Dyskusje nad tym, czy bardziej wartościowa jest karma sucha czy mokra raz na jakiś czas przetaczają się przez branżowe portale, ale nie prowadzą do żadnych konkluzji. No może do jednej: najlepsze jest zwykle karmienie mieszane. Oczywiście każdy rodzaj karmy ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im.
Karma mokra – wady i zalety
Karma mokra jest dla kota bardziej naturalna, bowiem – podobnie jak w przypadku kotów wolno żyjących – domowy mruczek otrzymuje 2 w 1, czyli pokarm wraz z wodą. Karmy mokre w postaci mięsnych kawałków w sosie, galarecie czy też w formie musów lub pasztetów nie tylko zaspokajają apetyt i zapotrzebowanie na wodę, ale także są mniej kaloryczne niż karmy suche. Ich intensywny zapach oraz naturalna miękkość sprawiają, że to optymalne rozwiązanie także dla kotów starszych, które borykają się z wynikającą z zaawansowanego wieku utratą powonienia i chorobami zębów czy dziąseł.
Niestety, to co jest największą zaletą karm mokrych, może też być ich największą wadą: są tak apetyczne i kuszące, że koty żywione wyłącznie nimi mają tendencję do przejadania się.
Przeczytaj w naszym artykule jak wybierać mokrą karmę
Ile mokrej karmy dziennie powinien jeść kot
Przeciętny kot żywiony wyłącznie mokrą karmą, powinien zjadać dziennie około 320-400 g pokarmu, co jest odpowiednikiem jednej dużej puszki lub 3-4 małych saszetek.
Karma sucha – wady i zalety
Dzięki procesowi suszenia składniki odżywcze zawarte w karmach suchych mogą wytrzymać dłuższy czas bez zepsucia i utraty swojej wartości. Te najpopularniejsze karmy są jednak bardziej kaloryczne – wyjątek stanowią, oczywiście, karmy funkcyjne stworzone z myślą właśnie o kotach mających tendencję do przejadania się. Koty, które spożywają wyłącznie karmę mokrą zaspokajają swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę w ponad 90%.
Tymczasem karma sucha pozwala im zaspokoić zapotrzebowanie na wodę tylko w 4%. Pozostałe 96% trzeba więc zaspokoić po prostu pijąc wodę z miseczki, a koty nie odczuwają bodźca w postaci zwiększonego łaknienia, który nakaże im uzupełnić braki. Musi tego dopilnować właściciel. Dowiedziono też, że koty jedzące wyłącznie suchą karmę, mimo stałego dostępu do wody, wypijają jej o połowę mniej, niż koty jedzące wyłącznie karmę mokrą. Specjaliści są zdania, że karma sucha nie powinna stanowić więcej niż 30% kociej diety.
Dowiedz się z naszego artykułu jak wybrać suchą karmę.
Ile suchej karmy dziennie powinien jeść kot
Dzienna dawka suchego pokarmu dla przeciętnego kota to około 3/4 pojemności klasycznej filiżanki (120 ml), którą należy podzielić na 4-5 małych porcji.
Karmienie mieszane
W związku z przywołaną argumentacją wydaje się, że najkorzystniejsze dla domowego kota niewychodzącego jest karmienie mieszane. Jeśli stosujemy żywienie mieszane (np. 1 saszetka mokrej karmy + pół filiżanki suchej), podanie 5 posiłków w ciągu dnia może wyglądać następująco
- rano: pół saszetki mokrej karmy,
- przed wyjściem do pracy: 1/3 dawki suchej karmy,
- druga 1/3 porcji suchej karmy: zostawiamy kotu w misce albo w automatycznym dozowniku karmy
- po powrocie z pracy: reszta (pół saszetki) mokrej karmy,
- wieczorem: reszta (1/3 porcji) suchej karmy.