Jak nauczyć psa komendy siad? - Butchers

Jak nauczyć psa komendy siad?

Każdy opiekun psa chce, by jego przyjaciel był zwierzęciem dobrze ułożonym, które zna i chętnie wykonuje sztuczki. Niestety bywa, że ich nauka jest trudna i nie przynosi oczekiwanych efektów nawet w przypadku stosunkowo prostych komend, takich jak siad. Najczęściej wynika to z błędów, które popełniamy podczas treningu. Dlatego też przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak nauczyć psa komendy siad. Wierzymy, że dzięki niemu uda się zachęcić pupila do wykonywania tej podstawowej komendy. 

Jak przygotować się do nauki komendy siad?

Nie da się ukryć, że siad to jedna z pierwszych komend, których uczymy naszego psa. Jest nie tylko stosunkowo prosta, ale również może być bardzo przydatna. Pozwala nam bowiem zapanować nad psem w sytuacji, w której dzieje się koło niego zbyt dużo, rozpierają go emocje lub czuje się zdezorientowany. Siad to doskonała komenda, dzięki której możemy uchronić psa oraz innych ludzi i zwierzęta przed jego zbyt gwałtowną reakcją. Sprawdźmy więc, jak nauczyć psa siadać na komendę. Wbrew pozorom nie musi być to trudne, choć powinniśmy pamiętać, że ucząc psa sztuczki siad, podobnie jak w przypadku innych komend, niezbędne będzie uzbrojenie się w cierpliwość.

Zanim przystąpimy do nauki siadania na komendę, musimy odpowiednio się przygotować. Potrzebować będziemy ulubionych przysmaków naszego psa (do nagradzania go za oczekiwane zachowanie) oraz odpowiedniego miejsca. Powinno być ciche i spokojne, z dala od bodźców, które mogłyby rozpraszać zwierzę. Jeśli zdecydujemy się na trening w domu, warto usunąć z zasięgu wzroku psa jego zabawki oraz inne rzeczy, które mogłyby go zdekoncentrować. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego czasu na ćwiczenia z pupilem. Jeśli chcemy nauczyć psa siadać, musi być najedzony i wypoczęty. Dobrze też, aby przed treningiem miał możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

Jak nauczyć psa siadać? Poradnik krok po kroku.

Choć wydawać by się mogło, że sztuczka ta jest bardzo prosta, naukę komendy siad najlepiej podzielić na części. Dzięki pracy nad poszczególnymi etapami zwierzak szybciej zrozumie, czego od niego wymagamy i nauczy się prawidłowo wykonywać naszą komendę.

Pierwszym etapem treningu powinno być wykorzystanie naturalnego zachowania psa. W tym celu bierzemy smakołyk w rękę i podchodzimy do psa. Wymawiając komendę siad, wyciągamy rękę z nagrodą nad głową pupila. W takiej sytuacji zwierzę zainteresowane smakołykiem przyjmie pozycję siedzącą, chcąc spojrzeć w górę. Nagrodę podajemy psu w sytuacji, w której usiądzie – jeśli zacznie stawać na łapkach, prosić lub podskakiwać – cofamy rękę, ponieważ chcemy, aby zwierzę skojarzyło prawidłową postawę swojego ciała z nagrodą. Zadanie to powtarzamy kilkukrotnie, by utrwalić w pupilu prawidłową reakcję na komendę.

Drugi etap nauki komendy siad powinien polegać na wykonywaniu podobnego ćwiczenia, jednak bez przysmaku. Na tym etapie wyciągamy rękę bez smakołyka i wypowiadamy komendę siad. Smaczek podajemy psu, jeśli wykona on zadanie prawidłowe, niemniej jednak nie powinien mieć on go już w zasięgu wzroku. Najczęściej do drugiego etapu szkolenia możemy przejść po kilku dniach ćwiczeń ze smakołykiem w roli przynęty.

Trzecim i ostatnim etapem nauki wykonywania komendy siad jest rezygnacja z wykorzystywania gestu podniesionej ręki. Pies powinien na tym etapie reagować wyłącznie na komendę słowną. Początkowo po każdym poprawnym wykonaniu sztuczki nagradzamy zwierzę przysmakiem. Z czasem jednak należy zmniejszać częstotliwość podawania smaczków i nie wynagradzać każdej odpowiednio wykonanej sztuczki.

Naukę możemy uznać za zakończoną wówczas, gdy pies będzie reagował na naszą komendę, a my nie będziemy musieli go za to nagradzać. Oczywiście, od czasu do czasu nadal warto rozpieścić swojego czworonożnego przyjaciela – możemy podać mu zdrowy smakołyk, nie musi być to jednak regułą.

Czego nie należy robić podczas nauki komendy siad?

Choć wydawać by się to mogło oczywiste, chcemy o tym przypomnieć. Podczas uczenia psa siadania nie możemy na niego krzyczeć. Opiekun musi być spokojny, opanowany i stanowczy. Krzyk może przestraszyć zwierzę lub przeciwnie – być dla niego dowodem naszej uwagi i zainteresowania, przez co bardziej wzmagać zachowania, które nie są przez nas pochwalane. Mówimy więc stanowczym, mocnym głosem, ale unikamy krzyków. Nie musimy chyba również wspominać, że wszelkie próby fizycznego dyscyplinowania psa również są karygodne. 

Kolejnym, często powtarzanym błędem, jest dociskanie ciała psa do pozycji siedzącej przez opiekuna. Może być to dla psa niekomfortowe, a nawet bolesne. Co więcej, w żaden sposób nie tłumaczy mu to, w jaki sposób ma się zachować, ponieważ nie wiąże on naturalnie przyjętej pozycji ciała z komendą. Postępując w ten sposób, rozpraszamy tylko psa i sprawiamy, że nauka wykonywania komendy siad będzie znacznie bardziej czasochłonna i mniej skuteczna. 

Podsumowanie

Podczas uczenia psa komendy siad, podobnie jak w przypadku wszystkich innych sztuczek, niezbędna jest cierpliwość. Pracując z pupilem codziennie i etapowo możemy nauczyć siadania nawet dorosłego psa. Warto więc nie poddawać się i wykorzystać sprawdzoną metodę opisaną przez nas powyżej.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się