Jak nauczyć psa dawać łapę? - Butchers

Jak nauczyć psa dawać łapę?

Każdy opiekun psa wie doskonale, że zdobywanie nowych umiejętności przez pupila to wspaniała przygoda i spora satysfakcja. Dlatego też większość z nas chętnie uczy swoje zwierzę przydatnych sztuczek. Jedną z najpopularniejszych jest podawanie łapy. Wiele osób chciałoby nauczyć tej komendy swojego psiaka, jednak nie do końca wiedzą, od czego zacząć i w jaki sposób prowadzić treningi. Odpowiedzmy więc na pytanie, jak nauczyć psa dawać łapę. Wbrew pozorom, to wcale nie musi być trudne i bardzo czasochłonne!

Podawanie łapy – to nie tylko zwykła sztuczka

Podawanie łapy to jedna z podstawowych sztuczek i umiejętności, które uczymy nasze psy. Nie ma w tym nic dziwnego – takie „powitanie” potrafi poprawić nastrój nawet po ciężkim dniu. Warto jednak mieć świadomość, że należy dobrze wiedzieć, jak nauczyć psa podawania łapy, ponieważ umiejętność ta może być przydatna również w tracie zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych.

Co więcej, nauka sztuczek jest dla psa przyjemnością i doskonale zacieśnia więź między zwierzęciem a jego opiekunem. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dla wielu psów dotykanie ich łap nie jest zbyt przyjemne i mogą się one czuć nieco nieswojo. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy trening podawania łapy zaczynamy u dorosłego psa. Dlatego też najlepiej rozpocząć wspólne ćwiczenia wcześnie, dzięki czemu pies nie będzie musiał przełamywać swoich obaw podczas nauki.

Czego będziesz potrzebować, by nauczyć psa dawać łapę?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak nauczyć psa podawać łapę, warto wspomnieć o tym, czego będziemy potrzebować, aby trening był efektywny. Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w ulubione przysmaki naszego pupila. Można oczywiście nauczyć psa podawania łapy bez nich, jest to jednak znacznie trudniejsze i oczywiście mniej przyjemne dla zwierzaka. Co więcej, uczenie się sztuczki z przysmakami sprawia, że pies szybciej zaczyna kojarzyć jakiego zachowania od niego wymagamy, ponieważ wiąże je z nagrodą.

Przysmaki powinny być niewielkie, miękkie, tak aby ich zjedzenie nie zabierało psu dużo czasu. Zwróćmy również uwagę na ich skład – stawiamy na naturalne przekąski, bez barwników czy chemicznych dodatków. 

Poza smakołykami możemy wyposażyć się w kliker, czyli niewielkie urządzenie, które klika po naciśnięciu. Używamy go w momencie, w którym pies prawidłowo wykonuje naszą komendę, co sprawia, że pupil odbiera dodatkowy bodziec wskazujący, że wykonał to, czego od niego oczekujemy. Klikery zaleca się jednak przede wszystkim doświadczonym hodowcom, którzy wiedzą, w jaki sposób z nich korzystać. Nie są koniecznym elementem wyposażenia podczas uczenia psa podawania łapy.

Jak przygotować siebie (i psa) do treningu?

Jeśli chcesz nauczyć psa podawania łapy, musisz zadbać o to, by trening kojarzył mu się z przyjemnością i zabawą. Nauka powinna zacieśniać waszą więź i być radosną chwilą dla opiekuna i psiaka. Dlatego też nie planuj ćwiczeń, jeśli jesteś zdenerwowany. Warto zadbać o to, aby przebiegały one w miłej atmosferze, a opiekun był w stanie wykazać się cierpliwością.

To samo dotyczy również twojego psa. Powinien być wypoczęty, odbyć spacer, podczas którego załatwi swoje potrzeby, nie powinien być również głodny. Upewnij się, że twój zwierzak czuje się dobrze i nie jest zestresowany – wówczas efekty nauki podawania łapy będą znacznie lepsze. Jeśli zauważysz, że zwierzę jest zestresowane, zieje, węszy, unika kontaktu wzrokowego lub jest zdekoncentrowane – lepiej odłożyć ćwiczenia na czas, gdy będzie w lepszym nastroju.

Jak nauczyć psa podawania łapy – krok po kroku

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli jak nauczyć psa podawania łapy krok po kroku. Zaczynamy od znalezienia odpowiedniego miejsca – pies powinien mieć zagwarantowaną bezpieczną i spokojną przestrzeń. Następnie przygotowujemy smakołyki, powinny być bowiem w zasięgu naszej dłoni, aby skorzystać z nich od razu, gdy pies wykona poprawnie polecenie.

A teraz trochę technikaliów. Smakołyk zamykamy w dłoni, którą wystawiamy na wysokości psiej łapy. Ważne, aby pies widział i czuł coś smacznego w naszej dłoni. Jeśli dotknie jej pyszczkiem, nie reagujemy. Natomiast jeśli położy na niej swoją łapkę, to czas na użycie klikera, pochwałę głosową oraz podanie przysmaku. Gdy pies zacznie rozumieć, co musi zrobić, aby dostać ulubiony przysmak, nadchodzi czas na dodanie głosowej komendy. Powinniśmy wypowiedzieć ją w momencie wystawiania dłoni z przysmakiem. Gdy pies zacznie na nią reagować, możemy zrezygnować z klikera.

Z czasem, podczas treningów wystawiamy pustą dłoń i wypowiadamy komendę. Częstotliwość podawania przysmaków powinna zostać ograniczona. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, by głosowo pochwalić i pogłaskać psa.

Długość i częstotliwość treningu – jak uczyć psa dawać łapę?

Jeśli chcesz nauczyć psa podawać łapę, musisz pamiętać o tym, że niezwykle ważna jest regularność treningów. Dlatego też ćwiczyć z psem powinieneś nawet 5-6 razy w tygodniu. Co ważne, praktyki te nie powinny być jednak bardzo długie i męczące dla zwierzęcia. O wiele lepiej przeprowadzić dwie lub trzy krótkie sesje treningowe niż jedną długą. Ważne jest również, aby każda sesja zakończyła się podaniem łapy – sukces i pochwała motywują zwierzę do dalszych postępów. 

 

Podsumowanie

Nauka podawania łapy może być zarówno dla ciebie, jak i dla psa doskonałą zabawą. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek, by spędzić z pupilem czas w miły sposób, a jednocześnie szybko zauważyć postępy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się