Pielęgnacja uszu psa – jak czyścić uszy psa? - Butchers

Pielęgnacja uszu psa – jak czyścić uszy psa?

Regularna, cotygodniowa kontrola stanu zdrowia psich uszu powinna wejść w nawyk każdemu właścicielowi czworonoga. Zabrudzone uszy nie tylko powodują dyskomfort u psa, ale prowadzą do wielu poważnych chorób, w tym do utraty słuchu. Czyszczenie uszu psa nie jest trudne, nie wymaga również specjalistycznej wiedzy – wystarczy cierpliwość, regularność i odpowiednie preparaty. A zatem, jak myć uszy psu, aby cieszył się dobrym zdrowiem?

Prawidłowa pielęgnacja uszu psa

Podstawą pielęgnacji uszu psa jest regularna, najlepiej cotygodniowa, kontrola stanu czystości. Dopóki skóra uszu jest lekko różowa, nie jest widoczna ciemna wydzielina, ani uszy nie pachną brzydko, nie ma powodów do niepokoju. Jednocześnie nie ma wtedy konieczności szukać sposobu, jak czyścić psom uszy. Jeśli uszy są zabrudzone lub znajduje się w nich ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, a skóra jest zaczerwieniona i powoduje ból przy dotykaniu, niezbędna jest szybka pomoc weterynarza.

Jak myć uszy psu i kiedy jest to niezbędne?

Pies w pewnym sensie sam pokazuje nam, że coś jest nie tak z jego uszami. Najczęściej zwierzak o zaniedbanych uszach będzie często potrząsał głową, będzie też ją przekrzywiać na jedną stronę lub trzeć wrażliwą stroną głowy o legowisko czy meble. Najważniejsze, aby brudnych uszu u szczeniaka czy u dorosłego psa zwyczajnie nie przeoczyć i nie zignorować, ponieważ może mieć to przykre konsekwencje dla naszego pupila.

Warto sprawdzić czystość psich uszu po spacerze, szczególnie, jeśli nasz czworonożny przyjaciel ma kudłate uszy. To właśnie podczas spacerów i niuchania we wszystkich możliwych zakamarkach do psich uszu dostaje się najwięcej zanieczyszczeń. Należy też bardzo uważać podczas kąpieli, aby nie nalać zwierzakowi wody do uszy. Psie kanały słuchowe w uszach mają specyficzną budowę, utrudniającą swobodne wypłynięcie z nich wody.

Czym czyścić uszy psa?

Bardzo ważną kwestią pozostaje, czym czyścić uszy psa, aby mu nie zaszkodzić. Niektórzy właściciele czworonogów wychodzą z założenia, że odpowiednim sposobem na to, jak czyścić psu uszy, jest wykorzystanie „ludzkich” preparatów.

Czy można czyścić psu uszy wodą utlenioną? – to jedno z częściej pojawiających się pytań, na które odpowiedź brzmi: „nie”. Zwierzęce uszy mają inne pH niż ludzka skóra, a także zupełnie inną mikroflorę bakteryjną. Woda utleniona nie tylko może nie pomóc – gorzej – może nawet zaszkodzić. Weterynarze polecają specjalistyczne preparaty, delikatne dla wrażliwej skóry psich uszu, o odpowiednio skomponowanych składach.

A zatem czym wyczyścić psu uszy? W sklepach znajdziemy trzy różne rodzaje preparatów do czyszczenia uszu. Jedne będą przeznaczone do namaczania wacika i delikatnego przemywania skóry wewnątrz ucha, inne będą aplikowane bezpośrednio do kanału słuchowego, a jeszcze inne będą występować w formie wygodnych, nawilżonych preparatem chusteczek.

Jak czyścić psom uszy?

Czyszczenie uszu psa powinno być bardzo delikatne – i tyczy się to przede wszystkim zwierzaków, które dopiero przyuczamy do higieny uszu. Już od małego powinniśmy psa przyzwyczajać do tego, że robimy coś przy jego łapach, pysku, oczach czy uszach – takie zabawy pomogą przy późniejszej, niezbędnej pielęgnacji. Brudne uszy u szczeniaka są chyba największym wyzwaniem – żwawy maluch może nie mieć cierpliwości do takich zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie, jeśli uszy wymagają ingerencji. W takich wypadkach właściciel powinien znaleźć w sobie całe morze spokoju i cierpliwości, aby zabieg czyszczenia uszu przebiegł pomyślnie.

Samo mycie uszu psa powinno być delikatne – nasączonych płatków czy chusteczek nie należy wkładać zbyt głęboko. Bezwzględnie zabronione jest też stosowanie ludzkich patyczków kosmetycznych, ponieważ można w ten sposób uszkodzić delikatne wnętrze psiego ucha. Skóry nie należy zbyt mocno trzeć, aby jej dodatkowo nie podrażnić. Jednak sposób, jak myć uszy psa, to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, o którym musimy pamiętać.

Jak dbać o uszy psa?

Najwięcej pracy przy psich uszach będą mieć właściciele bardzo kosmatych czworonogów. Sierść znajdująca się w uszach powinna być przeglądana po każdym spacerze, a jakiekolwiek zanieczyszczenia, źdźbła traw czy inne ciała obce powinny być natychmiast delikatnie usuwane. Warto też przeczyścić wnętrze ucha, jeśli zauważymy spore ilości kurzu. Zarośnięte sierścią psie uszy należy regularnie przycinać, aby umożliwić obserwację stanu skóry uszu zwierzęcia. Przycinanie sierści znajdującej się w kanale słuchowym jest ważne również ze względu na zachowanie odpowiedniej wentylacji. Zabieg ten jest jednak mało przyjemny dla zwierzaka, dlatego warto powierzyć go specjaliście.

Podsumowanie

Regularna kontrola stanu uszu psa jest ważna również ze względu na łatwość zapadania na infekcje bakteryjne przez naszych psich przyjaciół. W kanale słuchowym mogą rozwijać się powszechne zwierzęce choroby, jak świerzbowiec, zapalenia spowodowane grzybami, bakteriami, czy przedostaniem się do nich nasion, czy traw. Nie bez znaczenia w takich przypadkach jest nie tylko kolor, ale i konsystencja wydzieliny. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, od razu reaguj.