Ile żyją koty? Co wpływa na długość życia kota? - Butchers

Ile żyją koty? Co wpływa na długość życia kota?

Długość życia kota zależy od wielu czynników, między innymi jego rasy, płci, stylu funkcjonowania i codziennych zwyczajów. Zazwyczaj krócej żyją koty wolnożyjące (8 – 14 lat), a dłużej koty domowe (średnia długość życia kota to 14 – 17 lat). Kocią rekordzistą w kontekście długości życia kotów była niepokonana do tej pory Creme Puff z Teksasu Samica kota domowego urodziła się 3 sierpnia 1967 roku i zmarła 6 sierpnia 2005 roku, przeżywszy aż 38 lat i 3 dni. Jej opiekun, Jake Perry, miał jeszcze jedną długowieczną kotkę – przedstawicielkę rasy sfinks, która towarzyszyła mu 34 lata. Zastanawiasz się jak dług żyją koty i co wpływa na długość życia kota? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na ten temat!

Długość życia kota - od czego zależy?

Współczesne koty domowe, dzięki ogromnemu postępowi wiedzy z zakresu zdrowia (profilaktyki chorób i leczenia) oraz żywienia czworonogów, żyją znacznie dłużej niż większość ich przodków. Co ważne, zmieniło się również nastawienie ludzi do kotów oraz sposób sprawowania opieki nad futrzakami. Koty domowe traktowane są obecnie jak pełnoprawni członkowie rodzin, a co za tym idzie – nie oszczędzamy na doskonałej jakości karmie, obowiązkowych szczepieniach i wizytach kontrolnych oraz skutecznym leczeniu naszych zwierzaków. Co jeszcze wpływa na długość życia kotów?

Jakie czynniki mają wpływ na to, ile żyją koty? 

  • warunki życia / warunki bytowe kota – najkrócej żyją koty dzikie i wolnożyjące, nieco dłużej koty wolnożyjące wspierane przez ludzi (dokarmiane, zabezpieczane na czas zimy itp.), a najdłużej koty domowe niewychodzące (koty domowe wychodzące często kończą życie wcześniej w wyniku wypadków);
  • dostęp do pożywienia i jakość pożywienia – koty mające dostęp do wysokiej jakości karmy, odpowiednio dobranej do ich specyficznych potrzeb żyją dłużej od kotów karmionych słabej jakości karmą i samodzielnie polujących;
  • profilaktyka chorób i leczenie – koty pozostające pod stała opieka weterynaryjną, regularnie szczepione i odrobaczone oraz skutecznie leczone w razie potrzeby żyją dłużej od zwierząt pozbawionych opieki weterynaryjnej;
  • sterylizacja i kastracja – obydwa zabiegi mają ogromny wpływ na długość życia kotek i kocurów, ile żyją koty po sterylizacji? – koty kastrowane żyją o około 50% dłużej od kotów niekastrowanych, kotki po sterylizacji żyją o około 33% dłużej od kotek niesterylizowanych
  • rasa kota – istotna jest specyfika rasy w kontekście zwyczajów oraz chorób genetycznych (występujących w większym nasileniu właśnie u przedstawicieli danej rasy), np. koty rasy Maine Coon żyją średnio 15-18 lat, koty brytyjskie i rosyjskie 15-20 lat, a koty perskie 12 – 15 lat.

Średnia długość życia kota, czyli... ile średnio żyje kot?

Średnia długość życia kotów zależy od wymienionych wyżej czynników. Mając na względzie te zmienne oraz różnego rodzaju zagrożenia (lub ich brak) dla kotów, można oszacować średnią długość życia kotów żyjących w różnych warunkach. 

Ile żyje kot domowy? 

Średnia długość życia kota domowego – niewychodzącego to 14 – 17 lat. Koty domowe nie są narażone na wypadki drogowe, ataki innych zwierząt oraz kontakt z niebezpiecznymi substancjami (toksynami, truciznami). Największy wpływ na długość ich życia ma za to właściwa opieka weterynaryjna, odpowiednio zbilansowana dieta oraz właściwy poziom aktywności fizycznej (opiekun kota domowego powinien zadbać o zapewnienie pupilowi niezbędnej dawki ruchu!). 

Ile żyje kot wychodzący? 

Średnia długość życia kota wychodzącego jest nieco krótsza od długości życia kota domowego. Przyczyna? Koty wychodzące są narażone na wypadki drogowe, agresję ludzi i ataki innych zwierząt oraz substancje trujące i toksyczne. Te czynniki ryzyka równoważy najczęściej wysokiej jakości karma oraz regularne szczepienia, odrobaczanie oraz standardowa opieka weterynaryjna (również zabiegi ratujące życie / zdrowie po wypadkach). 

Jak długo żyje kot wolnożyjący? 

Koty wolnożyjące, określane również mianem dachowców, to koty, które w zależności od środowiska, w którym przebywają – mogą żyć od kilku do kilkunastu lat. Najczęściej dłuższym życiem cieszą się koty na wsiach, przebywające w okolicy domów z dala od drogi, bez problemu znajdujące schronienie w stodołach oraz dokarmiane przez właścicieli gospodarstw. Krócej żyją koty mieszkające dziko w miastach, w których są zdecydowanie bardziej narażone na wypadki drogowe oraz nieuzasadnioną agresję ze strony ludzi (choć zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, na podstawie art. 21 tej ustawy – koty wolnożyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu). 

Najwyższa śmiertelność kotów wolnożyjących przypada na pierwszy i drugi rok życia oraz na 15 i 16 rok życia – zarówno młode i niedoświadczone koty, jak i starsze i mniej sprawne koty są bardziej narażone na uleganie rozmaitym wypadkowym.

Podsumowanie

Ile żyje kot? To zależy od minimum kilku czynników! Istotną zmienną w kontekście długości życia kota są jego warunki bytowe / styl życia (najdłużej żyją koty domowe, niewychodzące), sposób żywienia oraz profilaktyka chorób i ich ewentualne leczenie. Nie mniej ważne są uwarunkowania charakterystyczne dla poszczególnych ras raz fakt, czy kot został poddany zabiegowi kastracji lub sterylizacji (obydwa zabiegi wydłużają życie zwierzaków). Szacuje się, że średnia długość życia kota waha się w granicach od 8 do 14 lat dla kotów wolnożyjących i od 14 do 17 lat dla kotów domowych.