Dlaczego kot miauczy – czyli co oznacza miauczenie kota? - Butchers

Dlaczego kot miauczy – czyli co oznacza miauczenie kota?

Zwierzęta często wysyłają sygnały swoim właścicielom. Zazwyczaj objawiają się one wydawaniem rozmaitych dźwięków. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego kot miauczy? Nie wiesz, jak należy reagować w takich sytuacjach? Nie martw się, ponieważ przychodzimy do Ciebie z pomocą.

Co oznacza miauczenie kota? Najczęstsze przyczyny.

Trudno jednoznacznie określić, co oznacza miauczenie kota. Powodów może być wiele, a identyfikacja konkretnej przyczyny może okazać się niemożliwa bez obserwowania innych symptomów. Istnieje jednak kilka sprecyzowanych wytycznych odnośnie tego, jak interpretować różne dźwięki wydawane przez pupila. Na ich podstawie w poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego kot miauczy.

Odczuwanie głodu

Przyjął się stereotyp głoszący, że koty są gigantycznymi żarłokami. To wprawdzie zależy od konkretnego osobnika, aczkolwiek rzeczywiście miauczenie kota często utożsamia się z głodem. Jeżeli zwierzak wraca do normalnego zachowania po spożyciu posiłku, oznacza to, że zagadka została rozwiązana.

Choroba, ból lub gorsze samopoczucie

Niestety czasami opiekunowie, zastanawiając się, dlaczego kot ciągle miauczy, otrzymują odpowiedź dopiero w gabinecie lekarza weterynarii. Nie przez przypadek niektórzy porównują miauczenie do odgłosów wydawanych przez płaczące dziecko. Twój pupil może w taki właśnie sposób wołać o pomoc.

Dzieje się tak na przykład podczas choroby, która mocno oddziałuje na organizm. Podobna sytuacja dotyczy odczuwania dolegliwości bólowych. W takim przypadku również należy jak najszybciej zidentyfikować problem – zazwyczaj dopiero u specjalisty – i wdrożyć odpowiednie środki. Jeśli kot źle się czuje, miauczenie jest całkowicie normalnym zjawiskiem,

Zgłoszenie skargi

Na pierwszy rzut oka wydaje się to trochę zabawne, ale miauczenie niejednokrotnie stanowi… złożenie skargi. Kot narzeka na coś, co ma istotny wpływ na jego komfort i samopoczucie. Oczywiście od razu można do tej zasady dopasować jakąś chorobę, ale czasami rozwiązanie tego problemu jest jeszcze prostsze. Przykład? Brudna kuweta – właśnie ona potrafi wyzwalać u zwierzaka negatywne emocje, a wysyłane przez niego dźwięki to prośba o jej wyczyszczenie.

Strach lub tęsknota

Koty wydają się bardzo enigmatyczne, ale nie oznacza to, że nie mają uczuć. Bliska obecność stresowa wywołuje nerwowość i napięcie w zachowaniu mruczka. Szukając przyczyny, dlaczego kot miauczy, zastanów się, czy w jego obecności nie ma czegoś, co wywołuje w nim stres. Nie bez istoty jest także przeszłość – jeśli kot doświadczył nieprzyjemnego zdarzenia, może to przeżywać jeszcze przez dłuższy czas.

Skoro ustaliliśmy już, że koty mają uczucia takie jak ludzie, to nic dziwnego, iż nie jest im obca tęsknota. W większości przypadków pojawia się ona po zmianie właściciela lub przeprowadzce. Zwierzak potrzebuje wtedy czasu, aby przyzwyczaić się do nowej osoby lub nowych warunków życia. Zanim jednak to się stanie, może być smutny i zarazem często miauczeć.

Zwrócenie na siebie uwagi

Gdy kot czuje się samotny, stara się to zakomunikować całemu światu. Dlatego zastanów się, co możesz zrobić jeszcze więcej jako jego opiekun. Nieraz rozwiązanie tego problemu nie wymaga wprowadzenia żadnych nadzwyczajnych środków – zwiększenie częstotliwości zabaw z kotem potrafi zdziałać cuda.

Witanie się

Sporo kocich osobników uznaje miauczenie za świetny sposób na przywitanie się ze swoimi opiekunami. Jeżeli Twój pupil wydaje takie dźwięki tylko wtedy, gdy przekraczasz próg mieszkania, z reguły nie masz powodów do obaw.

Inne potrzeby

Nie ma uniwersalnej reguły wyjaśniającej, dlaczego kot cały czas miauczy. Bez powodu tak się jednak nie zachowuje, zatem warto przyjrzeć się różnym opcjom. Oprócz wyżej wymienionych przeanalizuj nawyki mruczka. Przykładowo, jeśli często przebywasz z kotem na zewnątrz, całkiem prawdopodobne, że właśnie tego domaga się poprzez miauczenie w domu.

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Odpowiedź na powyższe pytanie mogą stanowić wszystkie wyżej wymienione przyczyny. Z naszej strony doradzimy natomiast, aby wykazać się sporą cierpliwością wobec zwierzaka. On wbrew pozorom nie chce dokuczyć swojemu właścicielowi, budząc go w nocy. Jeśli wydaje dźwięki, to oznacza, że chce nam coś zakomunikować. Natarczywe miauczenie kota sugeruje, iż problem pupila nie został rozwiązany.

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami lub w kuwecie?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot miauczy w kuwecie, częstym rozwiązaniem tej zagadki są problemy zdrowotne. Mowa tu na przykład o:

  • kłopotach z oddawaniem moczu,
  • uciążliwych zaparciach,
  • bólach brzucha.

Kluczowe okazują się uważne obserwacje czworonoga. Podobna sytuacja dotyczy kota, który miauczy pod drzwiami. Często zdarza się, że mruczek pragnie wtedy po prostu przekroczyć próg.

Podsumowanie

Analiza, dlaczego kot miauczy, nie należy do najłatwiejszych. Pomimo to mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w prawidłowym zidentyfikowaniu przyczyny. Jedno jest pewne – koty komunikują się z ludźmi na swój własny sposób, a jest nim właśnie wydawanie różnych dźwięków – na czele z miauczeniem.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się