Masz kota i chcesz rozszerzyć swoje stado o kolejnego mruczka? Chociaż nadal mówi się, że koty to indywidualiści i samotnicy, to jednak coraz więcej badań pokazuje, że nasi wąsaci przyjaciele to zwierzęta niezwykle społeczne, które nawiązują mocne relacje zarówno z opiekunami, jak i innymi czworonożnymi domownikami. Musimy pamiętać jednak, wzięcie kolejnego osobnika to ogromna odpowiedzialność właściciela za prawidłowe wprowadzenie zwierzaka i jego pomyślną adaptację. Zakupienie drugiego zestawu misek, dodatkowej kuwety i legowisk to zdecydowanie za mało! Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Jak oswoić dorosłego kota z małym kotem? Jak postępować, gdy pojawia się drugi dorosły kot w domu?
Zanim w domu pojawi się drugi kot...
Wprowadzenie nowego kota do domu wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i cierpliwości. Zadbaj więc o to, by wprowadzenie drugiego kota do domu odbyło się w momencie, w którym będziesz mógł poświęcić obydwu zwierzakom więcej czasu i uwagi – możesz to zrobić np. podczas urlopu. Zanim w domu pojawi się drugi kot – zadbaj o kociego rezydenta, czyli Twojego pierwszego kota. Warto w tym celu odbyć wizytę u weterynarza, skontrolować ogólny stan zdrowia zwierzaka, a w razie potrzeby i jakichkolwiek wątpliwości w zakresie zachowania kota – zasięgnąć dodatkowo porady kociego behawiorysty. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz wprowadzać drugiego kota do domu. Jak to zrobić?
Jak wprowadzić drugiego kota do domu?
Kluczem do prawidłowego wprowadzenia nowego kota do domu jest merytoryczne przygotowanie się do tego wyzwania. Sprawdź, o czym należy wiedzieć i jak postępować krok po kroku.
Drugi kot w domu – porady podstawowe
Wprowadzenie drugiego kota do domu może być zadaniem łatwiejszym lub trudniejszym, w zależności od charakteru obydwu zwierzaków i oczywiście naszego doświadczenia. Statystycznie dużo łatwiej „dokaca” się wprowadzając do rezydenta młodego kota niż osobnika dorosłego. Ale oczywiście nie jest to regułą. Musimy pamiętać, że każde „dokacanie” rządzi się własnymi prawami.
Wprowadzenie nowego kota do domu a sterylizacja
Przyjmuje się, że docelowo obydwa koty (kot rezydent i nowy kot) powinny być wykastrowane lub wysterylizowane. Jeśli jednak kotem rezydentem jest niewykastrowany kocur – możemy być niemal pewni, że z dużym entuzjazmem przyjmie do swojego domu kotkę i z wysokim prawdopodobieństwem stworzą zgrany, koci duet. W takim przypadku kastrację / sterylizację można przeprowadzić w nieco późniejszym terminie, ale koniecznie przed okresem godowym kotów, czyli tzw. marcowaniem. W przypadku wprowadzania do domu małego kota – zabieg kastracji / sterylizacji powinien zostać zaplanowany i odbyć się w odpowiednim momencie, zgodnie z zaleceniami weterynarza.
Kiedy wprowadzenie drugiego kota do domu jest niemożliwe?
Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy jeden z kotów wykazuje zachowania agresywne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku. Mówi się wówczas o tym, że dany kot nie toleruje innych zwierząt – taką informację o nowym kocie może nam przekazać właściciel hodowli lub osoba prowadząca schronisko. Często taka niechęć do innego kota wynika z traum, które przeszedł dany kot lub zbyt słabej socjalizacji i wychowywania się bez innych przedstawicieli swojego gatunku. Wiadomo, czasami uda się tą awersję wypracować, jednak są takie koty, które po prostu muszą być kocimi-jedynakami.
Trzeba pamiętać, że wprowadzanie drugiego kota to dłuższy proces, który warto podzielić sobie na poszczególne etapy. O tym, czy możemy iść na przód z zaprzyjaźnianiem naszych mruczków nie decydujemy my, a główni zainteresowani. Jakikolwiek objaw stresu jest dla nas sygnałem, że jednak warto chwilę jeszcze wstrzymać z kolejnymi krokami, by kot poczuł się w tym wszystkim dobrze. Pamiętajmy, że stres może być nawet dla mruczków śmiertelny, dlatego musimy to robić bardzo delikatnie, zważając na każdy koci sygnał.
Jak wprowadzać drugiego kota do domu krok po kroku? - socjalizacja przez izolację
Najczęściej stosowana i polecaną przez specjalistów metodą na wprowadzenie drugiego (i każdego kolejnego) kota do domu jest socjalizacja przez izolację. Co to oznacza? Wyjaśniamy krok po kroku.
Trzeba pamiętać, że jak wprowadzić drugiego kota, to najlepiej w kilku etapach i należy kontrolować sytuację i dokładnie przyglądać się zachowaniom kotów.
Najlepiej trzymać się poniższych kroków.
Wprowadzenie drugiego kota do domu I etap – całkowita izolacja
- Przygotuj w domu osobne miejsca dla drugiego osobnika. Najlepiej takie, w którym jest spokojnie, ale jednocześnie jest częścią Twojego życia – np. sypialnia.
- W pokoju nowego kota powinno się znaleźć kompletne wyposażenie: miski, legowisko, kuweta, drapak i odpowiednie zabawki. Jeśli kot ma jakieś swoje rzeczy (np. kocyk lub zabawkę) – zostaw mu je. Dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej.
- Nowemu lokatorowi daj czas na samodzielne poznanie pomieszczenia. Nie zmuszaj go do kontaktu, nie wyciągaj na siłę. Są takie osobniki, które już po wniesieniu do pokoju będą się czuły jak u siebie, ale też takie, które będą potrzebowały kilku dni by poczuć się dobrze.
Pamiętaj, że jest to etap, w którym zwierzęta w ogóle się nie widzą. Ma on przede wszystkim pomóc nowemu kotu dobrze się zaadaptować, a rezydentowi pozwolić pogodzić się z sytuacją, że już nie jest tutaj sam. Dodatkowo jest to też czas tak zwanej „medycznej kwarantanny” – by upewnić się, że nowy kot nie przyniósł ze sobą żadnej choroby.
II etap wprowadzania drugiego kota do domu – zamiana miejsc
- Jeśli zwierzęta są spokojne i nie wykazują żadnych oznak zestresowania, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli zacznij zamieniać koty miejscami.
- Wprowadź rezydenta do pokoju, w którym przebywa nowy kota, a nowemu kotu pozwól w tym samym czasie eksplorować pozostałą część mieszkania lub domu. Nie przymuszaj jednak zwierząt do wchodzenia na nieznany teren. Daj im tyle czasu, ile potrzebują. Możesz ich decyzję wesprzeć smaczkami czy zabawą, by pokazać im, że w pomieszczeniu drugiego kota jest ciekawie i fajnie. Dzięki temu nowy kot może poznać całą przestrzeń, na której kiedyś przyjdzie mu mieszkać.
- W dalszym ciągu nie powinno dochodzić do spotkań oko w oko, natomiast dajemy naszym pupilom możliwość dokładnego poznania swoich zapachów, oswojenia się z nimi i przyzwyczajenia się do nich.
Drugi kot w domu – III etap – ograniczony kontakt wzrokowy
- Jeżeli obydwa koty zachowują się spokojnie – pozwól zwierzakom się zobaczyć.
- Koty powinny móc się zobaczyć np. przez siatkę, szybę lub uchylone drzwi ale zawsze w takich warunkach, które pozwolą obydwu w każdej chwili swobodnie wycofać się z kontaktu. Nie pozwalaj kotom skupiać się na sobie. Warto do tego etapu przygotować sobie dużo pozytywnych rozpraszaczy. Dzięki temu łatwiej Ci będzie u mruczków rozładować stres, napiętą atmosferę i automatycznie stworzysz pozytywne skojarzenia w stosunku do drugiego kota.
- Dobrym pomysłem jest robienie kontrolowanych spotkań po uprzednim zmęczeniu kotów, w momencie, gdy są lekko rozespane.
- Wszystkie pozytywne zachowania wzmacniaj oczywiście smakołykami.
Nowy kot w domu etap IV – kontakt bezpośredni
- Jeżeli koty reagują na siebie pozytywnie, nie są nadmiernie podekscytowane, ani agresywne – możesz zacząć dopuszczać do pierwszych bezpośrednich kontaktów zwierząt.
- W początkowej fazie najlepiej, aby kontakty odbywały się pod czujnym okiem dwóch opiekunów – każdy będzie uważnie obserwował, „swojego” kota i odpowiednio rozpraszał go zabawą czy smaczkami. Początkowo spotkania warto robić krótkie, nawet trwające kilka minut, by potem powoli wydłużać ten czas.
- Musisz pilnować by nie doszło do negatywnej interakcji. Jeśli zaobserwujesz stres, agresję, natychmiast przerywasz ten etap i wracasz do wcześniejszego. Być może za wcześnie zdecydowałeś się dopuścić do siebie koty.
Pamiętaj, że nie ma konkretnego czasu jaki powinniśmy poświęcić na łączenie kotów. Każdy mruczek to kocia indywidualność. Są domy wielokocie u których łączenie trwało miesiąc, a i takie, które potrzebowały pół roku lub rok. Jeśli widzisz, że idziesz do przodu z łączeniem, to nawet jeśli efekty pracy są powolne, to znaczy, że robisz to dobrze. „Dokacanie” to nie wyścig.
Co może pójść nie tak, gdy w domu pojawia się drugi kot?
Nieodpowiednie lub nieefektywne (z rozmaitych przyczyn, również leżących poza odpowiedzialnością człowieka) wprowadzenie drugiego kota do domu może spowodować u jednego lub obydwu zwierzaków silny stres. Konsekwencją długotrwale odczuwanego stresu mogą być zmiany w zachowaniu kota rezydenta, np. unikanie kontaktu z opiekunem, chowanie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą oraz zmniejszenie apetytu. Ponadto zestresowane koty mogą tracić sierść i podejmować czynności samookaleczające (np. intensywne wylizywanie futerka aż do powstawania ran na skórze), a także zachowywać się agresywnie względem siebie nawzajem, jak i opiekunów. Chroniczny stres wpływa także negatywnie na odporność, a kot, który jest na niego narażony zacznie mieć za chwilę wiele problemów zdrowotnych.
Podsumowanie
Drugi kot w domu to jeszcze więcej miłości! Zanim jednak wprowadzimy nowego kota do domu – zadbajmy o kociego rezydenta i przygotujmy się merytorycznie do tego zadania. Wprowadzenie nowego kota do domu powinno przebiegać w oparciu o socjalizację przez izolację. Metoda polega na stopniowym poznawaniu ze sobą kota rezydenta i nowego lokatora – najpierw poprzez poznanie swoich zapachów, a następnie w toku ściśle kontrolowanych spotkań bezpośrednich. Jeśli nie czujesz się na siłach – warto skonsultować się z behawiorystą, by ten pomógł Ci przejść tą procedurę krok po kroku.
Przeczytaj również:
Drugi pies w domu — jak wprowadzić drugiego psa?
Dla zapalonych psiarzy, często im więcej psów w domu, tym lepiej. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się z perspektywy naszych czworonogów. Z...
Czytaj dalejJak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Bycie opiekunem kota to bardzo wielka radość oraz satysfakcja. Nie da się jednak ukryć, że początki bywają trudne. Kociak, który nie potrafi...
Czytaj dalej