Dlaczego pies zakopuje jedzenie i kości - Butchers

Dlaczego pies zakopuje jedzenie i kości

Psy, tak jak i ludzie, miewają nietypowe, ale na swój sposób charakterystyczne zachowania, jednak niezrozumiałe dla reszty otoczenia. Często jesteśmy świadkami tego, jak nasz pies zakopuje nosem jedzenie i zastanawiamy się, czym jest to spowodowane. Okazuje się, że wywoływane jest to przez kilka niezależnych od siebie czynników. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego nasz pies zakopuje jedzenie i czy należy zwalczać u niego takie zachowania?

Czasami zdarza się, że pies zakopuje jedzenie w domu. W tym przypadku potrzeba ta może być wynikiem nieregularnych pór karmienia. Jeśli zostawiamy naszego pupila samego w mieszkaniu, a godziny naszych wyjść są ruchome, pies może dążyć w ten sposób do zachowania posiłku „na później”. Z reguły nie stanowi to większego problemu dla właściciela, o ile „zapasy” zrobione przez czworonoga nie są na tyle duże, by z czasem mogły ulec zepsuciu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy pies zakopuje jedzenie na działce, niszcząc przy tym rabaty lub grządki. W tej sytuacji potrzebna jest nasza interwencja, a w trudnych przypadkach pomoc specjalisty. Przy podjęciu kilku prostych kroków i zrozumieniu, czym kieruje się nasze zwierzę, możemy wspólnymi siłami przepracować zaistniały problem. 

Skąd u psów bierze się nawyk zakopywania jedzenia?

Przyczyn takiego postępowania możemy doszukiwać się w jednej z dziedzin zoologii, zajmującej się szczegółowo badaniami nad dziedzicznymi i nabytymi zachowaniami u zwierząt. Etologia, o której mowa, może nadać kierunek poszukiwaniom odpowiedzi na nurtujące pytanie„dlaczego pies zakopuje kości oraz jedzenie”? Dyskusja wciąż pozostaje otwarta.

Przyjmuje się, że jedną z przyczyn jest rozbudzenie pierwotnych instynktów drzemiących w naszych pupilach, a będących pokłosiem ich pochodzenia. Przodkowie naszych udomowionych psów sami musieli zadbać o przetrwanie. Trudno się dziwić, że drobniejszą od siebie zwierzynę traktowali jako potencjalny posiłek. Zakopywanie było jedną z możliwych form magazynowania pożywienia, a także ochrony przed pozostałymi zwierzętami. Działanie to przedłużało dodatkowo zdolność do spożycia – zimna ziemia spowalniała procesy psucia. 

Takie zachowania są czasami uwarunkowane rasą. Psy hodowane na przestrzeni lat na myśliwskie i uczone polowań na małą zwierzynę, mogą mieć tendencję do chowania swoich posiłków. Wśród miłośników kopania znajdują się np. terriery, beagle czy wykorzystywane do polowań na borsuki, jamniki. 

Dotkliwa psia nuda 

Nasi milusińscy potrzebują uwagi. Bywa, że powodem, dla którego pies zakopuje jedzenie w domu, jest nuda. Działanie to jest atrakcją dla znudzonego czworonoga. Chowanie i odnajdywanie jedzenia sprawia mu radość i jest dodatkową formą aktywności. Niewystarczająca ilość ruchu może potęgować problem. Warto więc zaplanować naszemu podopiecznemu chociaż jeden dłuższy spacer w ciągu dnia lub trening posłuszeństwa, który dla zwierzęcia jest równie absorbujący. 

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie lubią monotonii. Kolejną przyczyną, z powodu której nasz pies zakopuje nosem jedzenie, może być znudzenie smakiem. Czworonogi kochają dedykowane dla nich przekąski, ale otrzymywanie wciąż tej samej, przestaje być ekscytujące. Urozmaicenie psiej diety może wpłynąć na zniwelowanie takiego zachowania.

Co „mówi” nam pies zakopujący jedzenie?

Nieprzyjemne z punktu widzenia właściciela czynności, mogą sygnalizować chęć zwrócenia na siebie uwagi. Być może w ostatnim czasie poświęcaliśmy swojemu pupilowi mniej czasu niż dotychczas? Psi behawioryści niemal jednogłośnie stwierdzają, że nie zawsze to, dlaczego pies zakopuje jedzenie, jest przesłanką do zmartwień. Zagrzebywanie przysmaków czy zabawek może być metodą na ponowne delektowanie się nimi w chwili „odnalezienia”. Dla zwierzęcia to skarby, cieszące go równie mocno, co otrzymywane od nas prezenty. 

Do incydentów zakopywania może również dochodzić, gdy w domu pojawia się nowe zwierzę. Nasz starszy towarzysz może nie mieć ochoty dzielić się z innym psem swoimi zabawkami lub posiłkami. Zacznie odczuwać potrzebę ich schowania.

Czy pies może zapomnieć o zakopanym przedmiocie?

Czworonożni przyjaciele człowieka mają zdecydowanie mocniej wyostrzony węch od nas. Nie ma więc obaw, że pies nie będzie w stanie odnaleźć miejsca, w którym zakopał jedzenie lub zabawkę. 

Nie powinno nas również niepokoić, jeśli u naszego pupila odruch chowania nie jest rozwinięty. Niektóre psy zakopują jedzenie na chwilę, inne często zmieniają lokalizację swojego schowka, a są też takie, które nie odczuwają potrzeby szybkiego odkopywania i skutecznie ignorują zakopaną rzecz.

Podsumowanie

Gdy jesteśmy w stanie ustalić, czemu pies zakopuje jedzenie, zyskujemy możliwość próby przeciwdziałania wspomnianym zachowaniom. Na początek skupmy się na naszym czworonogu i poświęćmy mu nieco więcej czasu. Kolejnym krokiem jest urozmaicenie diety naszego pupila i wnikliwa obserwacja. W przypadku pojawienia się nowego zwierzęcia w domu, nasz czworonóg może potrzebować czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Jeśli problem jest na tyle rozwinięty, że utrudnia funkcjonowanie właścicieli, a pies swoimi działaniami wyrządza spore szkody, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się