Jak dbać o łapy psa zimą? - Butchers

Jak dbać o łapy psa zimą?

Zima nie jest łatwym okresem nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Ujemne temperatury, śnieg, deszcz, wilgoć, a także ogrzewanie w domu sprawiają, że nasza skóra cierpi. Nie inaczej jest w przypadku psów. One również mogą zmagać się z różnymi problemami.

Często dotyczą one psich łapek, które dodatkowo mają kontakt np. z solą drogową. Dlatego tak ważnym jest, by wiedzieć, jak dbać o łapy psa zimą. Zebraliśmy więc w jednym miejscu szereg wskazówek, które pozwolą ci skutecznie chronić łapy psa.

Psie łapy bardziej wrażliwe, niż może się wydawać

Choć łapy psa mogą wydawać się bardzo odporne na działanie szkodliwych czynników, tak naprawdę są bardzo wrażliwe, szczególnie zimą, kiedy to zaszkodzić może im zarówno mróz, wilgoć, przesuszone powietrze w mieszkaniu, jak i sól drogowa oraz inne substancje chemiczne wykorzystywane do rozpuszczania śniegu i lodu. 

Faktem jest, że naskórek na psich opuszkach jest dość gruby i odporny na uszkodzenia, jednak nawet on nie jest w stanie oprzeć się tak dużemu natężeniu drażniących czynników. Jednocześnie łapy, a konkretnie właśnie poduszki na ich spodzie, pełnią bardzo ważne funkcje – odpowiadają za równowagę, amortyzację, informują psa o temperaturze i strukturze podłoża, po którym chodzi. Dlatego też są bardzo unerwione, co sprawia, że gdy dochodzi do uszkodzenia chroniącego je naskórka, pies realnie cierpi, a jego komfort znacząco się obniża. Dlatego też psie łapy zimą wymagają od opiekunów szczególnej uwagi.

Pielęgnacja łap zimą – nie zapominaj o myciu

Jedną z najważniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać, chcąc odpowiednio zadbać o łapy psa zimą, jest ich regularne mycie po każdym wyjściu – niezależnie od tego, czy był to długi spacer, czy krótki wypad na siusiu. Nie wystarczy wytarcie łapek ręcznikiem czy ściereczką.

Dlaczego? To bardzo proste. Zarówno drobinki piasku, jak i sól drogowa nadal pozostają na naskórku opuszków. Prowokują również do wylizywania łap, co także może zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego też po przyjściu do domu należy opłukać psie łapy letnią wodą i delikatnie osuszyć. Co ważne, nie musimy za każdym razem korzystać z kosmetyków dla psów, które pomimo tego, że są bezpieczne, również mogą podrażniać. Na użycie szamponu zdecydujmy się, jeśli psie łapy są mocno zabrudzone lub zostały przez nas zabezpieczone tłustymi preparatami.

Czym smarować opuszki psa zimą?

Zabezpieczenie psich łap zimą za pomocą odpowiednich kosmetyków jest bowiem drugą, niezwykle ważną sprawą, o której pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać. Na rynku znajdziemy obecnie szereg specjalistycznych kosmetyków, które mogą nam w tym pomóc.

Wśród nich znajdziemy kremy i pasty o tłustej konsystencji, które doskonale sprawdzają się jako zabezpieczająca warstwa przed spacerem oraz kosmetyki nawilżające, które z powodzeniem mogą być wsparciem dla psich łapek już po powrocie do domu, ponieważ nie pozostawiają śladów i dobrze się wchłaniają. Warto zadbać o to, by wybierać te, które w swoim składzie posiadają witaminy A i E, które przyspieszają regenerację naskórka. Unikamy natomiast preparatów zawierających glicerynę, ponieważ nie wpływa ona dobrze na stan psich łap i nie przyspiesza procesów naprawczych skóry.

Jak dbać o łapy psa zimą? O czym jeszcze warto pamiętać?

Dbanie o psie łapy zimą to również szereg czynności pielęgnacyjnych, dzięki którym nie tylko zminimalizujemy ryzyko problemów, ale również zaoszczędzimy sobie pracy po codziennych spacerach.

Przede wszystkim przed sezonem zimowym warto zatroszczyć się o przycięcie pazurów – tak, by nie miały szansy uszkodzić naskórka poduszek na łapkach. Bardzo dobrym pomysłem jest także skrócenie sierści na łapach, w tym również tej, która znajduje się między palcami. Nie zapominajmy również o regularnej kontroli stanu psich łapek, patrząc nie tylko na ich spód, ale też na przestrzenie między palcami. Jeśli widzimy, że dzieje się coś niepokojącego, możemy zastosować specjalne buty, które, choć na co dzień nie są koniecznością, w przypadku niewielkich podrażnień mogą okazać się wybawieniem.

Po czym poznać problemy psa z łapami?

Czasem zaniedbania, brak wiedzy lub nieumiejętna pielęgnacja łap zimą doprowadza do sytuacji, w której naskórek na poduszkach psich łapek staje się suchy, szorstki, zrogowaciały oraz boleśnie pęka. To sytuacja, w której powinniśmy działać, ponieważ stan taki powoduje u psa naprawdę dokuczliwe dolegliwości.

Po czym poznać, że ochrona psich łap zimą nam się nie udała? Przede wszystkim warto regularnie sprawdzać, jak wyglądają łapki naszego pupila. Zaniepokoić powinny nas również podkulanie łapek, utykanie w trakcie spaceru, piszczenie lub warczenie, gdy chcemy dotknąć okolicy łapek, wylizywanie łap, widoczne ślady krwi lub ropy, opuchlizna. W takiej sytuacji najlepiej nie działać na własną rękę, lecz wybrać się do specjalisty, który dobierze skuteczne leki niosące szybką ulgę oraz przyspieszające proces gojenia się zmian na psich łapach. 

Podsumowanie

Łapy psa zimą wymagają szczególnej troski oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych – niezależnie od rasy czy wieku psa. Nie musimy co prawda martwić się, czy psu marzną łapy i wyposażać go w buciki, jednak regularne mycie po spacerach, delikatne osuszanie oraz smarowanie ma ogromne znaczenie i pozwala uniknąć zbędnego cierpienia naszego pupila.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się