Dieta nerkowa dla kota - Butchers

Dieta nerkowa dla kota

Koty to zwierzęta ze skłonnościami do chorób nerek. Przyjmuje się, że nawet 30% z nich, zwłaszcza powyżej 7. roku życia, może mieć problemy z niewydolnością tych organów. Choroba podstępem wkrada się do życia naszego pupila i przez długi czas możemy nie zauważyć jej symptomów, zwłaszcza że zwierzęta te umiejętnie maskują dolegliwości zdrowotne. Jak zdiagnozować u naszego pupila oraz czym karmić kota chorego na nerki?

Choroby nerek u kotów

Objawy choroby nerek u kotów są zwykle ledwie zauważalne. Ważne jest jednak, by szybko i trafnie zdiagnozować przewlekłą niewydolność nerek (PNN), ponieważ to groźna i w dalszym ciągu nieuleczalna choroba. Można jednak znacząco spowolnić jej proces, a jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie specjalnej diety nerkowej dla kota. Jakie sygnały powinny zwrócić naszą uwagę? Najbardziej charakterystyczne z objawów są:

  •       obfite i częste oddawanie moczu,
  •       wymioty/biegunka,
  •       zwiększone pragnienie,
  •       brak apetytu,
  •       spadek masy ciała,
  •       owrzodzenia jamy ustnej.

Każde z powyższych może występować w różnym natężeniu lub nie występować jednocześnie, dlatego tak istotne jest, by właściciele kotów zwracali uwagę na anomalie w jego zachowaniu. Im szybsza diagnoza, tym większa szansa, że nasz kot będzie się cieszył długim i szczęśliwym życiem. Narastające problemy z nerkami mogą doprowadzić do zatrucia organizmu, a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia.

Niewydolność nerek należy do chorób układu moczowego i charakteryzuje się niszczeniem nefronów. One natomiast odpowiedzialne są m.in. za usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii czy filtrowanie krwi w nerkach. Przyczyn niewydolności jest wiele, ale najczęściej wymienia się wśród nich wiek, zatrucia środkami chemicznymi lub zakażenia bakteryjne, a także spożywanie dużej ilości białka roślinnego zamiast lepiej przyswajalnego zwierzęcego odpowiednika.

Żywienie kota z niewydolnością nerek

Kot zmagający się z chorobami nerek powinien przejść na specjalną dietę. Niektóre z przyjmowanych pokarmów mogą dodatkowo obciążać niewydolne nerki, dlatego należy ograniczyć ich spożycie lub wprowadzić zamienniki. Jest tak w przypadku wspomnianego już białka roślinnego, które powinno zostać zastąpione tym zwierzęcym wysokiej jakości. Nie można natomiast całkowicie wyłączyć go z diety, ponieważ białko jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i stanowi główne źródło energii dla naszego pupila. Jeśli nie chcemy samodzielnie przygotowywać posiłków dla naszego czworonoga, odpowiedzią na jego zapotrzebowanie jest karma niskobiałkowa dla kota.

Dieta nerkowa dla kota charakteryzuje się również zmniejszoną zawartością fosforu, co w następstwie spowalnia proces chorobowy. W przypadku zwiększonego poziomu fosforanów we krwi występują problemy z przyswajaniem potrzebnego wapnia. Przypadłość ta nazywana jest hiperfosfatemią. Ponadto karma dla kota z chorymi nerkami powinna zawierać witaminy, zwłaszcza z grupy B oraz witaminę C, które znacząco wpłyną na wzrost odporności. Równie istotna jest zawartość kwasów omega – 3 i omega-6, które wspierają obniżenie ciśnienia w kłębuszkach nerkowych, co ma wpływ na spowolnienie procesów chorobowych.

Jaką karmę dla kota chorego na nerki wybrać?

Na szczęście producenci karm zdają sobie sprawę z tego, jak wiele kotów dotyka problem niewydolności nerek. Obecnie dostępne są liczne produkty spełniające wszelkie wymogi pod względem jakości i ilości składników, które może przyjmować kot. Gotowy, dedykowany produkt pozwoli odciążyć pracę chorych nerek. Dodatkowo wspomoże utrzymanie optymalnego poziomu składników odżywczych i minerałów niezbędnych organizmowi.

Karmy będą idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy właściciel obawia się, że przygotowywane przez niego domowe jedzenie dla kota nerkowca, może nie spełniać wszystkich jego wymogów. Odpowiednie zbilansowanie domowych posiłków to trudne zadanie. Każdy posiadacz kota chcę dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze. W przypadku schorzeń nerkowych lepiej postawić na jedzenie przygotowane przez specjalistów.

Mięso w diecie kota z chorymi nerkami

Koty są urodzonymi drapieżnikami. Polowanie to forma sprawdzenia swoich umiejętności, dobra zabawa, a przede wszystkim sposób na zdobycie pożywienia. Oczywiście domowe kociaki nie muszą się martwić o swój byt – kochający właściciel zawsze zadba o to, by miska była pełna. W diecie naszych zdrowych milusińskich często oprócz suchej karmy pojawiają się dodatkowe rarytasy. Jednak czy kot chory na nerki może jeść surowe mięso?

Podawanie surowego mięsa to w dalszym ciągu kontrowersyjna kwestia. Jedni opowiadają się za podawaniem kotom takiego przysmaku, a BARF staje się coraz bardziej popularny zarówno w diecie zdrowych, jak i chorych zwierząt. Wśród argumentacji za podawaniem surowego mięsa wyróżnia się jej „smakowitość”, co ma znaczenie w przypadku kotów z obniżonym apetytem. Dodatkowo jest to pokarm mokry, co wspiera zapobieganie odwodnieniu. Jednocześnie wymaga od właściciela ogromnej dyscypliny i precyzji w pilnowaniu proporcji podawanych kotu składników.

 

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kot z chorobami nerek może przyjmować ten rodzaj pokarmu. Każde zwierzę jest inne, u każdego choroba będzie przebiegać w odmienny sposób. Dla dobra pupila najważniejszą kwestią jest skonsultowanie swoich wątpliwości ze specjalistą i dobranie z pomocą lekarza weterynarii odpowiedniej diety nerkowej dla kota.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się