Gwizdek dla psa – jak działa psi gwizdek? - Butchers

Gwizdek dla psa – jak działa psi gwizdek?

Posłuszny pies, który słucha Twoich poleceń, to prawdziwy skarb. Jednak nie zawsze nawet dobrze wyszkolone zwierzę będzie reagować na Twoje komendy – zwłaszcza jeśli w otoczeniu zbyt wiele się dzieje, panuje hałas lub zwierzak zwyczajnie się zapomni. Wówczas ustawienie go z powrotem do pionu może sprawić kłopot. Chyba że wykorzystasz bardzo prosty przedmiot – gwizdek ultradźwiękowy dla psa. Jak z niego korzystać i czy faktycznie daje oczekiwane rezultaty?

Jak działa gwizdek na psa?

Gwizdek dla psa nie jest żadnym cudownym wynalazkiem ani nową, zaawansowaną technologią. To bardziej gadżet, który wykorzystuje podstawy psiej behawiorystyki, zaobserwowane dekady temu przez Pawłowa. Opierając się na zauważonych mechanizmach, naukowiec doszedł do wniosku, że pewne nawyki czy dźwięki są w stanie wywołać u zwierzęcia konkretne zachowania. Tak jak dla kota dźwięk otwieranej puszki będzie sygnałem rychłego posiłku, tak samo można psa nauczyć reagowania w określony, uwarunkowany sposób właśnie na gwizdek na psa.

Trening z gwizdkiem dla psa polega na wielokrotnym powtarzaniu czynności, poprzedzanych właśnie dźwiękiem gwizdka. Pies w ten sposób uczy się prawidłowego reagowania na jego dźwięk. To też najprostszy sposób na zapanowanie nad zwierzakiem choćby podczas spaceru. Nie trzeba podnosić głosu ani szarpać smyczy – wystarczy niewielki gwizdek ultradźwiękowy dla psa.

Gwizdek dla psa niesłyszalny dla ludzi?

Pewnie niektórych dziwi wykorzystywanie do tresury gwizdka dla psa niesłyszalnego dla ludzi. W grę w tym wypadku wchodzą dwie kwestie – przede wszystkim dźwięk tradycyjnego gwizdka jest bardzo uciążliwy i drażniący – również dla instruktora, a w nauce przecież nie o to chodzi. Po drugie, gwizdek ultradźwiękowy dla psa wykorzystuje fakt, że słuch u człowieka oraz u psa jest nieco inny. Różnicę można zaobserwować nie tylko w obrębie samej budowy aparatu słuchu, ale i zakresu wysokości słyszalnych dźwięków.

W takim razie jak działa gwizdek na psa? Urządzenie emituje dźwięki o wysokości 8 kHz. To dźwięki znacznie wyższe, niż częstotliwość ludzkiej mowy, która maksymalnie osiąga wysokość 4 kHz. I na tym właśnie zasadza się genialność rozwiązania, jakim jest – dla człowieka – bezdźwiękowy gwizdek dla psa. Pies znacznie lepiej i wyraźniej słyszy dźwięki o wysokiej częstotliwości i o wiele lepiej reaguje na nie, nawet będąc w znacznej odległości od jego źródła. Dlatego w starciu słowna komenda kontra gwizdek treningowy dla psa – bezsprzecznie wygrywa ten drugi.

Gwizdek na psy – czy działa i kiedy warto go stosować?

Najtrudniej jest zapanować nad zwierzakiem na obcym terytorium. Powszechnie zdarza się, że psiak jest posłuszny, ale tylko w domu czy podczas szkolenia przeprowadzanego w przydomowym ogrodzie. Podczas spacerów pies, szczególnie nie do końca wyćwiczony, może przestać reagować. Jeśli chodzi o gwizdek na psy, czy działa – odpowiedź jest prosta: tak, to naprawdę działa, jednak trzeba nauczyć się korzystać z tego urządzenia i poświęcić sporo czasu na trening z psem. Do tego potrzebna jest odrobina wiedzy oraz cała masa psich smakołyków.

Przywoływanie psa na gwizdek jest głównym celem takiego szkolenia i w ogóle korzystania z tego urządzenia. Szczególnie ważne jest, aby nauczyć zwierzę reagowania na awaryjne przywoływanie psa na gwizdek – w sytuacjach nietypowych czy groźnych pies powinien zareagować instynktownie i niemal w tej samej chwili zjawić się u Twojego boku. Trening należy wykonywać tak długo, aż pies w obcym otoczeniu właśnie w ten sposób będzie się zachowywał. Trzeba też pamiętać, że brak działania nie jest psią złośliwością czy nieposłuszeństwem, ale wynika z nieumiejętnego wywołania komendy.

Gwizdek dla psa – jak używać?

Bardzo ważne jest opanowanie podstaw w posługiwaniu się gwizdkiem dla psa. Częstotliwość treningów trzeba zawsze dopasować do indywidualnych chęci i potrzeb zwierzaka, jego potrzeby aktywności uczenia się. Korzystanie z gwizdka dla psa – jak używać go, aby działał – jest banalnie proste. Ćwiczenie obejmuje sekwencję identycznych ruchów. Najpierw gwiżdżemy, a następnie robimy krok do tyłu. Jeśli pies się do nas zbliży, powinien zostać od razu nagrodzony w postaci przygotowanego wcześniej smakołyka. Cały trening, na który powinno złożyć się jednorazowo sto powtórzeń, zajmie dziennie nie więcej, jak pięć minut. Jeśli pies jest bardzo aktywny i chętny do nauki, można taką sesję w ciągu dnia jeszcze powtórzyć. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i nie przeholować z ilością ćwiczeń – nadmiar nigdy nie jest wskazany.

Podsumowanie

Nie zawsze pies od razu zgadnie, czego od niego oczekujesz i musisz być na to przygotowany. Nie denerwuj się, nie łajaj psa, a jedynie daj mu chwilę i spróbuj ponownie. Początkowo treningi powinny odbywać się w miejscu jak najspokojniejszym, aby zwierzak nie miał możliwości rozpraszania uwagi. Z biegiem czasu wprowadzaj zmiany – oddalaj się na większy dystans czy wprowadzaj elementy rozpraszające. Tutaj również należy wykazać się cierpliwością i rozwagą – nie można wprowadzać jednocześnie dwóch nowych elementów, a każdy z nich należy ćwiczyć od początku, z krótkiego dystansu.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się