Pchły u kota – jak się pozbyć pcheł u kota? - Butchers

Pchły u kota – jak się pozbyć pcheł u kota?

Czasem nawet najlepsze preparaty na pchły u kota i zapobieganie tym pasożytom na wszelkie możliwe sposoby nie uchroni naszego mruczka przed złapaniem pcheł. Najczęściej żerują one właśnie na nich – szczególnie, gdy są kotami wychodzącymi. Jednak niech to nie zwiedzie właścicieli kotów typowo domowych – nawet sami posiadacze mogą im przynieść do domu „prezent” w postaci pcheł. Jeśli naszemu pupilowi już się przydarzyła ta przykra historia, warto wiedzieć, jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami.

Skąd się biorą pchły u kota?

Niejednego właściciela nurtuje pytanie, skąd właściwie biorą się pchły u kota? Nawet kot domowy może złapać pchły, jeśli na swojej drodze napotka inne, zapchlone zwierzę – nie musi być to inny kot czy pies, wystarczy mysz. Zdarza się też, że sam właściciel nieświadomie przyniesienie pchły na swoim ubraniu. Warto zawczasu poznać metody na to, jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota, ponieważ są to bardzo uciążliwe dla zwierzęcia owady, żerujące na jego skórze i żywiące się jego krwią.

Swędzące i sprawiające zwierzęciu ból ukąszenia to nie wszystko, co pchły u kota domowego mogą wywołać. Pchły u kota są najczęściej źródłem wielu innych problemów, w tym alergicznego, pchlego zapalenia skóry.

Pchły u kota – jak rozpoznać wroga?

Niestety, pasożytów nie zobaczymy tak łatwo – te skrzętnie ukrywają się w kocim futrze i są trudne do zlokalizowania, a jeszcze trudniejsze do złapania. W takim razie, jeśli chodzi o pchły u kota, jak rozpoznać, że zwierzę jest nimi zainfekowane? Na końcach futra będzie widać czarne kropki – to odchody pasożytów i najlepszy dowód ich bytowania na naszym mruczku. Zgniecione w palcach pchle odchody będą w środku miały kocią krew – to najprostsza diagnoza, jaką możemy samodzielnie postawić. W takim razie, jak pomóc naszemu czworonogowi?

Jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami?

Sporo właścicieli szuka metod, jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami. Jednym ze sposobów, jakie można zastosować, jest wyczesywanie i wyłapywanie pasożytów. Niektórzy twierdzą, że można do wyczesywania wykorzystać grzebień maczany w soku z cytryny, jednak dla kota wylizywanie kwaśnego futra może być przynajmniej nieprzyjemne. Jako odstraszacz dla pcheł niektórzy stosują olejki eteryczne – lawendowy lub cedrowy. Inni wybierają specjalny rodzaj suplementu diety, zawierający drożdże.

To jednak zawsze tylko półśrodki i nie są skuteczne na dłuższą metę. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zastosowanie skutecznych preparatów na pchły – szamponów, sprayów, tabletek czy obroży. Jeśli masz wątpliwości, który środek na pchły u kota będzie najlepszy i najskuteczniejszy, zapytaj zaufanego lekarza weterynarii. Z pewnością wskaże ci najlepsze propozycje.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pcheł u kota, należy dodatkowo wyprać legowisko zwierzaka w możliwie jak najwyższej temperaturze, a wszystkie jego ulubione miejsca do przebywania i spania należy spryskać odpowiednimi preparatami na pchły w domu. Są one zupełnie bezpieczne dla zwierząt, dlatego nie warto ich pomijać.

Jak pozbyć się pcheł u małego kota?

W zasadzie nie ma zróżnicowanych metod dotyczących sposobu, jak pozbyć się pcheł u małego kota czy dorosłego zwierzaka. Sposoby walki z tymi pasożytami są zawsze takie same – trzeba jedynie dobrać odpowiedni środek na pchły u kota i zdecydowanie działać szybko.

Najczęściej pchły u małego kotka można zaobserwować wśród bezdomnych, zabiedzonych zwierzaków. Tym prędzej należy zacząć stosowanie preparatów na pchły u kota – zanim pasożyty spowodują znaczące szkody w nierozwiniętym jeszcze organizmie zwierzaka. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre środki na pchły u kota mogą być zbyt silne i szkodzić, zamiast pomagać.

Dlaczego jeszcze warto wiedzieć, jak usunąć pchły z kota? Jeśli znajdziemy pchły u kota, czy mogą przejść na człowieka? Właścicielowi mruczka nie grożą kocie pchły jako takie, jednak mogą pokąsać również i człowieka, są ponadto źródłem bakterii, wywołujących u człowieka niebezpieczne choroby, jak dur brzuszny. Z tego względu również warto szybko reagować.

Dlaczego pchły u kota są takie niebezpieczne?

Koci organizm, zaatakowany przez pchły, jest narażony nie tylko na bolesne i swędzące rany. W niektórych przypadkach pchły u kota są w stanie spowodować alergiczne, pchle zapalenie skóry. To nie jedyne zagrożenia – bywa, że pchły mają w sobie jaja innego popularnego pasożyta – tasiemca i właśnie nim zarazić naszego kociaka. Ponadto duża ilość bytujących na zwierzaku pasożytów może spowodować znaczną utratę krwi, a tym samym doprowadzić do niebezpiecznej dla życia anemii.