Jak widzą koty – jak koty widzą świat i ludzi? - Butchers

Jak widzą koty – jak koty widzą świat i ludzi?

Koty to bez wątpienia jedne z najbardziej fascynujących zwierząt towarzyszących. Opieka nad nimi daje sporo satysfakcji. Co więcej, jest bardzo intrygująca. Jednym z pytań, które często pojawia się wśród opiekunów tych majestatycznych, pełnych gracji zwierząt, jest „jak widzą koty?”. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że zmysł wzroku jest u kotów niezwykle rozwinięty. Sprawdźmy zatem, jak koty widzą świat.

Jak działa kocie oko?

Budowa kociego oka nie różni się zbytnio od budowy oka człowieka. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia czopkami i pręcikami, które odpowiadają za to, jak widzimy. Różnica polega jednak na tym, jak zbudowana jest siatkówka oka. Proporcje czopków i pręcików znacząco różnią się w przypadku mruczków oraz ich opiekunów. Każda osoba, która zastanawia się, jak widzą koty, musi mieć świadomość, że w przypadku tych zwierząt w oku znajduje się znacznie mniej czopków, za to pręcików jest o wiele więcej i są bardziej rozwinięte. 

Jak widzą koty – ostrość widzenia

Pierwszą kwestią, którą należy poruszyć, jest jakość widzenia. Wydawać by się bowiem mogło, że kot jest w stanie dostrzec każdy, najmniejszy nawet szczegół. Tymczasem to nie do końca prawda. Ostrość widzenia kotów jest znacznie mniejsza niż człowieka. Spowodowane jest to mniejszą ilością fotoreceptorów, czyli czopków, które są odpowiedzialne nie tylko za widzenie barwne, ale również za ostrość obrazu.

Osoby, które zastanawiają się, jak widzą koty, muszą mieć świadomość, że obraz odbierany przez ich pupili jest znacznie bardziej rozmyty i niewyraźny, niż to, co widzą oni sami. Kot widzi bardzo ostro przedmioty, które nie są od niego bardzo oddalone. Maksymalna odległość, w której widzą koty, to około 6 metrów. Dla porównania ostrość widzenia zdrowo widzącego człowieka wynosi od 30 do 60 metrów.

Jak koty widzą kolory?

W tym przypadku również koty widzą „gorzej” niż ludzie. Kolory, które widzą koty, są znacznie bardziej rozmyte, mniej wyraziste, delikatne. Wynika to z faktu, że w kocim oku znajduje się mniej receptorów odpowiedzialnych za widzenie barwne.

Nie oznacza to jednak, że obraz rzeczywistości widziany przez koty jest czarno-biały. Mówiąc najprościej, koty widzą przede wszystkim kolory takie jak fiolet, niebieski, zieleń oraz żółć. Kolory te są jednak mniej intensywne, niż te, które widzimy my sami. Co ciekawe, kot nie widzi koloru czerwonego, jest jednak zdolny do tego, by dostrzegać promieniowanie UV, które z kolei jest niedostępne dla ludzkiego oka.

Zakres widzenia

Wiele osób zastanawiających się, jak widzą koty domowe, zauważa, że kot jest w stanie dostrzec znacznie więcej, niż my. Choć początkowe informacje w naszym artykule wydają się temu przeczyć – jest to prawdą. Wynika to z faktu, że pole widzenia kota jest szersze od człowieka o 20 procent. W przypadku kotów wynosi bowiem 200 stopni, a nasze –180. Jeśli więc odnosisz wrażenie, że twój mruczek dostrzega coś „kątem oka” – masz rację.

Czy kot widzi w nocy?

Wśród wielu mitów pojawiających się na temat kotów domowych, jednym z najczęściej powtarzających się jest ten mówiący o tym, że koty widzą w ciemności. Warto więc go zweryfikować.

Prawdą jest to, że koty znacznie lepiej niż my radzą sobie z widzeniem w ciemności, co wynika z faktu, że kocie oko wyposażone jest w znacznie większą liczbę pręcików, niż ludzkie oko. To właśnie one wpływają na to, że kot nawet w ciemności jest w stanie dostrzec kształty przedmiotów oraz ruch. Nie bez przyczyny kot posiada również oczy, których źrenice są w stanie rozszerzyć się o wiele bardziej niż ludzkie. Pozwala to na wykorzystanie promieni widzialnego światła. Co to oznacza? Mówiąc najprościej – tam, gdzie człowiek pogrążony jest w półmroku, kot wciąż widzi wyraźnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o kocim wzroku?

Mówiąc o tym, jak widzi kot, warto wspomnieć jeszcze o kilku ważnych szczegółach. Wśród nich wymienić możemy między innymi następujące kwestie:

  • makata odblaskowa to element oka, dzięki któremu kot jeszcze lepiej rozpoznaje kształty w ciemności, ponieważ odbija ona promienie światła (co ciekawe, to właśnie ta błona sprawia, że wydaje się nam, iż kocie oczy świecą w ciemności);
  • kocie oczy wyposażone są w trzecią powiekę, czyli błonę, która zlokalizowana w przyśrodkowych kącikach oczu i ma na celu ochronę gałki ocznej zwierzęcia;
  • przymrużone, zamknięte oczy są oznaką zrelaksowania u kota:
  • źrenice kota rozszerzają się i zwężają nie tylko pod wpływem ilości światła słonecznego, ale również ze względu na stan zdrowia czy emocje zwierzęcia;
  • intensywne wpatrywanie się w przedmioty lub osoby może oznaczać, że kot czuje się zagrożony i może wykazywać zachowania agresywne;

Podsumowanie

Widzenie kota znacząco różni się od tego, co widzi jego opiekun. Obraz może nam wydawać się bardziej rozmazany, pozbawiony szczegółów oraz intensywności kolorów. Możemy jednak mieć pewność, że dzięki szerszemu kątowi widzenia oraz możliwości dostrzegania obiektów w ciemności, to nasz kot radzi sobie lepiej. Co więcej, jego oczy to naprawdę fascynujący i złożony organ, o którym warto dowiedzieć się więcej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśnił podstawowe kwestie dotyczące narządu wzroku u kota.

Zapisz się do newslettera i trzymaj łapkę na pulsie! Zapisz się