Domowe jedzenie dla kota – za i przeciw - Butchers

Domowe jedzenie dla kota – za i przeciw

Osoby zajmujące się kotami wiedzą, że jednym z najważniejszych wyzwań wchodzących w zakres opieki nad tymi zwierzętami, jest zapewnienie im zbilansowanej diety. Część miłośników kotów decyduje się na przygotowywanie posiłków we własnym zakresie. Inni natomiast krytykują ten pomysł. Jaka jest prawda? Czy domowe jedzenie dla kota to bezpieczny wybór? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego warto karmić kota domowym jedzeniem?

Najważniejsza zaleta domowego jedzenia dla kota dotyczy możliwości dokonywania samodzielnych wyborów w kontekście poszczególnych produktów. Dzięki temu zyskuje się stuprocentową pewność, iż pupil spożywa tylko zdrowe posiłki. Według wielu osób, opierając dietę na kupnej żywności, człowiek nie ma wpływu na to, co w niej się znajduje. Z tego punktu widzenia działanie we własnym zakresie jest korzystne, gdyż zapewnia pełną kontrolę nad doborem poszczególnych składników. Trzeba jednak wiedzieć, co gotować dla kota, aby plan ten okazał się naprawdę skuteczny.

Jak przygotowywać domowe jedzenie dla kota?

W dzisiejszych czasach wybór artykułów spożywczych w sklepach jest ogromny. Mowa tu nie tylko o stoiskach przeznaczonych dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dzięki temu, odwiedzając większość marketów, nie powinniśmy mieć problemów ze zdobyciem szukanych przez nas produktów. To duży plus, aczkolwiek analizując, jakie domowe jedzenie dla kota wybrać, należy pamiętać o tworzeniu zbilansowanych posiłków. To właśnie one odpowiadają za udany rozwój pupila w każdym aspekcie. Jeżeli kot będzie bez ustanku spożywał tylko produkty z jednej grupy (na przykład warzywa), to z pewnością nie wpłynie to dobrze na jego organizm.

Czy gotować mięso dla kota?

Mięso stanowi jeden z filarów kocich posiłków. Oczywiście proporcje mogą się różnić w zależności od wyboru konkretnej diety, aczkolwiek trudno wyobrazić sobie żywienie naszego pupila bez mięsa. Byłoby to wręcz sprzeczne z jego naturą, aczkolwiek – rzecz jasna – nie należy też przesadzać w drugą stronę, czyli ze zbyt dużą częstotliwością potraw z tym składnikiem.

Gotowanie dla kota, przepisy – gdzie ich szukać?

Zastanawiając się, jak zrobić domowe jedzenie dla kota, mamy dostępną szeroką gamę rozwiązań. Zapewne nie napiszemy tym razem nic odkrywczego, ale naszym zdaniem to Internet stanowi główne źródło wiedzy w tym zakresie. Można tu znaleźć setki różnorodnych przepisów. Ważne jednak, aby korzystać ze sprawdzonych stron. W innym przypadku istnieje ryzyko podania pupilowi produktu, który mógłby mu zaszkodzić. Co więcej, w kontekście gotowania dla kota, warto skonsultować się ze specjalistą. Zalecenia weterynarza odnośnie do nawyków żywieniowych mają niebagatelne znaczenie.

Domowe jedzenie dla kota – potencjalne zagrożenia

Po plusach przyszedł czas na przedstawienie minusów w kwestii tego typu jedzenia dla kota. Domowe posiłki – w przypadku braku odpowiedniej wiedzy opiekunów – mogą zrodzić mnóstwo niebezpiecznych sytuacji. Zwierzęta nie mogą bowiem żywić się identycznie jak ludzie. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają i obdarowują swoich pupili rozmaitymi kąskami składającymi się między innymi z mocnych przypraw. To gigantyczny błąd niosący za sobą poważne konsekwencje. Gotowanie we własnym zakresie ma więc sens tylko wtedy, gdy opiekunowie na 100% wiedzą, jak przygotowywać domowe jedzenie dla kota.

Domowe jedzenie dla kota nerkowca – porady i przeciwwskazania

Nawet posiadając zdrowego pupila, jego prawidłowe żywienie stanowi wyzwanie, a co dopiero w przypadku zwierzaka z chorobami. Przygotowywanie domowego jedzenia dla kota z niewydolnością nerek to bez wątpienia bardzo trudne zadanie. Trzeba wtedy obowiązkowo pamiętać o kilku zasadach. Bezwzględnie należy ograniczyć obecność białka w diecie, którego działanie dodatkowo obciąża nerki. Podobna sytuacja dotyczy fosforu. Na przeciwnym biegunie znajdują się witaminy – zwłaszcza z grupy B i C. Zarówno kupne, jak i domowe jedzenie dla kota nerkowca, musi także zawierać tłuszcze – te nienasycone niwelują między innymi stany zapalne w nerkach.

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przygotowywanie domowego jedzenia dla zwierząt jest lepsze od kupowania gotowców. Obiektywnie oceniając sytuację, możemy jednak stwierdzić, iż jeśli nie czujesz się na siłach udźwignąć ciężar związany z wymyślaniem dań dla swojego pupila, lepiej skorzystaj z gotowych posiłków. Wybór sprawdzonej firmy to fundament bezpieczeństwa, gdyż zyskujesz pewność, że dania te nie wyrządzą żadnej krzywdy zwierzakowi.

Skład kupnego jedzenia z półki premium został opracowany przez najwyższej klasy ekspertów, a co za tym idzie – ryzyko popełnienia błędu jest bliskie zeru. Takie rozwiązanie ma również inne zalety. Korzystając z przygotowanych potraw, zaoszczędzasz mnóstwo czasu i energii, a także nie musisz ciągle rozmyślać, co dawać kotom do jedzenia.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się