Jak‌ ‌dbać‌ ‌o‌ ‌kota‌ ‌seniora?‌ ‌ - Butchers

Jak‌ ‌dbać‌ ‌o‌ ‌kota‌ ‌seniora?‌ ‌

Każdy posiadacz kota ma nadzieję, że jego zwierzę będzie z nim jak najdłużej. Niestety, życie kota jest krótsze niż człowieka i musimy przygotować się na to, że będziemy towarzyszyć zwierzęciu również w jesieni jego życia. Aby nie wiązała się ona ze znaczącym pogorszeniem jakości życia oraz zdrowia naszego pupila, warto wiedzieć, jak zajmować się starszym kotem. Sprawdźmy więc, o czym warto pamiętać

Kiedy kot jest już stary?

Obecnie koty niewychodzące, czyli mieszkające w domach, cieszą się znacznie dłuższym życiem, niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Wiele z nich nawet po osiągnięciu wieku 18 lat wciąż jeszcze cieszy się sprawnością. Warto jednak mieć świadomość, kiedy u kota zaczyna się okres starości i odpowiednio go wówczas wspierać. Specjaliści mówią zgodnie, że czas dojrzałości u kota przypada na 7-12 rok życia. Po jego przekroczeniu mamy do czynienia z kocim seniorem, który wymaga odpowiedniej opieki. Jak dbać o starszego kota? Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom. 

Po czym poznać kocią starość?

Jeśli chcemy wiedzieć, jak zajmować się starszym kotem, powinniśmy znać główne sygnały świadczące o tym, że nasze zwierzę wkroczyło już w ten okres i wymaga innego podejścia. Przede wszystkim możemy zauważyć, że kot staje się chudszy, co wynika z gorszego wchłaniania się substancji odżywczych (układ pokarmowy zwierzaka jest mniej sprawny, niż kiedyś). Kot może zmienić również swoje zachowanie – często staje się bardziej leniwy i ospały.

Zmieniać się mogą także jego przyzwyczajenia związane z pielęgnacją. Kot dba o siebie znacznie dłużej lub przeciwnie – przestaje przejmować się stanem swojego futerka. Możemy ponadto zauważyć, że nieco gorzej działają jego zmysły, może stać się bardziej nieufny i lękliwy. Zdarzają się również zmiany zachowania. Kot znacznie częściej domaga się pieszczot lub przeciwnie – zaczyna ich unikać. Wszystko to może zarówno świadczyć o starości, jak i o chorobach, z którymi zmaga się nasz pupil, dlatego też kluczowe znaczenie ma wizyta u weterynarza.

Odpowiednia dieta jest kluczowa

Istotne znaczenie w dbaniu o starszego kota ma to, w jaki sposób będziemy go odżywiać. Potrzeby żywieniowe oraz możliwości układu pokarmowego zmieniają się z wiekiem. W przypadku kociego seniora musimy mieć świadomość, że kot w podeszłym wieku potrzebuje więcej białka w pożywieniu, ponieważ nie wchłania go już tak efektywnie, jak kiedyś. Dobrze sprawdza się karma mokra, która jest łatwiejsza do spożywania (szczególnie jeśli kocurek ma problem z uzębieniem) oraz do trawienia. Dodatkowo nawadnia organizm kota, który może nieco mniej chętnie pić.

Warto zadbać również o to, aby karma, którą podajemy, miała obniżony poziom fosforu, co zmniejsza ryzyko zaburzeń w pracy nerek. Na rynku znajdziemy obecnie szereg karm stworzonych specjalnie pod potrzeby kocich seniorów. Bardzo często wzbogacone są one dodatkowo o witaminy z grupy B (które są niezbędne w procesie regeneracji organizmu) oraz witaminę E, która, jak wiadomo, jest silnym antyutleniaczem.

Porcja ruchu – dlaczego jest taka ważna?

Opiekując się starszym kotem, z pewnością zauważysz, że nie jest tak chętny do zabawy, jak wcześniej. To całkowicie zrozumiałe. Warto jednak nie rezygnować ze wspólnej aktywności, ponieważ pozwoli ona zachować kotu sprawność na dłużej – zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym.

Jak bawić się z kocim seniorem? Z pewnością nie będzie on już miał ochoty na karkołomną wspinaczkę na drapak, ale chętnie pogoni piórka lub myszkę na gumce. Zabawa w „polowanie” wzmacnia naturalne instynkty kota, szczególnie jeśli po jej zakończeniu podamy zwierzęciu posiłek.

Rozważ regularne kontrole u weterynarza

Jak doskonale wiemy, starość oznacza mniejsze zdolności organizmu do regeneracji, przez co zwierzęta w podeszłym wieku są bardziej narażone na różnego rodzaju schorzenia. Część z nich nie daje na początku wyraźnych dolegliwości i objawów, a właśnie w początkowym stadium są najłatwiejsze do wyleczenia. Dlatego też dbając o kociego seniora, powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Co więcej, powinny odbywać się one częściej niż w przypadku młodych zwierząt – przynajmniej dwa razy do roku. 

Zadbaj o narządy wymagające wsparcia

Prawidłowa opieka nad starszym kotem wymaga czujności i reagowania na jego potrzeby oraz zmiany, jakie zachodzą w organizmie zwierzęcia. Nie da się jednak ukryć, że u większości kotów trzeba zwrócić baczną uwagę na kilka kluczowych, stałych elementów.

Przede wszystkim powinniśmy regularnie kontrolować wagę zwierzęcia. Zarówno duży spadek, jak i wzrost ciężaru ciała kota może oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego. Koty w podeszłym wieku często cierpią również z powodu niewydolności stawów oraz nerek. Dlatego też należy dostosować mieszkanie do potrzeb kota (by nie musiał on wykonywać forsownych skoków), upewniać się, że zwierzę regularnie korzysta z kuwety oraz po konsultacji w weterynarzem wspomagać organizm kota odpowiednimi suplementami.

Podsumowanie

Opieka nad kocim seniorem może wydawać się trudna i wymagająca, jednak tak naprawdę wymaga jedynie odpowiedzialności i systematyczności. Wybór odpowiedniej karmy, częste wizyty u weterynarza oraz dbanie o aktywność kota sprawią, że nawet starszy kociak może przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się