Metody szkolenia psa – jak szkolić psa? - Butchers

Metody szkolenia psa – jak szkolić psa?

Posiadanie psa to spora radość, ale również duża odpowiedzialność. Aby wspólne życie było udane i szczęśliwe zarówno dla zwierzaka, jak i opiekuna, konieczne jest wprowadzenie zasad wspólnego obcowania. Dlatego też niezwykle ważnym elementem, którego nie powinniśmy lekceważyć, jest szkolenie psa. Możemy zająć się nim sami lub zdecydować się na profesjonalne zajęcia. Istnieje kilka metod szkolenia psa, które dają doskonałe efekty. Poznajmy je bliżej.

Szkolenie psa ma swoje atuty

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w opiece nad psami, uważa, że szkolenie polega na tym, by nauczyć psa sztuczek. Owszem, jest to jeden z elementów tresury psiaka, niemniej jednak szkolenie ma dużo większe znaczenie dla zwierzaka i jego właściciela.

Przede wszystkim, dobrze wychowany pies potrafi zachować się w kręgu domowników, obcych oraz innych zwierząt, dzięki czemu nie powoduje zagrożeń nieodpowiednim zachowaniem. Tresowanie psa jest również sposobem na zacieśnienie wspólnych więzi emocjonalnych. Ma także pozytywny wpływ na samego pupila – stymulowanie psa nauką nowych komend oraz sztuczek sprawia, że zwierzę rozwija się, zdobywa nowe umiejętności i dłużej pozostaje sprawne intelektualnie. Jest to dla psa również rodzaj przyjemnej aktywności, podczas której spędza czas w najlepszy dla niego sposób – na rozwijającej zabawie z ukochanym opiekunem.

Co warto wiedzieć o szkoleniu psa?

Istnieje wiele metod szkolenia psa, wśród których wymienić możemy między innymi metodę pozytywnego wzmocnienia (kiedy nagradzamy pożądane zachowania, ignorując te niechciane), metodę naśladowczą (w której wykorzystuje się wytresowanego psa w roli nauczyciela), metodę tradycyjną (od której na szczęście odchodzi się coraz częściej ze względu na brutalność korygowania błędów psa), czy metodę kontrastową. 

W szkoleniu psa w domu najlepiej stosować pozytywne wzmocnienie. Pamiętajmy również o tym, że sesja treningowa psa nie powinna trwać dłużej niż kilka-kilkanaście minut. Jest to bowiem czas wytężonego wysiłku umysłowego dla zwierzaka. Treningi powtarzamy codziennie, możemy je również przeprowadzać kilka razy na dzień. Warto zadbać o to, by odbywały się w czasie kiedy pies jest w dobrym nastroju, a wszystkie jego potrzeby fizjologiczne są zaspokojone.

Od kiedy warto zacząć szkolenie psa?

To pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów. Wciąż pokutuje mit, że szkolenie psa należy rozpocząć, gdy zwierzę ukończy pół roku. Nie jest to jednak prawdą. Obecnie specjaliści zgodnie twierdzą, że pierwsze próby treningów z psem możemy rozpocząć już z 8-tygodniowym szczeniakiem. Trening czystości, nauka chodzenia na smyczy, proste komendy, czy wzmacnianie prawidłowych zachowań – wszystko to warto rozpocząć jak najszybciej, by w późniejszym czasie nie zmagać się problematycznymi zachowaniami. 

Jak tresować psa? To może ci się przydać!

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa sztuczek, powinieneś wiedzieć, że twoje próby będą znacznie bardziej efektywne, jeśli przygotujesz odpowiednie akcesoria. Podstawą są przysmaki, którymi będziesz nagradzać zwierzę za poprawnie wykonaną komendę. Powinny być niewielkie i miękkie – tak, aby ich zjedzenie nie rozpraszało psa i nie wymagało od niego skupienia się na gryzieniu przez długi czas. Zadbaj również o to, by były zdrowe – wysokiej jakości produkty bez zawartości zbóż, barwników, wzmacniaczy smaku oraz innych chemicznych dodatków będą doskonałą nagrodą.

Wiele osób, które zaczyna tresowanie psa, wyposaża się również w kliker. To niewielkie urządzenie z blaszką, które po naciśnięciu wydaje charakterystyczny klik. Używa się go w połączeniu z przysmakami. W momencie, w którym pies wykona prawidłowo komendę lub wykaże się pożądanym przez nas zachowaniem, używamy klikera. Jego dźwięk zawsze brzmi tak samo, dlatego łatwiej jest psu zapamiętać, za jakie zachowanie otrzyma nagrodę. Co ważne, rozpoczęcie treningu z klikerem nie oznacza, że będziemy musieli korzystać z niego przez cały czas – gdy pies przyswoi odpowiednią reakcję na komendę, możemy stopniowo z niego rezygnować. 

Jakich błędów w uczeniu psa sztuczek należy unikać?

Gdy decydujemy się na to, by szkolić psa w domu, często zdarza nam się robić to intuicyjnie, bez wcześniejszego przygotowania, co skutkuje tym, że popełniamy błędy, przez które psu znacznie trudniej jest pojąć, czego od niego wymagamy.

Pierwszym z nich jest z całą pewnością agresja – podczas ćwiczeń nie powinniśmy krzyczeć na psa, gdy nie wykonuje naszych komend. Nie robimy tego również w sytuacji, w której pies wykazuje niepożądane zachowanie (np. skacze na domowników). Zwierzak może być zdezorientowany, a nawet wziąć nasze zachowanie jako zachętę do powtarzania niechcianych zachowań (gwałtowna reakcja oznacza dla psa nasze zainteresowanie, a na tym zależy zwierzęciu). Niechciane zachowania powinniśmy po prostu ignorować. Niedopuszczalne jest również karanie psa. Może bowiem spowodować u niego lęk, niechęć do ćwiczeń, a nawet wzbudzić w nim agresję.

Podsumowując, jeśli zastanawiamy się, jak szkolić psa w domu, najlepsza będzie metoda wynagradzania pozytywnych zachowań, która jest stosunkowo prosta, a jednocześnie efektywna. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy chcemy wiedzieć, jak szkolić szczeniaka, czy też zastanawiamy się, jak nauczyć dorosłego psa sztuczek, metodę działania powinniśmy dobrać do osobowości, wieku i charakteru pupila.

Lista komend i sztuczek do nauki psa

Przeczytaj również:

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się