Dlaczego kot je żwirek? - Butchers

Dlaczego kot je żwirek?

Mając kota w domu, pewnie jesteś przyzwyczajony do nietypowych zachowań czy dziwnych przysmaków, za jakimi zwierzak wprost przepada. Jeśli jednak widzisz, że Twój kot uwielbia jeść żwirek, pewnie zaczynasz się martwić, czy wszystko jest, aby w porządku. Dlaczego kot je żwirek? Odpowiedź na to pytanie pewnie Cię zdziwi.

Warto przyjrzeć się dokładniej zachowaniu swojego zwierzaka – kot je żwirek w określonych sytuacjach i zwykle na określonym etapie życia. To po prostu jeden z etapów w swojej kociej egzystencji, przez które musi przejść. W takim razie co zrobić, gdy kot je żwirek – reagować czy nie? Co w ogóle oznacza takie zachowanie?

Co to znaczy, jak kot je żwirek?

Zazwyczaj jedzenie żwirku, którym zasypana jest kuweta, dotyczy kociąt. Pocieszne maluchy, tak jak dzieci, poznają świat wszystkimi zmysłami, również zmysłem smaku. Jeśli coś wyda im się interesujące i warte spróbowania, z pewnością po to sięgną – nawet jeśli będzie to zawartość kociej toalety.

Mały kot je żwirek z bardzo prostej przyczyny – po prostu sprawdza, czy to rzecz nadająca się do zjedzenia i czy jest smaczny. Jeśli takie zachowanie ma miejsce sporadycznie, nie musisz się niepokoić – z Twoim zwierzakiem jest wszystko w porządku. Po prostu maluch przystosowuje się do życia w świecie i stara się go poznać najlepiej, jak potrafi – samodzielnie.

Nie wszystkie kocięta będą próbowały takich praktyk. Najczęstsze przypadki, gdy kot je żwirek, dotyczą tych kociaków, które zostały zabrane od matki w bardzo młodym wieku lub z jakichś względów zostały przez nią porzucone. Być może wpłynęło to na ich zdolność oceny tego, co może być pokarmem, a co na pewno go nie stanowi. Próby podjadania dotyczą zwykle tych kotów, które są na etapie uczenia się, do czego służy kuweta. Niemniej jednak w tym okresie życia mruczka warto stosować żwirek, który w żaden sposób nie będzie zagrażać jego układowi pokarmowemu.

Stary kot je żwirek – czy to normalne zachowanie?

Nieco więcej stresu przysparza identyczne zachowanie, ale w odniesieniu do starszych kotów, potrafiących i korzystających codziennie ze swojej kuwety. Stary kot je żwirek najczęściej w chwili, kiedy kupujesz nowy rodzaj – znudzony kanapowiec pewnie pokusi się o spróbowanie tego, co mu zaserwowałeś. Jeśli zwierzę długo pozostaje same lub gdy bardzo się nudzi, może jeść żwirek dla zwrócenia na siebie uwagi właściciela. W tym wypadku powinno wystarczyć, jeśli częściej zajmiesz się swoim pupilem – chociażby kilkuminutową zabawą czy drapaniem za uchem. Możesz też kupić swojemu kociakowi nowe zabawki – wiek kota nie oznacza, że się nie nudzi i nie lubi z nich korzystać, szczególnie pod Twoją nieobecność w domu.

Jeśli jednak kot je żwirek z kuwety regularnie, należy sprawie przyjrzeć się z bliska. Częstotliwość takich praktyk podpowie Ci, czy nie masz do czynienia z poważniejszą chorobą, wymagającą specjalistycznego leczenia.

Czemu kot je żwirek i jakie choroby może to oznaczać?

Faktycznie, w niektórych przypadkach podjadanie żwirku można połączyć z groźnymi dla zdrowia chorobami, wymagającymi interwencji weterynaryjnej. Z łatwiejszych do opanowania dolegliwości wymienić trzeba niedostatek witamin i minerałów. Najczęściej w ten sposób objawia się niedobór witaminy A, B1, L-karnityny, tauryny i magnezu.

Trudniejsza do opanowania i wymagająca podania leków będzie anemia – to ona wpływa na łaknienie, zwłaszcza to wypaczone. Niedotlenienie jednocześnie powoduje też zmęczenie, osłabienie i kłopoty z orientacją. Niestety, ale stary kot je żwirek również w chwili, kiedy cierpi na niewydolność nerek. Przy tej dolegliwości kot może także wymiotować, być osłabiony, apatyczny i tracić na wadze. Statystycznie, na spadek jakości pracy nerek zapada najwięcej kotów po 7. roku życia.

Podjadanie żwirku może też oznaczać białaczkę – to jeden z objawów, występujący obok gorączki, biegunki, zrzucenia wagi, otępienia i bladych dziąseł. Każda z powyższych sytuacji wymaga pilnej konsultacji z weterynarzem, wykonania niezbędnych badań i wdrożenia zalecanego postępowania.

Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Najlepiej po prostu zadbać o to, by zwierzak miał w kuwecie nietoksyczne dla siebie substancje. Zdecydowanie odradza się stosowanie żwirku bitumicznego – mokry zbija się w jedną, twardą masę. Gdyby znalazł się w układzie pokarmowym kota, mógłby go zaczopować, prowadząc bezpośrednio do śmierci czworonoga. Podobnie ma się sprawa, gdy kot je żwirek silikonowy – jest równie niebezpieczny ze względu na zawarte w nim związki chemiczne.

Podsumowanie

Jeśli masz w domu kocięta, wybieraj bezpieczne żwirki, produkowane na bazie naturalnych materiałów. Jedną z takich propozycji jest żwirek w typie pelletu, wykonany z drewna. Dobrze sprawdzi się też ekologiczny i naturalny żwirek kukurydziany, nieszkodzący na układ pokarmowy zwierzaka. Szczególnie zalecany jest ten ostatni rodzaj żwirku, ze względu na produkowanie go z odpadów pochodzących z produkcji żywności – wytwarza się go z przebadanych i czystych elementów ziaren kukurydzy. Jeśli ów znajdzie się w żołądku kociaka, nic mu się nie stanie.