IBD u psa - czym jest i jak się objawia? - Butchers

IBD u psa – czym jest i jak się objawia?

Inflammatory Bowel Disease (IBD), czyli nieswoiste zapalenie jelit, jest jednym z bardziej złożonych i stosunkowo często występujących schorzeń dotykających psy. Jako opiekunowie czworonogów powinniśmy rozumieć, czym dokładnie jest choroba IBD u psa, jakie są jej objawy i jak może ona wpływać na życie naszych pupili.

Nieswoiste zapalenie jelit u psa - definicja i charakterystyka

IBD to ogólne określenie grupy chorób przewodu pokarmowego występujących u psów, charakteryzujące się przewlekłym stanem zapalnym jelit. Dolegliwości rozwijające się w ramach grupy chorób IBD mają wspólny mechanizm patologiczny, który polega na zapaleniu i uszkodzeniu błony śluzowej jelit.

Przewlekłe zapalenie prowadzi do uszkodzenia ściany jelita, co może powodować szereg problemów trawiennych. Choroba ta może dotykać różnych części przewodu pokarmowego, w tym żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego lub kombinacji tych obszarów. IBD jest często mylone z mniej poważnymi problemami żołądkowymi – różni się jednak od nich przewlekłym charakterem i głębszym stopniem uszkodzenia tkanki.

Dokładna przyczyna IBD nie jest w pełni znana, ale uważa się, że jest to wynik złożonej interakcji genetycznych, środowiskowych i immunologicznych czynników. Do potencjalnych czynników ryzyka zalicza się genetyczną predyspozycję, niektóre infekcje, reakcje na pokarm oraz zaburzenia autoimmunologiczne. IBD może wystąpić u psów w każdym wieku, choć częściej diagnozuje się je u dorosłych czworonogów i psich seniorów.

IBD u psa objawy nieswoistego zapalenia jelit u psa

Nieswoiste zapalenie jelit u psa może objawiać się na wiele sposobów. Rodzaj i intensywność symptomów jest uzależniona od indywidualnych cech psa oraz stopnia zaawansowania choroby.

Do głównych objawów, które mogą wskazywać na obecność IBD, należą:

 • Chroniczne biegunki – to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów IBD. Biegunki mogą mieć różny stopień nasilenia, a odchody psa mogą zawierać śluz i krew.
 • Gazy i wzdęcia – będące konsekwencją zaburzonej pracy układu pokarmowego
 • Wymioty – występują zwłaszcza gdy choroba dotyczy górnej części przewodu pokarmowego, czyli żołądka lub początkowego fragmentu jelita cienkiego.
 • Utrata wagi – pomimo normalnego apetytu psy z IBD często tracą na wadze. Wynika to z zaburzonej zdolności do właściwego przyswajania składników odżywczych przez uszkodzone jelita.
 • Zmiany w apetycie – niektóre psy z IBD mogą wykazywać zmniejszony apetyt, co również przyczynia się do utraty wagi.
 • Zmiany w zachowaniu psa – letarg, brak energii, apatyczność.

Jak odróżnić symptomy IBD od objawów mniej poważnych problemów trawiennych? Różnica tkwi przede wszystkim w chroniczności i nasileniu objawów. Gdy podobne objawy, jak biegunka czy wymioty, są sporadyczne i szybko mijają, najprawdopodobniej nie są one spowodowane nieswoistym zapaleniem jelit u psa. W przypadku IBD, objawy są długotrwałe i mogą stopniowo narastać.

IBD pies u lekarza - diagnoza i leczenie

Diagnozowanie IBD u psów jest procesem złożonym, wymagającym serii badań i analiz, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów i dokładnie zidentyfikować obecność tej choroby. Wczesna diagnoza pozwala także na lepsze dostosowanie diety i planu leczenia, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia psa i minimalizowania objawów IBD.

Diagnozowanie nieswoistego zapalenia jelit u psa

Podstawą jest dokładny wywiad z opiekunem psa, podczas którego lekarz koncentruje się na diecie, objawach i ogólnym stanie zdrowia psa. Podstawowe badanie fizykalne, które może obejmować palpacyjne badanie brzucha, może dać pierwsze wskazówki na temat stanu zdrowia psa.

Lekarz weterynarii może ponadto zlecić:

 • Badania krwi – standardowe badania krwi mogą pomóc w ocenie ogólnego stanu zdrowia psa i wykryciu oznak stanu zapalnego lub anemii.
 • Badania kału – są one przeprowadzane w celu wykluczenia pasożytów jelitowych oraz oceny stanu mikroflory jelitowej.
 • Obrazowanie – ultrasonografia brzucha mogą zostać wykorzystane do oceny stanu jelit i wykluczenia innych schorzeń.
 • Endoskopia i biopsja – złotym standardem w diagnozowaniu IBD jest endoskopia z pobraniem próbek tkanki (biopsji) do dalszej analizy histopatologicznej. Pozwala to na bezpośrednią ocenę stanu ściany jelit i stwierdzenie obecności procesów zapalnych.

Wczesne rozpoznanie IBD jest niezwykle ważne dla skutecznego leczenia. Im wcześniej choroba zostanie zidentyfikowana, tym większe są szanse na skuteczne jej opanowanie i uniknięcie długotrwałych uszkodzeń jelit.

Nieswoiste zapalenie jelit u psa leczenie

Leczenie IBD u psów wymaga zindywidualizowanego podejścia i często obejmuje kombinację zmian dietetycznych, leczenia farmakologicznego oraz innych terapii.

 • IBD u psa dieta – dietetyczne podejście do leczenia IBD często obejmuje wprowadzenie łatwo przyswajalnych, wysokoenergetycznych pokarmów. Dieta hipoalergiczna lub eliminacyjna, która ogranicza białka i węglowodany, może pomóc w ustaleniu, czy nietolerancja pokarmowa przyczynia się do problemów żołądkowych.
 • Suplementacja – probiotyki i prebiotyki mogą być zalecana w celu wsparcia zdrowej mikroflory jelitowej.
 • Leczenie farmakologiczne – leki takie jak kortykosteroidy mogą być stosowane do zmniejszenia stanu zapalnego jelit. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie leków immunosupresyjnych w celu zredukowania nadmiernej odpowiedzi immunologicznej. Leki przeciwbiegunkowe i inne leki objawowe mogą być stosowane w celu łagodzenia niektórych objawów IBD.

Ponieważ IBD może się różnić w zależności od psa, ważne jest, aby leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb i reakcji zwierzęcia. W zależności od konkretnego przypadku, mogą być zalecane dodatkowe terapie, takie jak terapia witaminowa czy suplementacja enzymów trawiennych. W przypadkach powiązanych z ciężkimi infekcjami bakteryjnymi, niezbędna jest antybiotykoterapia.

Podsumowanie

IBD jest schorzeniem charakteryzującym się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Objawia się ono przede wszystkim chronicznymi biegunkami, wymiotami, utratą wagi i zmianami apetytu. Diagnoza IBD jest skomplikowana i wymaga serii badań, w tym analiz krwi, badań kału, USG jamy brzusznej, a czasem również endoskopii i biopsji, aby wykluczyć inne choroby i potwierdzić obecność IBD. Dzięki świadomej opiece i odpowiedniemu leczeniu, psy z IBD mogą prowadzić zdrowe i komfortowe życie.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się