Drugi pies w domu — jak wprowadzić drugiego psa? - Butchers

Drugi pies w domu — jak wprowadzić drugiego psa?

Dla zapalonych psiarzy, często im więcej psów w domu, tym lepiej. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się z perspektywy naszych czworonogów. Zwierzęta są przywiązane do ludzi, ale także do miejsca, w którym żyją. Drugi pies w domu może budzić w dotychczasowym czworonożnym mieszkańcu sporo obaw. W tym artykule podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z wyzwaniem, jakim jest wprowadzenie drugiego psa do domu.

Wyzwanie nr 1: drugi pies w domu – zazdrość

Obecność kolejnego psa w naszych czterech ścianach to szczęście i wyzwanie zarazem. Stary i nowy pies w domu docelowo powinny co najmniej tolerować się nawzajem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby zamieszkał z Tobą drugi pies w domu, dokładnie rozpoznaj zachowania swojego dotychczasowego czworonoga względem innych psów.

To, że Twój pupil na neutralnym gruncie jest duszą psiego towarzystwa, wcale nie musi oznaczać, że będzie tak samo zachowywać się na swoim terytorium. Aby przekonać się o jego reakcji na psich gości w domu, zaproś znajomych z psem, którego Twój pupil miał już okazję poznać. Wtedy dokładnie zaobserwujesz, w jaki sposób reaguje on na inne zwierzęta na swoim terenie. 

Okazję do poznania reakcji naszego pupila na drugiego psa w domu jest wizyta gości lub osób tymczasowo zamieszkujących pod Twoim dachem. Pamiętaj, że najlepszym warunkiem do wstępnego zapoznania się dwóch psów jest neutralny teren, sporo miejsca naokoło i jeszcze więcej spokoju ze strony właścicieli. Psy na początku muszą się obwąchać i poobcować ze sobą. Jeśli nie wykazują względem siebie agresji, to interakcje ze strony ludzkiej najlepiej ograniczyć do minimum. 

Reakcje czworonogów są naprawdę różne. O ile delikatna zazdrość naszego psiego domownika względem gościa nie świadczy o niczym złym, to przejawy agresji powinny dać Ci do myślenia. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zachowania psów, które wydaje Ci się agresywne, takie właśnie są. Komunikacja werbalna psów polega przecież nie tylko na mowie ciała, ale także na piszczeniu, szczekaniu czy warczeniu. Podczas wizyty innego psa w domu najlepiej na początku schować zabawki psa rezydenta, aby nie zwierzęta nie rywalizowały o nie między sobą.

Wyzwanie nr 2: Drugi pies w domu – szczeniak

Gdy już przekonasz się, że drugi pies w domu nie będzie wzbudzał agresji w dotychczasowym pupilu, to będziesz musiał podjąć decyzję, w jakim wieku psa chcesz wybrać. Drugi pies w domu szczeniak to często bezpieczniejszy wybór, pomimo że psy znajdujące się na zupełnie innym etapie rozwoju potrzebują też innych form opieki. 

Samo wyprowadzanie szczeniaka, a dorosłego psa, to zupełnie inna para butów. Młody psiak dopiero będzie uczył się chodzić na smyczy. Jego kondycja nie będzie jeszcze tak dobra, jak u dorosłego psa. W efekcie spacery ze szczeniakiem będą trwały krótko, co z kolei nie usatysfakcjonuje dorosłego osobnika, który ma inne potrzeby. Dopóki młody czworonóg nie nabierze tężyzny fizycznej lepiej, aby został szczeniak w domu, a drugi pies będzie miał okazję w pełni skorzystać ze spaceru. Dopiero po zakończonym spacerze z dorosłym psem weź na zewnątrz szczeniaka.

Decydując się na drugiego psa w domu najlepiej, gdy jest o 2-3 lata młodszy od psa rezydenta, ponieważ dorosłe i zrównoważone czworonogi o wiele lepiej reagują na młodziutkich towarzyszy. Wprowadzając do domu szczeniaka, gdy nasz dotychczasowy czworonóg jest w zaawansowanym wieku, może powodować trudności we wspólnym zrozumieniu. Młody szczeniak jest pełen energii i często chce się bawić, a pies senior potrzebuje więcej spokoju i odpoczynku. 

Wyzwanie nr 3: Drugi pies w domu – ze schroniska

Adopcja drugiego psa ze schroniska to szlachetne i empatyczne rozwiązanie. Czworonogi trafiają do tego miejsca z różnych powodów. Często mają za sobą mniejsze, bądź większe traumy, które spotkały je ze strony ludzi, a czasem ze strony innych zwierząt. Dlatego musisz pamiętać, że drugi pies w domu ze schroniska może potrzebować czasu i dużo zaangażowania, zanim w pełni zaaklimatyzuje się w nieznanym otoczeniu.

Proces adaptacji drugiego psa w domu rozpocznij od wspólnych spacerów obu czworonogów. Najlepiej jak będą początkowo spacerować po obu Twoich stronach. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że nie popadną w konflikt, pozwól im iść obok siebie i lepiej się poznać. 

Wprowadzenie drugiego psa do domu zacznij od schowania zabawek kupionych dla nowego pupila, a także tych, których właścicielem jest obecny psi lokator. Unikniesz w ten sposób potencjalnych powodów do konfliktu. Warto przygotować zapas przysmaków do żucia, co pozwoli nieco odprężyć i zmęczyć oba psy. W początkowym okresie docierania się obu dorosłych psów może być konieczna ciągła obecność któregoś z domowników.

Podsumowanie

Drugi pies w domu to wiele szczęścia, ale też sporo nowych obowiązków. Przygotuj się do tego wydarzenia i bądź gotowy na różne rozwoje sytuacji. Czas oraz starania poświęcone na proces adaptacji drugiego psa w domu z pewnością zaowocują, jeśli tylko wykażesz się cierpliwością i dyscypliną wobec obu pupili.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się