Dlaczego pies skacze na ludzi - jak oduczyć psa skakania na ludzi? - Butchers

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Opieka nad psem polega nie tylko na zabawie z nim, ale również wychowywaniu zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Zdarza się jednak, że pupile mają problemy z przystosowaniem się do nowych dla nich okoliczności. Twój pies skacze na ludzi? Na spacerze za każdym razem towarzyszy Ci stres, bo nie wiesz, co się wydarzy? Sprawdź, jak należy działać w takich sytuacjach.

Pies skacze na ludzi – co robić?

Na początku, gdy pies skacze na przechodniów lub właściciela, towarzyszy tym poczynaniom mnóstwo śmiechu. Często szczeniaki robią tak, ponieważ po prostu chcą się bawić. Takie zachowanie utrwala się jednak w ich świadomości, a w pewnym momencie staje się wręcz niebezpieczne. Większe psy ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów, więc potrafią wygenerować dużą siłę, z którą zwykły człowiek może sobie nie poradzić. Z tego względu ryzyko przewrócenia się jest wysokie.

Na szczęście nad takim zachowaniem można popracować, aczkolwiek to czasochłonny proces. Podczas niego należy wykazać się cierpliwością, spokojem i konsekwencją.

Stosuj popularną komendę „siad”

W kwestii, jak oduczyć psa skakania na ludzi, czasami proste metody są najskuteczniejsze. Jeżeli ktoś wchodzi do mieszkania, za każdym razem wydawaj swojemu pupilowi polecenie „siad”. To bardzo popularna i jednocześnie skuteczna komenda. Dzięki niej Twój czworonożny przyjaciel zrozumie, że w momencie przybycia jakiejś osoby, powinien grzecznie siedzieć.

Nagradzaj spokojne zachowanie psa

Podstawową metodą wychowania psa jest nagradzanie go za prawidłowe zachowanie. Oczywiście należy uważać, aby nie przesadzić ze zbyt częstym wynagradzaniem, ponieważ rozpieszczenie pupila również bywa niebezpieczne. Należy więc podać swojemu pieskowi jego ulubioną zabawkę bądź smakołyk tylko wtedy, gdy będzie spokojny w towarzystwie.

Trenuj z psem wchodzenie ludzi do domu

„Trening czyni mistrza” – to zasada, którą warto kierować się w wychowaniu zwierząt. Im więcej będziesz ćwiczył ze swoim pupilem określonych zachowań, tym lepsze efekty będą zauważalne. Jeżeli pies skacze na ludzi, nie izoluj go od społeczeństwa. Wręcz przeciwnie – stawiaj go w takich sytuacjach jak najczęściej – oczywiście pod ścisłym Twoim nadzorem. Powtarzaj wchodzenie do domu (własne lub gości), a z pewnością z biegiem czasu zauważysz poprawę. Pupil przyzwyczai się do takich okoliczności, dzięki czemu to świetny sposób na to, jak oduczyć skakania psa na ludzi.

Odwróć uwagę psa poprzez zajęcie go czymś innym

Do tej metody użyj podobnych atrybutów, jak w strategii nagradzania. Ulubioną zabawką możesz odwrócić uwagę psa poprzez schowanie jej. Czworonożny przyjaciel będzie zajęty szukaniem ważnej dla siebie rzeczy. W efekcie nie będzie zwracał uwagi na inne bodźce. Trzymanie w pysku ulubionego przedmiotu w dużym stopniu zapobiega sytuacji, w której pies skacze na ludzi. Nie będzie on ryzykował upuszczenia zabawki, a ponadto poczuje się bardziej zrelaksowany.

Zastanawiając się, co zrobić, gdy pies skacze na ludzi, warto posłużyć się także mocą smakołyków. Obecność przysmaków sprawi, iż to właśnie na nich skupi się cała uwaga czworonoga. Wielokrotnie najedzone zwierzęta nie czują potrzeby zajmowania się tym, co je otacza. W praktyce oznacza to spokojne wizyty gości – bez wzbudzonej ciekawości i ekscytacji.

Dlaczego pies skacze na właściciela i innych ludzi?

„Pies skacze na mnie podczas spaceru lub przebywania w domu” – to często wypowiadane zdanie przez właścicieli tych zwierząt. Podstawowa przyczyna takiego zachowania pupili to przyzwyczajenia z lat młodzieńczych. Szczeniaki wykazują się wręcz nieskończonymi zasobami energii, a skakanie stanowi jedną z ich ulubionych czynności, która z czasem przeistacza się w nawyk. Psiak zazwyczaj wykazuje dobre intencje i nie chce nikomu zrobić krzywdy. W taki właśnie sposób często wysyła sygnał świadczący o jego chęci do zabawy. To też maniera świadcząca o serdecznym przywitaniu.

 

Jeśli pies skacze na gości, przyczyny takiego zachowania mogą być jednak również mniej przyjemne. Podczas wizyt pupil może odczuwać lęk i niepokój, gdyż zaburzona zostaje jego strefa bezpieczeństwa. Z reguły takie przypadki dotyczą zwłaszcza zwierzaków pokrzywdzonych przez los, ale nie tylko, dlatego nigdy nie wykluczaj tej opcji.

Warto też obserwować inne niepokojące sygnały. Mowa tu między innymi o sytuacjach, w których pies gryzie smycz. Symbolika takiego czynu rozumiana jest jako odpowiedź na stres. Czworonożny przyjaciel może czegoś się obawiać, a gryzienie smyczy stanowi jego bezwarunkową reakcję na lęk. Zdarza się również, iż taka postawa wynika z niezaspokojenia jego potrzeb na przykład objawiających się brakiem wystarczającej aktywności.

Podsumowanie

Słusznie, że zastanawiasz się, jak oduczyć psa skakania na ludzi na spacerze i nie tylko. Trzeba pomóc pupilowi pozbyć się takiego zachowania, gdyż sam na pewno sobie z tym nie poradzi. Pamiętaj o spokoju, cierpliwości i konsekwencji. Te trzy cechy połączone z wielokrotnym treningiem powinny sprawić, iż psiak pozbędzie się tego nawyku w sposób całkowicie bezpieczny.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się