Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? - Butchers

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Trzymanie psa na smyczy jest obowiązkiem właściciela, szczególnie w obszarze miejskim, gdzie ilość spacerowiczów jest największa. Sztuka chodzenia na spacery nie dla każdego czworonoga będzie szybka i łatwa do zaakceptowania. Niektóre zwierzaki ponad wszystko cenią sobie samowolę i możliwość podążania jedynie swoimi ścieżkami.

Najlepiej psa uczyć prawidłowych zachowań poza domem już od szczeniaka. Wtedy wiedza, jak nauczyć chodzić psa na luźnej smyczy, nie jest trudna ani kłopotliwa dla żadnej ze stron. Umysł małego psiaka jest chłonny jak gąbka, szczeniak również dużo chętniej uczy się nowych sztuczek i rzeczy – podobnie jak ludzie. W takim razie czy istnieją sprawdzone metody, jak nauczyć psa chodzić na smyczy? I czy możliwe jest dokonanie tego w przypadku dorosłych psów?

Od czego zacząć naukę spacerowania na smyczy?

Podstawą jest wybranie odpowiednich „narzędzi” do nauki. Chodzi przede wszystkim o dobranie właściwej smyczy, szelek lub obroży. Muszą być zawsze dopasowane do wielkości i wagi psa, ale również do jego temperamentu i ilości energii, jaką nasz czworonożny przyjaciel posiada.

Dla maluchów najlepsza będzie smycz elastyczna, ale jednocześnie solidna i lekka, żeby nie utrudniała spacerowania. W przypadku dorosłych psów, szczególnie tych dużych ras, lepiej sprawdzi się mocniejsza smycz. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to istotne jest, aby miała solidne zapięcie. Nie musi też być przesadnie lekka – większy pies takiego ciężaru nie poczuje.

Jeśli chcemy, aby nasz pies na spacerach czuł się po prostu szczęśliwy, powinniśmy kupić taką, która ma przynajmniej trzy metry długości i pozwala zwierzakowi na swobodne poruszanie się po okolicy.

Siła przyzwyczajenia

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze, jeśli ten po założeniu szelek albo obroży nie chce się ruszyć na krok? Nic na siłę – najważniejsze, żeby zwierzaka stopniowo oswajać z obrożą i szelkami, najlepiej na gruncie dla niego neutralnym, czyli w domu. Trzeba mieć też absolutną pewność, że akcesoria leżą na zwierzaku idealnie i nie powodują ucisku czy dyskomfortu. Jeśli wszystko jest w porządku, to pies powinien początkowo mieć na sobie obrożę około godziny dziennie – z czasem wydłużajmy te chwile, aż obroża stanie się elementem codziennego harmonogramu dnia.

W takim razie, jak nauczyć rocznego psa chodzić na smyczy? Ten proces również należy rozpocząć na neutralnym gruncie, czyli w domu. Pierwsze spacery mogą nieco przypominać zabawę – nigdy jednak do tego stopnia, żeby pies zaczął obgryzać smycz, na której jest prowadzony.

Ćwiczenia, jak nauczyć starszego psa chodzić na smyczy

Niezależnie od wieku zwierzęcia, pierwsze wspólnie wykonywane w tym celu ćwiczenia powinny obejmować komendę powrotu do właściciela, który został w tyle. Każde posłuszne wykonanie polecenia powinno być nagrodzone smakołykiem, który zachęci zwierzaka do wykonywania dalszych poleceń.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy w pierwszych etapach domowego szkolenia, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Dobrą metodą jest zachęcanie czworonoga, aby po prostu szedł za nami, a wszelkie szarpanie smyczą czy brak wykonywania poleceń należy zignorować. Smycz musi być konsekwentnie odpinana dopiero w chwili, kiedy pies znajdzie się obok nas – dzięki temu sygnalizujemy mu, że smycz związana jest z przebywaniem w pewnej odległości od nas.

Pierwsze wyjścia w teren

Do długich spacerów najlepiej wykorzystywać kilkumetrowe smycze, w tym smycze automatyczne. Na początku jednak pies musi poznać nieco dyscypliny, akcesoria do spacerowania powinny być więc odpowiednio krótsze – szczególnie w ruchliwej przestrzeni miejskiej. Zmiana otoczenia z cichego i znajomego domu na świat pełen ruchów, rzeczy i zapachów będzie dla psa początkowo stanowić spore utrudnienie. I w tym wypadku nie można zapominać o wzięciu ze sobą ulubionych smakołyków psa – po każdym prawidłowo wykonanym poleceniu przekąska będzie najlepiej motywować do dalszej nauki i słuchania właściciela.

Jeśli młode psy dość szybko łapią, czego się od nich wymaga, jak nauczyć starego psa chodzić na smyczy? Sposoby zawsze są te same, po prostu w przypadku dorosłych psów konieczny jest znacznie większy zapas cierpliwości do wypleniania już nabytych zachowań i przyzwyczajeń.

Jak psa nauczyć chodzić na smyczy, żeby nauka nie poszła w las?

Spacer dla psa związany jest też z zaspokojeniem podstawowych potrzeb fizjologicznych. Kiedy znajdziecie się poza domem, pozwól zwierzakowi na nadawanie rytmu spaceru i tak dużo przystanków na waszej trasie, ile potrzebuje – czy to na zaznaczenie terenu, czy to na obwąchanie interesującego krzaczka. Napięcie smyczy przez zwierzaka ma mu dać sygnał, że dalsze przemieszczanie się jest niemożliwe – i dopiero poluzowanie napiętej smyczy oznacza kontynuowanie spaceru.

Niecierpliwym psom, szarpiącym i dążącym za wszelką cenę do dominacji, zaleca się kilkukrotne zmienianie kierunku wycieczki. Początkowo każde poluzowanie smyczy i powrót do właściciela trzeba odpowiednio nagradzać psimi smakołykami. Cały proces, jak nauczyć chodzić psa na smyczy, jest długi i żmudny, ale zdecydowanie warty zachodu.

Nauka spacerowania z psem jest istotnym elementem wychowania pupila, to od nas zależy czy spacery będą dla niego bezpieczne. Po wstępnej nauce warto przejść do nauki psa chodzenia na luźnej smyczy.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się