Drugi kot w domu - wprowadzenie drugiego kota do domu - Butchers

Drugi kot w domu – jak wprowadzić drugiego kota do domu?

Masz kota i chcesz rozszerzyć swoje stado o kolejnego mruczka? Przedstawiciele tego gatunku to w zdecydowanej większości indywidualiści. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pod jednym dachem żyło ze sobą w zgodzie (a nawet przyjaźni!) więcej kotów. Drugi kot w domu to ogromna odpowiedzialność właściciela za prawidłowe wprowadzenie zwierzaka i jego pomyślną adaptację. Zakupienie drugiego zestawu misek, dodatkowej kuwety i legowisk to zdecydowanie za mało! Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Jak oswoić dorosłego kota z małym kotem? Jak postępować, gdy pojawia się drugi dorosły kot w domu? 

Zanim w domu pojawi się drugi kot...

Wprowadzenie nowego kota do domu wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i cierpliwości. Zadbaj więc o to, by wprowadzenie drugiego kota do domu odbyło się w momencie, w którym będziesz mógł poświęcić obydwu zwierzakom więcej czasu i uwagi – możesz to zrobić np. podczas urlopu. Zanim w domu pojawi się drugi kot – zadbaj o kociego rezydenta, czyli Twojego pierwszego kota. Warto w tym celu odbyć wizytę u weterynarza, skontrolować ogólny stan zdrowia zwierzaka, a w razie potrzeby i jakichkolwiek wątpliwości w zakresie zachowania kota – zasięgnąć dodatkowo porady kociego behawiorysty. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz wprowadzać drugiego kota do domu. Jak to zrobić? 

Jak wprowadzić drugiego kota do domu?

Drugi kot w domu może oznaczać szczęśliwe powiększenie stada i jeszcze więcej bezinteresownej miłości. Kluczem do prawidłowego wprowadzenia nowego kota do domu jest merytoryczne przygotowanie się do tego wyzwania.

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Sprawdź, o czym należy wiedzieć i jak postępować krok po kroku. 

Drugi kot w domu – porady podstawowe

Wprowadzenie drugiego kota do domu może być zadaniem łatwiejszym lub trudniejszym, w zależności od charakteru obydwu zwierzaków, ich płci oraz wieku. Optymalnym kocim zestawem w domu jest para mieszana: kot i kotka. Nie oznacza to oczywiście, że dwa kocury lub dwie kocice nie mają szans na zgodne mieszkanie pod jednym dachem – mają, ale z reguły wymaga to więcej czasu na wzajemne poznanie się i socjalizację. Specjaliści podkreślają również, że najłatwiejszym „dokacaniem” jest wprowadzanie do domu małego kota – wprowadzenie do domu drugiego kota dorosłego może być nieco trudniejsze. 

Wprowadzenie nowego kota do domu a sterylizacja

Przyjmuje się, że docelowo obydwa koty (kot rezydent i nowy kot) powinny być wykastrowane lub wysterylizowane. Jeśli jednak kotem rezydentem jest niewykastrowany kocur – możemy być niemal pewni, że z dużym entuzjazmem przyjmie do swojego domu kotkę i z wysokim prawdopodobieństwem stworzą zgrany, koci duet. W takim przypadku kastrację / sterylizację można przeprowadzić w nieco późniejszym terminie, ale koniecznie przed okresem godowym kotów, czyli tzw. marcowaniem. W przypadku wprowadzania do domu małego kota – zabieg kastracji / sterylizacji powinien zostać zaplanowany i odbyć się w odpowiednim momencie, zgodnie z zaleceniami weterynarza.  

Kiedy wprowadzenie drugiego kota do domu jest niemożliwe? 

W toku przygotowań do powiększenia kociego stada może się okazać, że wprowadzenie nowego kota do domu jest po prostu niemożliwe. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy jeden z kotów wykazuje zachowania agresywne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku. Mówi się wówczas o tym, że dany kot nie toleruje innych zwierząt – taką informację o nowym kocie może nam przekazać właściciel hodowli lub osoba prowadząca schronisko. Ta nietolerancja może być również sprecyzowana i dotyczyć wyłącznie młodych zwierząt / kociąt. W takim wypadku można podjąć próbę wprowadzenia do domu drugiego kota dorosłego.

Jak wprowadzać drugiego kota do domu krok po kroku? - socjalizacja przez izolację

Najczęściej stosowana i polecaną przez specjalistów metodą na wprowadzenie drugiego (i każdego kolejnego) kota do domu jest socjalizacja przez izolację. Co to oznacza? Wyjaśniamy krok po kroku. 

Trzeba pamiętać, że jak wprowadzić drugiego kota, to najlepiej w kilku etapach i należy kontrolować sytuację i dokładnie przyglądać się zachowaniom kotów.

Wprowadzenie drugiego kota do domu I etap – całkowita izolacja 

 1. Przygotuj w domu osobne miejsca dla drugiego osobnika – powinno to być pomieszczenie nasycone zapachami domu i domowników, ale łatwe do zamknięcia, np. Twoja sypialnia lub pokój nastolatka.
 2. W miejscu dla nowego kota powinno znaleźć się kompletne wyposażenia pupila: miski, legowisko, kuweta, a opcjonalnie również drapak i jakieś zabawki. Jeśli kot ma jakieś swoje rzeczy (np. kocyk lub zabawkę) – zostaw mu je, będą skutecznie niwelowały stres i uspokajały zwierzaka.
 3. Nowemu lokatorowi daj czas na samodzielne poznanie pomieszczenia. Jeśli to kociątko lub kot bardzo towarzyskie – możesz spędzić z nim trochę czasu w jego nowym lokum.
 4. Etap całkowitej izolacji może trwać od kilku dni do dwóch tygodni. W tym czasie nie powinno dochodzić do spotkań oko w oko kota rezydenta z nowym kotem, choć zwierzęta będą wyczuwały swoją wzajemną obecność i poznawały swoje zapachy.

II etap wprowadzania drugiego kota do domu – zamiana miejsc

 1. Po upływie kilku dni, jeśli zwierzęta są spokojne i nie wykazują żadnych oznak zestresowania – zacznij zmieniać zwierzęta miejscami.
 2. Wprowadź rezydenta do pokoju, w którym przebywa nowy kota, a nowemu kotu pozwól w tym samym czasie eksplorować pozostałą część mieszkania lub domu.
 3. W dalszym ciągu nie powinno dochodzić do spotkań oko w oko, ale zwierzęta będą miały możliwość dokładnego poznania swoich zapachów, oswojenia się z nimi i przyzwyczajenia się do nich.

Drugi kot w domu – III etap – ograniczony kontakt wzrokowy

 1. Jeżeli obydwa koty zachowują się spokojnie – zacznij pozwalać zwierzakom na kontakt wzrokowy.
 2. Koty powinny móc się zobaczyć np. przez szybę lub uchylone drzwi, ale zawsze w takich warunkach, które pozwolą obydwu w każdej chwili swobodnie wycofać się z kontaktu.
 3. Dobrym pomysłem jest doprowadzanie do kontaktów wzorkowych kotów po ich uprzednim zmęczeniu intensywną zabawą – mniej energii to mniejsze ryzyko kociej kłótni.
 4. Wszystkie pozytywne zachowania wzmacniaj smakołykami.

Nowy kot w domu etap IV – kontakt bezpośredni

 1. Jeżeli koty reagują na siebie pozytywnie, nie są nadmiernie podekscytowane, ani agresywne – możesz zacząć dopuszczać do pierwszych bezpośrednich kontaktów zwierząt.
 2. W początkowej fazie najlepiej, aby kontakty odbywały się pod czujnym okiem dwóch opiekunów – każdy będzie uważnie obserwował, a także wprowadzał i wyprowadzał (opcjonalnie: wnosił i wynosił) „swojego” kota do pomieszczenia.
 3. Uporczywe wpatrywanie się w drugiego kota (przez kota rezydenta lub nowego lokatora) powinno być sygnałem dla opiekunów do natychmiastowego przerwania spotkania.

Jeśli obydwa koty są spokojne – spotkania bezpośrednie można ponawiać, zwiększając ich częstotliwość i czas trwania. Moment, w którym zwierzęta przestają na siebie reagować, oznacza zakończenie socjalizacji (i izolacji!) z sukcesem!

Co może pójść nie tak, gdy w domu pojawia się drugi kot?

Nieodpowiednie lub nieefektywne (z rozmaitych przyczyn, również leżących poza odpowiedzialnością człowieka) wprowadzenie drugiego kota do domu może spowodować u jednego lub obydwu zwierzaków silny stres. Konsekwencją długotrwale odczuwanego stresu mogą być zmiany w zachowaniu kota rezydenta, np. unikanie kontaktu z opiekunem, chowanie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą oraz zmniejszenie apetytu (aż do zagrażającego życiu rezygnacji jedzenia i picia). Ponadto zestresowane koty mogą tracić sierść i podejmować czynności samookaleczające (np. intensywne wylizywanie futerka aż do powstawania ran na skórze), a także zachowywać się agresywnie względem siebie nawzajem, jak i opiekunów.

Podsumowanie

Drugi kot w domu to jeszcze więcej miłości! Zanim jednak wprowadzimy nowego kota do domu – zadbajmy o kociego rezydenta i przygotujmy się merytorycznie do tego zadania. Najlepiej, aby koty żyjące pod jednym dachem tworzyły parę mieszaną, przy czym obydwa zwierzaki docelowo powinny być wykastrowane / wysterylizowane. Wprowadzenie nowego kota do domu powinno przebiegać w oparciu o socjalizację przez izolację. Metoda polega na stopniowym poznawaniu ze sobą kota rezydenta i nowego lokatora – najpierw poprzez poznanie swoich zapachów, a następnie w toku ściśle kontrolowanych spotkań bezpośrednich.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się