Co oznacza mruczenie kota - dlaczego kot mruczy i jak to wpływa na człowieka? - Butchers

Dlaczego kot mruczy – co oznacza mruczenie kota?

Dla miłośników kotów nie ma przyjemniejszego dźwięku niż mruczenie futrzanego przyjaciela. Gdy kot mruczy, co to oznacza? Dla większości z nas to oznaka zadowolenia i szczęścia, jednak w kocim słowniku takie zachowanie oznacza całą masę innych odczuć oraz wiążę się z bardziej złożonymi emocjami. Czemu koty mruczą i co chcą nam przez to powiedzieć?

Co to znaczy, gdy kot mruczy?

Hipnotyzujące, wibrujące kocie dźwięki dla większości właścicieli oznaczają zadowolenie zwierzaka. Chociaż istotnie, kiedy kot mruczy, zwykle jest w przyjacielskim nastroju – leży na Twoich kolanach, a Ty go drapiesz za uszkiem dokładnie tak, jak kot lubi. Trudno w takiej sytuacji nie czuć się komfortowo i nie być w pełni zrelaksowanym. Z tego względu najczęściej przyjmujemy, że kocie mruczenie oznacza zadowolenie, szczęście i relaks.

Dlaczego kot mruczy przy głaskaniu? To oznaka tego, że Cię akceptuje i dobrze czuje się w Twoim towarzystwie, a Twoje głaskanie odbiera jako pieszczotę. A czemu kot mruczy i ugniata? To jeszcze wyższa forma kociego uwielbienia dla miejsca oraz właściciela. Wielu behawiorystów wskazuje, że ugniatanie przez kota jest wyrazem zaufania i miłości zwierzęcia. Jeśli Twój kociak tak robi, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Jednak nie dajmy się zwieść – mruczenie u kota to bardzo złożona informacja. A zatem co oznacza mruczenie u kota, jeśli jest nie tylko wyrazem szczęścia?

Czemu kot mruczy?

Powodów, czemu kot mruczy, jest znacznie więcej, niż nam się może wydawać. Zwierzę jednocześnie może nam w ten sposób komunikować, że jest odprężone i szczęśliwe, z drugiej może sygnalizować… niezadowolenie. Nie każdy zwierzak lubi przebywać na rękach, nie każdy też lubi być podnoszony – jeśli w takiej chwili słyszymy mruczenie, nie musi być wyrazem zadowolenia.

Gdy kot mruczy, co to znaczy dla nas? Kocie mruczenie jest jak uspokajająca mantra nie tylko dla ludzi, ale również dla samych kotów. To jeden z ich sprawdzonych sposobów na zrelaksowanie się, wyciszenie i uspokojenie, jeśli są zdenerwowane czy zestresowane. Zwykle mamy z nim do czynienia w nienaturalnych i trudnych dla kota sytuacjach – jeśli na terytorium kota pojawi się ktoś obcy, jeśli jest w nowym miejscu, czy z wizytą u weterynarza.

Co znaczy, jak kot mruczy?

Często też mruczenie kota oznacza, że nadchodzi czas jego posiłku. Koty zaczynają mruczeć w okolicy misek, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Bywa, że czasem łączą mruczenie z miauczeniem, aby zwiększyć „pole rażenia” i szybciej osiągnąć swój cel.

A dlaczego kot mruczy, jak śpi? Prawdopodobnie z tego samego powodu – zbliża się czas posiłku i kot albo jest już wybudzony, albo podświadomie zaczyna domagać się w ten sposób jedzenia w swojej misce. Być może to nawet nieco zabawne, że kiedy nasz mruczek zaczyna hipnotyzujący koci koncert, my sądzimy, że to na naszą cześć, a on… jest po prostu głodny i myśli o jedzeniu.

Dlaczego kot mruczy, czyli o czym mówi nam to zachowanie kota?

Wśród całej palety możliwości, dlaczego jeszcze koty mruczą? W kocim języku jest to rodzaj dialogu prowadzonego pomiędzy dorosłymi osobnikami, ale również sposób nawiązywania więzi między kocicą, a jej potomstwem. Kocięta bardzo szybko uczą się kocich mruczanek, aby sygnalizować matce swoje położenie oraz potrzeby. Zwykle, kiedy maluch mruczy, kocica wie nie tylko, gdzie dokładnie maluch się znajduje, ale również, że nic mu nie dolega.

Oczywiście kocice wykorzystują też mruczenie jako sposób ułatwiający maluchom zasypianie. Mruczenie w końcu koi, uspokaja i znakomicie sprawdza się w roli kołysanki. W kocim języku mruczenie jest także sposobem porozumiewania się z innymi, dorosłymi kotami, ale i z innymi zwierzętami czy ludźmi. Czasem sposób mruczenia zmienia się wraz z komunikatem, jaki zwierzę chce przekazać swojemu otoczeniu.

Co oznacza mruczenie kota, kiedy jest chory?

Mruczenie u kota łączymy raczej z jego satysfakcją i szczęściem. Tymczasem bardzo często koty mruczą, kiedy coś im dolega – nie tylko, kiedy są chore, ale również, kiedy odniosły rany, np. w starciu z innym drapieżnikiem. Czemu koty mruczą w takich chwilach? Mruczenie działa na nie nie tylko uspokajająco. Wiele wskazuje na to, że dla kota mruczenie jest rodzajem lekarstwa i pomaga wrócić zwierzęciu do zdrowia.

Nie chodzi tu jedynie o psychiczny aspekt kociej muzyki, ale o czysto fizyczne i zdrowotne kwestie. Badacze odkryli, że niska częstotliwość wydawanych przez kota dźwięków powoduje wibracje wewnątrz ciała. Wibracje te zaś wspomagają zrastanie się kości, wspierają odbudowę ścięgien i stawów. Prawdziwie zadziwiające jest to, że mruczenie może kotu pomóc wyleczyć rany, zmniejszyć ból oraz wynikłe z wypadku obrzęki.

Czemu koty mruczą, jeśli są chore? Aby łatwiej im było oddychać i szybciej wyjść z impasu. Być może to właśnie jest powodem, dla którego koty są w stanie spadać na przysłowiowe cztery łapy nawet z większych wysokości i wychodzić z tego bez szwanku. Także ludzie odczuwają dobroczynny wpływ kociego mruczenia na swoje zdrowie – i nie chodzi jedynie o poprawę nastroju podczas parszywego dnia. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Mruczenie kota a wpływ na człowieka

Mruczenie kota może mieć pozytywny wpływ na ludzi na kilka sposobów:

  1. Relaksacja i redukcja stresu: Dźwięk mruczenia kota jest często kojarzony z relaksem. Badania sugerują, że obecność kota i dźwięk mruczenia mogą pomóc w obniżaniu poziomu stresu u ludzi. Mruczenie kota jest często postrzegane jako przyjemne i uspokajające.
  2. Lepsze samopoczucie: Kontakt z kotem i jego mruczenie może wywołać uczucie zadowolenia i poprawić nastrój. Ludzie często doświadczają uczucia przywiązania i spokoju, gdy spędzają czas z mruczącym kotem.
  3. Leczenie depresji i samotności: Koty mogą pełnić rolę towarzysza, zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie. Ich obecność i mruczenie mogą pomagać w przeciwdziałaniu uczuciom samotności i depresji.
  4. Redukcja ciśnienia krwi: Badania wskazują, że interakcja z kotem i dźwięk mruczenia mogą być związane z obniżeniem ciśnienia krwi i poprawą ogólnego zdrowia serca.
  5. Stymulacja wydzielania endorfin: Bycie w towarzystwie kota i słuchanie jego mruczenia może stymulować wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia, co przyczynia się do lepszego samopoczucia.

Warto jednak pamiętać, że wpływ mruczenia kota na ludzi może być subiektywny, a nie wszyscy ludzie muszą odczuwać te same korzyści. Jednak dla wielu osób obecność kota i dźwięk jego mruczenia są pozytywnym doświadczeniem.

Podsumowanie - mruczenie kota

Dla miłośników kotów, mruczenie futrzanego przyjaciela to nie tylko symfonia zadowolenia, ale także złożony język emocji. Często interpretowane jako wyraz szczęścia, mruczenie kota może jednak kryć znacznie więcej. Gdy kot mruczy, może to oznaczać zarówno radość, jak i niezadowolenie, stan zdrowia, czy nawet apetyt na pyszny posiłek.

Mruczenie podczas głaskania to zazwyczaj sygnał akceptacji i przyjemności w obecności właściciela. Jednak, gdy kot mruczy w różnych sytuacjach, takich jak wizyta u weterynarza czy nowe otoczenie, może to także świadczyć o próbie samouspokojenia w trudnych momentach.

Interesujące jest, że mruczenie kota może pełnić funkcję leczniczą. Niskie częstotliwości dźwięków wydawanych przez kota mogą wspomagać gojenie się kości, ścięgien i stawów. Nawet w przypadku choroby czy obrażeń, mruczenie działa jak naturalne lekarstwo, łagodząc ból i przyspieszając proces zdrowienia.

Warto zatem zrozumieć, że kocie mruczenie to nie tylko przyjemność dla ludzkiego ucha, ale także fascynująca forma komunikacji, przekazująca wiele o samopoczuciu, emocjach i zdrowiu kota.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się