będzie ilość niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcego organizmu. Tak się dzieje w przypadku witamin z grupy B, witaminy D, K oraz E.

Dlaczego pies nie może jeść kociej karmy?

Aby najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie, możemy porównać to do ludzkiej diety. Każdy specjalista do spraw żywienia powie, że powinniśmy spożywać lekkie, odpowiednio dopasowane i zbilansowane posiłki w postaci sałatek, owoców czy lekkich zup, zamiast wybierać tłusty rosół, ogromnego schabowego i mus czekoladowy na deser. Niby jedno i drugie zaspokoi głód i poda do organizmu odpowiednie składniki odżywcze, jednak zdecydowany nadmiar tłuszczu, białka i węglowodanów bardziej zaszkodzi, niż pomoże.

Z psami jest dokładnie tak samo, więc odpowiedź na pytanie, dlaczego pies nie może jeść kociej karmy, jest prosta. Jak już zostało wyżej wspomniane, psia karma zawiera więcej węglowodanów od kociej, zatem dostarcza więcej energii, ale i kalorii. Wychodzi więc na to, że kocie jedzenie będzie dla psa zbyt jałowe i niewystarczające, jeśli chodzi o energię i składniki odżywcze. I odwrotnie – psia karma może doprowadzić mruczka do nadwagi.

Kiedy i czy można karmić psa kocią karmą?

W zasadzie żaden moment nie jest dobry, żeby zacząć karmić psa kocim jedzeniem. Jednak w wyjątkowych sytuacjach nasuwa się pytanie, czy pies może jeść jedzenie dla kota? Jeśli taka sytuacja ma miejsce rzadko, zjedzenie kociego jedzenia nie powinno dać natychmiastowych, negatywnych skutków. Trzeba jednak zdecydowanie unikać ciągłego karmienia psa w ten sposób, gdyż na dłuższą metę może się to odbić na jego zdrowiu.

Jeśli natomiast mamy wątpliwości co do prawidłowego karmienia psa, możemy zwrócić się o poradę do specjalnego dietetyka zwierzęcego lub zaufanego weterynarza. Ten najczęściej daje zalecenia oraz wskazuje te karmy, które będą optymalnie zbilansowane pod względem składników odżywczych dla konkretnego psa, uwzględniając jego indywidualne potrzeby.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się