Jak nauczyć psa pływać? Nauka pływania dla psa - Butchers

Jak nauczyć psa pływać?

Pływanie jest jedną z najpopularniejszych całorocznych aktywności fizycznych. To lubiana forma spędzania czasu nie tylko wśród ludzi, ale również zwierząt. Nasi czworonożni przyjaciele także uwielbiają przebywać w wodzie. Żeby jednak mogli bezpiecznie bawić się w ten właśnie sposób, najpierw muszą nabyć odpowiednie umiejętności. W związku z tym wyjaśniamy, jak nauczyć psa pływać.

Nauka pływania dla psa – dlaczego to dobry pomysł?

Pies umiejący pływać to mnóstwo korzyści zarówno dotyczących bezpośrednio zwierzęcia, jak i jego właściciela. Przede wszystkim mowa tu o znakomitej aktywności fizycznej, która ogranicza ryzyko wystąpienia u zwierzaka wielu chorób, takich jak otyłość, czy problemy z sercem.

Dodatkowo, jeżeli uwielbiasz spędzać czas nad morzem, jeziorem lub jakimkolwiek innym akwenem wodnym, nauka pływania dla psa to doskonała inwestycja. Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł towarzyszyć Ci w tych pasjonujących eskapadach, co zacieśni Wasze relacje.

Gdzie uczyć psa pływania? Cechy najbezpieczniejszego miejsca.

Niemniej istotną kwestią od samej nauki pływania jest wybór miejsca. Wybranie się do jakiegokolwiek bliskiego akwenu bez wcześniejszego zweryfikowania jego stanu to bardzo ryzykowna decyzja. Potencjalnie zanieczyszczona woda to tylko jeden z poważnych problemów. Pamiętaj też o mniej oczywistych zasadach, którymi również powinieneś kierować się przy wyborze miejsca do nauki pływania dla swojego czworonoga.

  • Dno bez kamieni i innych elementów: to uniwersalna reguła skierowana zarówno do pływających ludzi, jak i zwierząt. Dno zbiornika wodnego zawierające różne przedmioty to ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy. Unikaj więc akwenów, na których podłożu leżą kamienie. Zwracaj też uwagę na czystość okolicy. Miejsca spotkań towarzyskich nie są wymarzoną lokalizacją do nauki pływania. Dla psa kontakt z odłamkami po szklanej butelce może okazać się na tyle niebezpieczny, że konieczne będzie skorzystanie z pomocy weterynarza (skaleczenia szkłem bądź jakimkolwiek innym ostrym przedmiotem powodują bolesne rany).
  • Nie wrzucaj psa na głęboką wodę: to wprawdzie oczywista wskazówka, lecz niestety wiele tego typu zdarzeń dzieje się zupełnie przypadkowo. Czworonóg wtedy szybko wystraszy się, wpadnie w panikę, zacznie wymachiwać łapkami, a do następnej lekcji pływania będzie go niezwykle trudno przekonać. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, wybieraj zbiorniki wodne z łagodnym zejściem. Im mniej stromo, tym bezpieczniej.
  • Zbiorniki wodne bez wodorostów: gdy psiak zaplącze się w glonach, prawdopodobnie natychmiast zacznie panikować. W takiej sytuacji wzrośnie ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, będącego zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka.

Jak nauczyć psa pływać? Najważniejsze zasady dotyczące pierwszej lekcji.

Aby pierwsza lekcja nauki pływania dla psa przebiegła bez komplikacji, zapoznaj się z kilkoma regułami.

  • Najpierw naucz psa komendy przywołania – to właśnie ona pomoże Ci zawrócić swojego pupila w sytuacji zagrożenia. Mając taką kontrolę nad czworonogiem, nauka pływania staje się znacznie bezpieczniejsza.
  • Przygotuj zachętę – czyli na przykład ulubioną zabawkę. Do tego celu nie wykorzystuj smakołyków, gdyż istnieje ryzyko zadławienia się nimi podczas ruchu.
  • Krok po kroku – jedna z najważniejszych zasad stosowanych podczas psiej nauki pływania, a także podczas zdobywania innych umiejętności. Najpierw oswajaj czworonoga z wodą poprzez przebywanie z nim blisko brzegu. Dopiero później staraj się zwiększać dystans.
  • Obserwuj zachowanie pupila – jeśli zauważysz, że psiak jest już zmęczony lub zniechęcony, odpuść. Nie nauczysz go wszystkiego w trakcie pierwszej lekcji.

Pamiętaj o doskonaleniu pływackich umiejętności

Pierwsza lekcja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ stanowi bodziec do rozwoju. To idealna okazja, aby pies mógł spróbować wcześniej nieznanej dla niego aktywności. Początkowe ćwiczenia sprawiają, iż Twój pupil ma szansę poznać podstawy, a być może nawet przyswoić je w zadowalającym stopniu. Pomimo to, warto doskonalić umiejętności zwierzaka poprzez kolejne lekcje. Im więcej treningu, tym lepszym pływakiem będzie psiak – oczywiście z uwzględnieniem czasu na regenerację organizmu.

W tym celu warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Aby zyskać większą kontrolę nad zwierzakiem przybywającym głębiej w wodzie, lepiej nie stosować zwykłej smyczy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie profesjonalna taśma treningowa, cechująca się nadzwyczajną wytrzymałością. Dzięki niej – w razie zagrożenia – bezproblemowo przyciągniesz psa do siebie. Dodatkowo warto wyposażyć czworonoga w specjalną kamizelkę zawierającą specjalne pianki. Pełnią one funkcję zapobiegawczą przed zatonięciem.

Podsumowanie - nauka pływania dla psa

Dzięki przedstawionym wskazówkom dowiedziałeś się, jak nauczyć psa pływania. Jest to zadanie wymagające, lecz z pewnością możliwe do wykonania. W razie dużego oporu ze strony psiaka lub braku postępów, poproś o pomoc behawiorystę. Specjalista fachowo oceni sytuację oraz dobierze odpowiednie działania.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się