Co wybrać do czesania naszego kota? - Butchers

Furminator dla kota, a może grzebień lub szczotka? Co wybrać do czesania naszego pupila?

Czesanie kota należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga nasz pupil. Szczególnie jesień oraz wiosna należą do pór roku, w których koty gubią sierść w znacznych ilościach. Zjawisko to zna każdy kociarz, więc tym bardziej warto zastanowić się jak czesać kota w najbardziej skuteczny sposób.

Czym jest czesanie kota?

Koty zaliczają się do zwierząt posiadających sierść, na którą składają się włosy puchowe (tzw. podszerstek) oraz włosy okrywowe. Włosy puchowe to dolna część futra, składająca się z krótkich i delikatnych włosków, nadających kotom puszystości. Zazwyczaj jest jasna z uwagi na małą ilość pigmentu, w przeciwieństwie do włosów okrywowych, które zawierają go wiele.

Kocia sierść bywa problematyczna, gdyż przyczepia się do mebli, dywanów lub zalega na podłodze.

Czesanie kota ma na celu pozbawienie go zbędnej sierści. Czynność ta bywa też nazywana wyczesywaniem. Niezależnie od przyjętej nazwy, proces ten polega na usuwaniu włosów puchowych, a także słabych włosów okrywowych. Czesanie kota wpływa też na poprawę kondycji jego sierści, dzięki czemu stanie się ona o wiele milsza i gładsza w dotyku. Dzieje się tak, ponieważ w miejscu starych włosów wyrastają nowe i silne.

Jak często czesać kota?

Zalecana częstotliwość czesania kota może różnić się ze względu na wspomnianą pora roku czy ilość włosów. Ten drugi czynnik najczęściej zależny jest od rasy zwierzęcia. Popularne dachowce mają zazwyczaj krótkie włosy, natomiast sporo gatunków kotów rasowych cechuje się bujną sierścią.

Najłatwiej utrzymać właściwą kondycję sierści u kotów krótkowłosych. W ich przypadku wystarczy czesanie jeden lub dwa razy w tygodniu. Natomiast jeśli chodzi o osobniki długowłose, konieczne może być czesanie kota nawet co drugi dzień. Dodatkowo koty długowłose posiadają spore ilości starej sierści, która powstrzymuje wzrost nowych włosów. Dlatego poza typowym czesaniem kota długowłosego, należy także rozczesywać jego sierść.

Czym czesać kota?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akcesoriów służących do czesania kota. Niezależnie od tego, jaki rodzaj sierści posiada nasz podopieczny, z pewnością uda się znaleźć właściwy przyrząd.

 1. Szczotka dla kota – bez wątpienia jest to najpopularniejsze narzędzie służące do czesania kota. Jest używane w tym celu od lat, a także posiada prostą budowę, dzięki czemu najczęściej nie jest drogie w zakupie. Wyróżniamy kilka rodzajów szczotek dla kota:
  • Pudlówka – ten rodzaj szczotki bywa też nazywany zgrzebłem i jest najbardziej popularny. Składa się miękkich, drucianych ząbków, które powalają czesać kota do podszerstka, a przy okazji zbierać także włosy okrywowe. W zależności od szerokości szczotki można czesać większą lub mniejszą powierzchnię futra zwierzęcia.
  • Szczotka z włosia – należy do najbardziej delikatnego rodzaju szczotek. Idealnie sprawdzi się przy czesaniu kota o dłuższych włosach. Dodatkowo wygładza kocią sierść, nadając jej zarazem puszystości.
  • Gumowa szczotka – zalecana jest do czesania kota krótkowłosego, pozwalając zarazem na pozbycie się martwych włosów okrywowych.
  • Plastikowa szczotka – jest najtańsza w zakupie, ale zasadniczo nie jest polecana, ponieważ elektryzuje sierść zwierzęcia.
 2. Rękawica do czesania kota – przyrząd ten pozwala jednocześnie czesać oraz głaskać naszego pupila. Najlepiej sprawdza się do delikatnego czesania u kotów krótkowłosych.
 3. Grzebień dla kota – jest to niezbędne wyposażenie dla posiadaczy kotów długowłosych. Zęby grzebienia wykonane są najczęściej z metalu i mogą mieć różny rozstaw (najczęściej od 1 do 3 mm). Z tego względu warto wyposażyć się w co najmniej dwa egzemplarze o różnym rozstawie. Model zawierający rzadsze zęby przydaje się do rozczesywania kołtunów, a ten o gęstszym będzie służyć do gruntownego czesania kota. Grzebienie można też z powodzeniem wykorzystywać do czesania kotów krótkowłosych.
 4. Furminator dla kota – urządzenie będące hitem ostatnich lat, jest rodzajem trymera dla kota. Jego zadaniem jest usuwanie podszerstka. Furminator sprawdza się w przypadku kotów krótkowłosych oraz długowłosych, ale przed użyciem go po raz pierwszy należy dokładnie zapoznać się instrukcją. Jeśli zdarzy się nam stosować furminator dla kota zbyt intensywnie, ryzykujemy usunięciem zbyt dużej ilości podszerstka. W ekstremalnym przypadku kot po takim zabiegu może stać się nawet łysy!

Przyrząd ma szerokie grono zwolenników oraz przeciwników. Można zaryzykować stwierdzenie, że do tych drugich należą osoby, które nie korzystały z niego we właściwy sposób. Zasadniczo furminator należy stosować z umiarem oraz wiedzieć, kiedy zakończyć czesanie. Należy też kontrolować stan skóry zwierzęcia, bowiem może zdarzyć się zadrapanie od jego ostrzy.

Podsumowanie

Furminator dla kota nie należy do tanich urządzeń. Za markowy produkt trzeba zapłacić nawet 200 zł, co jest kwotą pozwalającą na zakup wielu egzemplarzy szczotek lub grzebieni. Niemniej decydując się na taki produkt, warto wybrać sprawdzone urządzenie, zawierające ostrze o wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku element ten może ulec szybkiemu zużyciu i dalsze stosowanie furminatora dla kota nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się