Czy trzeba obcinać psu pazury - jak obcinać psu pazury? - Butchers

Jak obciąć psu pazury – czy trzeba obcinać psu pazury?

Posiadanie psa to nie tylko wyprowadzanie na spacery czy kupowanie smakołyków w sklepie zoologicznym. Związane jest ono przede wszystkim z zapewnieniem mu zdrowia i komfortu. To zaś oznacza nie tylko czyszczenie uszu czy czesanie sierści, ale również… regularne obcinanie pazurów. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu w domowym zaciszu, warto poznać zasady, jak prawidłowo obciąć psu pazury.

Dlaczego pies musi mieć przycinane pazury?

Spora część z nas psy posiada blisko siebie – to typowe kanapowce, które z domu wychodzą na krótkie spacery po okolicy. Często też i psy podwórkowe spędzają większą część życia przy budzie. To sprawia, że psie pazury, które jak u ludzi rosną cały czas, nie mają możliwości samoczynnego starcia się na twardszym podłożu podczas długiego chodzenia oraz biegania.

Z tego względu kwestia, jak obciąć pazury psu, który żyje dzisiaj dość leniwie, staje się bardzo ważna. Właściciel nie powinien się zanadto przejmować „zabiegiem” i tym, jak obciąć psu pazury czarne. Zasada działania jest podobna, jak u ludzi, trzeba po prostu wiedzieć, jak to zrobić i jakich specjalnych narzędzi użyć do tego celu. W grę wchodzi komfort życia naszego zwierzaka – zaniedbane i nieobcinane pazury będą powodować ból. A wszystko przez to, że ich powierzchnia będzie pękać i łamać się podczas chodzenia.

Czy każdemu psu należy obcinać pazury?

Sposób dbania o naszego zwierzaka powinien być zawsze dostosowany do jego sposobu życia w naszym towarzystwie i do otoczenia. Najważniejsza jest obserwacja pupila. Jeśli pies dużo biega, jest sporych rozmiarów i słuszniejszej wagi, a także ma naturalną skłonność do ścierania warstwy rogowej pazurów, zapewne ich dodatkowe obcinanie nie będzie konieczne.

Większą uwagę należy zwrócić na mniejsze, lżejsze psiaki, które zwykle niewiele chodzą po twardym gruncie, tym samym mając mniej okazji do samodzielnego „zadbania” o swoje pazury. Co ważniejsze, nawet dwa takie same psy trzymane pod jednym dachem mogą mieć pod tym względem zupełnie różne potrzeby.

Obcinanie pazurów u psa: regularne czy jak najrzadziej?

Według wielu posiadaczy czworonogów obcinanie pazurów jest przeżyciem głęboko stresującym – zwykle dla obu stron. Z tego względu część posiadaczy psów, szczególnie dużych ras, decyduje się na maksymalne odkładanie w czasie tego zabiegu. Efekt jednak bywa odwrotny do zamierzonego – brak rutyny w tej kwestii może zwierzęciu przysporzyć znacznie większego stresu. Im regularniej stosujemy odpowiednie narzędzia do przycinania pazurów, tym szybciej i płynniej wykonujemy to zadanie; tym lepiej też znosi to nasz czworonóg. Jak jednak obciąć pazury psu, który się boi? Na to pytanie też mamy odpowiedź.

Jak obciąć psu pazury, gdy się boi?

Zwierzę nieprzyzwyczajone do takich zabiegów higienicznych faktycznie może reagować lękiem, może być zestresowane, a nawet agresywne. Trzeba psa przygotować na obcinanie, najlepiej zaczynając od głaskania go po wyższych partiach łap. W ten sposób, nie szczędząc zwierzakowi pochwał i ciepłych słów, możesz zbliżyć się do newralgicznej części łapy – pazurów.

Pies powinien zapoznać się także z wybranym przez ciebie narzędziem do obcinania – z zapachem, wyglądem, ale też dźwiękiem, jaki wydaje (zwłaszcza w przypadku szlifierki do pazurów). Aby pies był zrelaksowany i by pozycja do obcinania pazurów była komfortowa dla niego i dla właściciela, trzeba psa ułożyć w odpowiedniej pozycji. Za każde ustępstwo zwierzaka i pozwolenie na dotyk czy działanie, trzeba psa nagradzać smakołykami. Jeśli nagrody i kojący dotyk nie pomagają, lepiej zabieg rozwlec w czasie, przycinając, na przykład, po jednym pazurze dziennie.

Czym obciąć psu pazury?

W całym zabiegu ważne jest nie tylko jak, ale i czym obciąć psu pazury. W sklepach zoologicznych dostępne są różnej wielkości cążki czy gilotynki, ale też szlifierki lub pilniki. Większość modeli można bez trudu dopasować do wielkości i potrzeb naszego pupila. Najbardziej uniwersalne są obcinaczki, odpowiednie nawet do twardych pazurów. W przypadku małych psów i delikatniejszej powierzchni pazura można zastosować prostsze w obsłudze gilotynki.

Jak obciąć psu pazury w domu?

Nie musimy szukać gabinetu pielęgnacji psów czy gabinetu weterynaryjnego, aby obciąć pazury psu. Jeśli chcemy obciąć psu pazury w domu, wystarczy relaks po spacerze czy po posiłku.

Najlepiej obcinanie zacząć od przednich łap, ponieważ pupilowi może to przypominać zabawę w „daj łapę”. Zanim weźmiesz narzędzie do ręki, przyjrzyj się dokładnie i określ miejsce, w którym chcesz obciąć pazur. Zasada co do tego, jak bezpiecznie obciąć psu pazury, jest prosta: nie należy ciąć zbyt krótko, ponieważ uszkodzimy macierz i sprawimy zwierzęciu ból. Zbyt krótkie przycięcie spowoduje także naruszenie naczyń krwionośnych oraz zakończeń nerwowych.

Tnij zawsze od dołu do góry, pamiętając, żeby narzędzie było ustawione prostopadle do obcinanej powierzchni pazura. Nie należy obcinać pazurów pod kątem. Aby obciąć pazury w tylnych łapach, najlepiej, aby zwierzak, szczególnie duży, położył się na boku. Po skończonym zabiegu pies koniecznie powinien dostać porcję pieszczot oraz smakołyka za oscarową rolę „dzielnego pacjenta”.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się