Jak przygotować psa na dziecko? - Butchers

Jak przygotować psa na dziecko?

W ramach przygotowań do pojawienia się w Twoim domu dziecka najprawdopodobniej urządzisz pokój dla malucha, kupisz i skręcisz łóżeczko, przewijak i komodę, wypierzesz, wyprasujesz i poskładasz ubranka… Pamiętaj, że narodziny dziecka będą wymagały przeorganizowania życia rodzinnego, a nowe zasady nie ominą Twojego czworonożnego pupila. Przygotowanie psa na pojawienie się noworodka w domu powinno być rozłożone w czasie i rozpocząć się kilka miesięcy przed powiększeniem się rodziny.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka? Jak przedstawić dziecko psu? Co zrobić, by pierwszy kontakt psa z noworodkiem przebiegł w spokojnej atmosferze i stworzył podwaliny do niezwykłej przyjaźni?

Wprowadź ważne zasady przed pojawieniem się dziecka

Twój pies do tej pory był najważniejszym członkiem rodziny? Poświęcałeś/aś mu 100% swojej uwagi i wolnego czasu? Pies miał dostęp do wszystkich pomieszczeń i bez ograniczeń mógł baraszkować po łóżku czy kanapie?

Pojawienie się dziecka sprawi, że będziesz mieć dla psa nieco mniej czasu. Zwierzaka mogą również dotyczyć nowe zakazy, które obejmą np. zakaz wstępu do pokoju dziecka, Twojej sypialni czy zakaz wskakiwania na łóżko bądź kanapę.

Twoim zadaniem jest skrupulatne przeanalizowanie sposobu, w jaki będzie funkcjonować rodzina po pojawieniu się dziecka. Po spisaniu wszystkich zasad zacznij je stopniowo i spokojnie wprowadzać w życie. Musisz to zrobić przed narodzinami malucha! W przeciwnym razie niekorzystne dla siebie zakazy pies powiąże z obecnością nowego członka rodziny, co może negatywnie wpłynąć na stosunek zwierzaka do noworodka.

Jakie zmiany w organizacji życia rodzinnego warto wprowadzić?

To zależy od Ciebie! Istnieje jednak lista uniwersalnych zasad, które sprawdzają się w przypadku większości rodzin.

Zakaz wstępu do wybranych pomieszczeń

Wprowadzenie zakazu wstępu dla psa do sypialni i pokoju dziecka to najprostszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa, ciszy i spokoju śpiącemu noworodkowi i niemowlakowi.

Czas na spacer i czas dla Ciebie

Jeżeli do tej pory nie mieliście ustalonego planu dnia, w który była wpisana konkretna ilość spacerów odbywających się w określonych porach – najwyższy czas to zrobić! Równocześnie należy pokazać psu, że potrzebujesz czasu dla siebie, w którym nie bawisz się z pupilem i nie głaszczesz na zawołanie (tak, wiemy, że to trudne!). Możesz mu zaproponować zabawki, którymi będzie mógł zająć się sam, np. matę węchową.

Lizanie i skakanie po człowieku

Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wyeliminować obydwa zachowania z repertuaru pupila. Czy pies może lizać dziecko? Lizanie przez pupila delikatnej skóry noworodka i niemowlaka może spowodować podrażnienia lub doprowadzić do zakażenia drobnoustrojami. Skakanie z kolei wiąże się z ryzykiem niebezpiecznych w skutkach upadków.

Jedzenie i zabawki niemowlaka – nie dla psa!

Po pojawieniu się dziecka w domu część przedmiotów będzie należała wyłącznie do dziecka, a pies nie powinien mieć z nimi kontaktu. Odpowiednio zaplanowany trening pozwoli Ci oduczyć psa zabierania i bawienia się przedmiotami, które do niego nie należą.

Ograniczenie szczekania

Jeśli Twój pies szczeka w odpowiedzi na dźwięki dobiegające z klatki schodowej lub podwórka, na dźwięk dzwonka lub pukania do drzwi czy słysząc przejeżdżające obok domu samochody – zaplanuj szkolenie, które pozwoli wyeliminować te zachowania. Donośne szczekanie będzie nie tylko budziło śpiące dziecko, ale może wywoływać u niego niepokój i powodować płaczliwość.

Czas na pierwsze spotkanie!

Pies poznaje świat korzystając przede wszystkim za pomocą węchu i słuchu, a dziecko to cała gama nowych zapachów i dźwięków o różnym natężeniu.

Bezpośrednio przed pojawieniem się malucha w domu zacznij oswajać zwierzaka z zapachem dziecięcych kosmetyków i ubranek. Puszczaj zwierzakowi dźwięki płaczących dzieci (znajdziesz je choćby na YouTube). Jeżeli masz w gronie znajomych rodziców małych dzieci – zapytaj o możliwość odwiedzenia ich ze swoim pupilem, dzięki czemu Twój pies będzie miał możliwość usłyszenia na żywo płaczącego dziecka.

Po narodzinach dziecka, jeszcze przed powrotem ze szpitala – pies powinien mieć możliwość poznania zapachu dziecka. Najlepiej przywieźć do domu śpioszki, czapeczkę lub skarpetki noworodka.

Pierwsze spotkanie powinno przebiec w spokojnej atmosferze. Pozwól psu podejść do nosidełka, oglądnąć i obwąchać dziecko. W kolejnych dniach nie izoluj pupila od malucha – możesz przewijać i karmić dziecko w obecności psa. Zadbaj o równowagę! Znajdź w ciągu dnia czas, który poświęcisz zwierzakowi w 100%. To może być aktywny spacer lub zabawa w domu.

Skorzystaj z pomocy behawiorysty!

W razie jakichkolwiek problemów w relacji pies – dziecko nie wahaj się zwrócić o pomoc do specjalisty. Pies szczeka na noworodka lub warczy, gdy tylko maluch jest w pobliżu? A może pupil jest wycofany, niechętnie się bawi, rezygnuje z pieszczot lub odmawia jedzenia? Behawiorysta pomoże Ci w wypracowaniu dobrej relacji w nowych okolicznościach.

Podsumowanie

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Stopniowo i spokojnie! Najważniejsze zasady wprowadź do Waszego życia przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Dzięki temu psiak niekorzystnych dla siebie zakazów nie będzie kojarzył z dzieckiem. Pierwszy kontakt psa z noworodkiem poprzedź możliwością poznania przez zwierzaka zapachu malucha – Twój partner może przywieźć pupilowi ze szpitala czapeczkę lub śpiochy noworodka do powąchania. Gdy już dziecko będzie w domu – pozwól psu na spokojne oswojenie się z nowym lokatorem.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się