Jak działa kocia pamięć – co i jak długo pamiętają koty? - Butchers

Jak działa kocia pamięć – co i jak długo pamiętają koty?

Często przytaczane twierdzenie głosi, że ludzka pamięć bywa zawodna. To rzeczywiście prawda, gdyż nikt nie jest w stanie utrwalić w swojej głowie wszystkich informacji – nawet tych ważnych. Czy mruczek jest pod tym względem lepszy od człowieka? W tym artykule wyjaśnimy, czy kot pamięta właściciela, innych ludzi oraz poszczególne wydarzenia ze swojego życia. Życzymy miłej lektury!

Czy kot pamięta właściciela?

Według licznie przeprowadzonych badań okazuje się, że koty potrafią rozpoznawać swoich właścicieli. Jest to możliwe dzięki różnym zmysłom. Zwierzęta te mają między innymi świetnie rozwinięty węch. Wielokrotnie posługują się nim w trakcie wykonywania wielu czynności. To właśnie on umożliwia im też rozpoznawanie swoich opiekunów. Dla mruczków nie stanowi żadnego problemu wyczucie zapachu człowieka, z którym mieszkają.

Większe wątpliwości wzbudza natomiast zmysł wzroku. Trudno zdobyć jednoznaczne dowody świadczące o tym, że koty potrafią rozpoznawać ludzkie rysy twarzy. Nie jest to więc wykluczone, aczkolwiek też nikt nie daje stuprocentowej gwarancji. Pomimo to kocia pamięć jest rozwinięta na takim poziomie, że identyfikacja właściciela nie powinna stanowić dla zdrowego pupila większych trudności.

Czy koty pamiętają ludzi?

Koty w pierwszej kolejności zapamiętują osoby, które widują najczęściej, czyli swoich właścicieli. Fakt ten nie jest zresztą zaskakujący. A czy koty pamiętają ludzi, z którymi nie mają kontaktu na co dzień? Okazuje się, że tak. Mowa tu także o osobach, które widziały dłuższy czas temu. Kocia pamięć jest efektywna w tym zakresie nawet przez kilka lat.

Czy koty pamiętają się nawzajem?

Rzeczywiście koty potrafią rozpoznawać się wzajemnie. Według wielu źródeł wykonują to zadanie dokładniej niż w przypadku rozróżniania ludzi. Ponownie kluczowym zmysłem okazuje się węch. Jeżeli mruczek spotkał już na swojej drodze jakiegoś kota i zarejestrował jego zapach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że go dokładnie zapisze w swojej pamięci.

Czy koty pamiętają swoje dzieci i rodzeństwo?

Wiemy już, że te zwierzęta potrafią rozpoznawać siebie wzajemnie, ale czy koty pamiętają rodzeństwo i dzieci? Tę sytuację należy rozpatrywać dwojako. Mruczki nie przywiązują większej wagi do relacji rodzinnych i dla nich więzi z bliskimi nie mają większego znaczenia. W konsekwencji możliwe są pomyłki w prawidłowej identyfikacji matki, rodzeństwa lub własnych dzieci.

Z pomocą jednak ponownie przychodzi znakomity węch. Rejestrowanie konkretnych zapachów pozwala na rozróżnienie rodzeństwa lub dzieci od obcych kotów. Dzięki temu istnieje małe ryzyko przypadkowego zapłodnienia mamy lub siostry przez samca.

Czy kot pamięta drogę do domu?

Właściciele zwierząt tworzą mnóstwo historii o niesamowitych powrotach do domu ich pupili, a następnie zamieszczają je w Internecie. Oczywiście nie należy wierzyć we wszystkie tego typu opowiadania, ale faktycznie koty potrafią znajdować drogę do miejsc, w których przebywają na co dzień.

Sztuki tej dokonują nie tylko dzięki swojej pamięci, ale również umiejętnościom obserwacyjnym. Korzystają także z doskonałego słuchu umiejącego rejestrować dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Opiekunowie często zastanawiają się, czy kot tęskni za właścicielem, i czy właśnie to może być główną przyczyną chęci powrotu do domu.

Czy kot pamięta krzywdę, którą ktoś mu wyrządził?

Niestety wielokrotnie można usłyszeć o zwierzętach, które zostały skrzywdzone przez swoich właścicieli lub kompletnie obce osoby. Takie nieprzyjemne wydarzenia często odciskają swoje piętno na psychice nawet na całe życie. Jeśli zastanawiasz się, czy kot pamięta krzywdę, musisz liczyć się z faktem, iż traumatyczne przeżycia są bardzo trudne do wymazania z pamięci.

Jakie mogą być jeszcze inne wspomnienia kota?

Pamięć u kota jest bardzo skomplikowana, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie wspomnienia są rejestrowane. Część wydarzeń z przeszłości może zostać zachowana w ich umyśle. Najlepiej zapamiętują one sytuacje, które mają dla nich najistotniejsze znaczenie. Podobna sytuacja dotyczy rozmaitych przedmiotów. Warto również wiedzieć, że wspomnienia kota obejmują zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiałeś/łaś się, czy kot pamięta właściciela, mamy nadzieję, iż rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Zwierzęta te, podobnie jak ludzie, mają pamięć długotrwałą i krótkotrwałą. Część wydarzeń zapamiętują więc nawet na całe życie, a część zaledwie przez kilkadziesiąt sekund.

 Mruczki rejestrują między innymi:

  • właścicieli i opiekunów;
  • własne dzieci i rodzeństwo;
  • pozytywne i negatywne wydarzenia;
  • drogę do domu albo miejsca, w którym przebywają na co dzień;
  • innych ludzi i inne koty.
Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się