Pies w samochodzie to coraz powszechniejszy widok. Nikt z nas nie lubi przecież pozostawiać swojego czworonożnego przyjaciela na czas wyjazdu. Niestety, bardzo często zdarza się, że mimo dobrych chęci nie robimy tego w odpowiedni, bezpieczny i komfortowy dla zwierzęcia sposób. Dlatego też sprawdźmy, jak przewozić psa w samochodzie, by podróż była przyjemnością dla wszystkich jej uczestników.
Przewożenie psa w samochodzie – pies w samochodzie i przepisy prawa
Zanim zaczniemy planować podróż ze swoim czworonożnym przyjacielem, sprawdźmy co prawo mówi o przewożeniu psa w samochodzie. Niestety, nie jest ono zbyt precyzyjne. Przepisy nie określają klarownie jak przewozić psa w samochodzie. Mówią nam raczej o tym, w jaki sposób tego nie robić. Zabierając ze sobą psa, musimy go więc posadzić w takim miejscu by:
- nie utrudniał kierowania pojazdem,
- nie ograniczał widoczności drogi,
- nie przemieszczał się w trakcie jazdy samochodu.
Nieprzestrzeganie tych przepisów może oznaczać dla nas karę finansową w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Poza tym, w przepisach prawa znajdziemy informację, że przewóz psa w samochodzie (podobnie jak innych zwierząt) powinien odbywać się tak, by nie narażać go na cierpienie i stres. Jazda z psem, który cierpi w trakcie podróży przez nasze zaniedbania, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.
Niestety, szczegółowych wytycznych, co do tego, w jaki sposób możemy prawidłowo przewozić psa w samochodzie, nie znajdziemy w polskich przepisach. Warto więc zdać się na opinię specjalistów, którzy na co dzień pracują z tymi zwierzętami. Poniżej przedstawiamy bezpieczne i sprawdzone sposoby na wspólną podróż z psem.
Pies w samochodzie - Najważniejsze zasady przewożenia psa w samochodzie
Jeśli chcemy, aby pies podróżował z nami w samochodzie, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym wspólna jazda będzie bezpieczna i przyjemna.
Przede wszystkim, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że spora część psów boi się jazdy autem. Dlatego też warto przyzwyczajać do niego już szczenięta, zaś dorosłe psy początkowo zachęcać do pobytu w samochodzie przy wyłączonym silniku oraz zabierać na niedługie wędrówki.
Musimy też mieć świadomość tego, że pies nie może swobodnie chodzić po kabinie samochodu oraz siedzeniach. Powinien mieć swoje miejsce i na nim się znajdować. Co ważne, trzymanie psa na kolanach również nie wchodzi w grę – zwierzę w każdej chwili może się wystraszyć i wyrwać się z naszych objęć. Poza tym, podczas ewentualnej kolizji nie będziemy w stanie odpowiednio go zabezpieczyć.
Klatka transportowa lub transporter dla psa
Jednym z najlepszych, a jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie przewozu psów samochodem, są klatki i torby transportowe. Posiadają one różne wymiary, dzięki czemu bez trudu dopasujemy ich model do wielkości naszego pupila. Klatkę lub transporter możemy przyczepić pasami bezpieczeństwa, dzięki czemu pies jest całkowicie bezpieczny i dobrze chroniony. My zaś możemy mieć pewność, że nie wyrwie się i nie zasłoni kierowcy widoczności drogi. Klatka doskonale chroni też przed zabrudzeniem wnętrza pojazdu, co dla wielu kierowców ma ogromne znaczenie.
Adaptery pasów bezpieczeństwa dla psów - czy pies musi być przypięty w samochodzie?
Jak wspominaliśmy, pies w samochodzie powinien być przypięty tak, aby nie mógł swobodnie poruszać się po jego wnętrzu. W przypadku większych ras, foteliki i transportery często nie zdają egzaminu. W takiej sytuacji dobrze wykorzystać adapter pasów bezpieczeństwa, który bez trudu znajdziemy np. w dobrych sklepach zoologicznych.
Jak przewozić psa z ich wykorzystaniem? Przede wszystkim należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. Adaptera pod żadnym pozorem nie należy przypinać do obroży zwierzęcia, ponieważ w przypadku silnego hamowania może ona uszkodzić kręgi szyjne lub udusić je. Pies, którego przypinamy, powinien zawsze mieć ubrane szelki.
Jak zapiąć psa w samochodzie?
Należy pamiętać, że pasy w aucie nie są dostosowane do przypięcia psów, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich adapterów. Próba wykorzystania zamontowanych pasów w aucie może stanowić zagrożenia dla naszego psa.
Jak przewozić psa w bagażniku – czy bezpiecznie jest przewozić psa w bagażniku?
Wiele osób uważa, że przewożenie psa w bagażniku jest dla niego stresujące i niebezpieczne. Rzeczywiście, niektóre czworonogi źle znoszą zamknięcie w odosobnieniu i nie poleca się dla nich tej metody podróżowania. Inne jednak doceniają, że mogą wygodnie się położyć i spokojnie podziwiać krajobraz za oknem. Oczywiście, na przewożenie psa w bagażniku możemy zdecydować się tylko wówczas, gdy jest on przestronny i daje dostęp do światła oraz świeżego powietrza.
Nawet wówczas powinniśmy jednak pamiętać o tym, że musi on być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim należy usunąć z niego wszelkie przedmioty, które mogłyby poruszać się w czasie jazdy i uderzyć naszego przyjaciela. Dobrze zabezpieczyć wnętrze bagażnika specjalną matą oraz zatroszczyć się o to, by pies nie mógł przejść z przestrzeni bagażowej do kabiny auta (w tym celu możemy zamontować specjalną siatkę).
Osoby, które często podróżują ze swoim pupilem lub pupilami decydują się na montaż klatki dla psa do samochodu, która najczęściej ląduje właśnie w bagażniku.
Jak przypiąć psa w bagażniku?
Niektóre auta posiadają zapięcia dla pasów w bagażniku i można je wykorzystać do adapterów pasów dla psa. Dotyczy to jednak przede wszystkim aut, które są przewidziane do przewożenia więcej niż 5 osób. Częstym jednak zabiegiem jest dodanie w bagażniku uchwytów, które są przewidziane do przełożenia pasów i ustabilizowanie przedmiotów w bagażniku. Właśnie te uchwyty również możemy zastosować do przypięcia psa.
Podsumowanie - bezpieczne przewożenie psa w samochodzie
Jeśli zabieramy psa w podróż samochodem, powinniśmy pamiętać, że dla dobra swojego oraz pasażerów pojazdu, pies nie powinien mieć możliwości swobodnego przemieszczania się po kabinie auta. Na szczęście, w dzisiejszych czasach oferta akcesoriów, które pozwalają na bezpieczne przewożenie psa, jest naprawdę szeroka i różnorodna. Dzięki temu niezależnie od rasy i wielkości zwierzęcia, możemy wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Przeczytaj również:
Pies je kupę – dlaczego pies zjada odchody?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój pies czasem zjada własne lub obce odchody? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wielu opiekunów p...
Czytaj dalejUżądlenie pszczoły u psa – jak postępować w przypadku użądlenia przez osę?
Lato to czas, kiedy psy spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu – bawią się w ogrodzie, spacerują po łąkach, eksplorują nowe tereny. Nies...
Czytaj dalej