Wybór suchej karmy dla kota powinien być uwarunkowany wieloma czynnikami. Kociarze dobrze wiedzą, że w grę wchodzą nie tylko upodobania smakowe zwierzaka, choć ich odkrycie bywa bardzo trudne, a poszukiwanie karmy idealnej odbywa się niejednokrotnie na drodze prób i błędów, przy wizji rychłego bankructwa, gdyż kot wybiera, przebiera i kaprysi jak dziecko. Zresztą kiedy już nas król puszystości odkryje swój ulubiony smak, nie mamy wcale gwarancji, że za jakiś czas nie zmieni upodobań i nie rozpoczniemy procesu poszukiwania od początku. Cóż, taka karma 😉
Ogólne zasady doboru karmy dla kotów
Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest dobranie suchej karmy do trybu życia, wieku, wagi, rasy oraz potrzeb zdrowotnych naszego kota. Innego pożywienia potrzebują koty niewychodzące (Indoor), innego te, które wychodzą kiedy chcą i wracają, gdy im się znudzi buszowanie po okolicy (Outdoor). Specyficzny skład musi mieć karma dla kotów wykastrowanych i kotek wysterylizowanych (Sterilised/Sterile) – często inny jest skład takiej karmy dla kotów wychodzących (Outdoor Sterilised/Sterile) i niewychodzących (Indoor Strerilised/Sterile).
Oczywiście wiek także ma znaczenie. Kociąt w żadnym wypadku nie wolno karmić tak jak dorosłych kotów! Szczególnie newralgiczny jest okres pierwszych czterech miesięcy życia, kiedy maluchy jeszcze ssą mleko mamy. Mniej więcej po czwartym tygodniu życia możemy podjąć próbę (jeśli jest taka potrzeba, bo np. kocięta będą oddane do adopcji) stopniowego odzwyczajania od pokarmu matki i wtedy przyda nam się specjalna karma – najczęściej oznaczana jako Pediatric.
Kolejna faza to karma dla kociąt (Kitten, Junior) przeznaczona dla zwierząt między 4. a 12. miesiącem życia. Koty od ukończenia 1. aż do 6. bądź 7. roku życia traktowane są jako dorosłe i dla takich właśnie wybór karm jest największy. Poniżej postaramy się wyjaśnić zasady prawidłowego ich doboru. Na koniec wspomnijmy więc jeszcze, że koty 7+ określane są już mianem seniorów i proponowane im suche karmy dopasowane są do potrzeb żywieniowych zwierząt w zaawansowanym wieku.
Zdrowie, koty i kłopoty (z doborem jedzenia)
Zdrowy dorosły kot może jeść każdą dobrze zbilansowaną karmę – byle mu smakowała. Niestety koty to bardzo wrażliwe stworzenia i często miewają problemy zdrowotne. Newralgiczne punkty kociej konstrukcji to np. układ pokarmowy i układ moczowy.
Koty, u których zdiagnozowano problemy z żołądkiem, tendencję do przytykania się jelit (także na skutek nadmiernego zakłaczenia spowodowanego wylizywaniem się) czy alergie pokarmowe muszą jeść suche karmy dla kotów wrażliwych (Sensitive), karmy dietetyczne dla alergików (Hypoellergenic) albo karmę zapobiegającą zakłaczeniu u kota i pomagającą wydalać połkniętą sierść (Hairball).
Jeśli problemy gastryczne są bardziej skomplikowane, lekarz weterynarii pomoże nam dobrać indywidualnie karmę z którejś z medycznych linii weterynaryjnych (Digestive Care). Podobnie jest z doborem suchej karmy w przypadku kotów borykających się z problemami z pęcherzem i nerkami, które często manifestują się w ten sposób, że kot sika poza kuwetą, a my nie możemy odkryć dlaczego. Powodem są właśnie choroby dróg moczowych i towarzyszący im ból. Dla takich kotów odpowiednia jest karma stosowana w profilaktyce i leczeniu kamieni nerkowych i zapaleniu pęcherza (Urinary).
Z kolei karmy Butcher’s Beauty to doskonałe pożywienie jakie zaproponować mogą tylko linie funkcjonalne – pełnoporcjowe karmy dostosowane do zróżnicowanych, specyficznych potrzeb kotów, dzięki którym na długo zachowają one zdrowie i witalność. Poleca się je np. kotom długowłosym lub z matową sierścią. Bogactwkwasów Omega 3 i Omega 6 oraz oleju z łososia pomaga dbać o zdrową skórę i lśniącą sierść. Podobnie działają karmy Butcher’s Skin&Coat – przysmaki dla kotów wymagających wyjątkowego dbania o o zdrową, piękną skórę i sierść. Dodatek tauryny ułatwia utrzymanie serca w idealnym stanie. Natomiast Butcher’s Sensitive rozwiązuje problemy kotów z wrażliwymi żołądkami oraz wzmacnia florę bakteryjną jelit.
Czym karmić niewychodzącego kastrowanego/strylizowanego kota, który wciąż prosi o jedzenie
Sterylizowane/kastrowane koty niewychodzące mają tendencję do przejadania się. Karmienie ich na żądanie to prosta droga do powstania wielu schorzeń będących efektem nadwagi, np. problemów ze stawami, sercem czy otłuszczenia wątroby. Nadmiernie przywiązanym do miski egzemplarzom poleca się suche karmy o obniżonej wartości kalorycznej, pomagające zredukować masę ciała i pozwalające na aktywne spalanie tłuszczów (Light lub Weight Control).
Niestety, dorosłe koty kochające jeść bardzo trudno utrzymać z dala od miski, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich dokarmiać czym popadnie. Ważne, żeby ich codzienne menu stanowiła karma typu oznakowana jako Indoor Sterile. Karma taka ma perfekcyjnie dobrany skład. Dodatek L-karnityny pomaga przyspieszyć spalanie tłuszczu, olej z łososia dba o zdrową skórę i lśniącą sierść, a dodatek witamin (A, D3, E) oraz minerałów i antyoksydantów pomaga zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe kotów mających mniej ruchu. Co ważne, karma taka nie zawiera glutenu pszenicznego, co minimalizuje reakcje alergiczne i sprzyja zachowaniu pełni zdrowia kastrata.
Najlepsza sucha karma dla kota to...
…karma perfekcyjnie dobrana do jego indywidualnych potrzeb. Każdy kociarz prędzej czy później zetknie się z linią funkcjonalnych, pełnoporcjowych karm dostosowanych do zróżnicowanych, specyficznych potrzeb własnego kota. Kompletne codzienne żywienie pupila, dzięki któremu na długo zachowa zdrowie i witalność, to podstawa czerpania radości z życia nie tylko przez samego kota, ale i przez jego właściciela, spokojnego o stan zdrowia ulubieńca.
Pamiętajmy: bezzbożowe, bez konserwantów, barwników, wypełniaczy czy glutenu suche karmy dla kotów mają w swojej ofercie wszystkie wiodące marki, także Butcher’s. Wysoka zawartość mięsa sprawia, że produkty te stanowią zdrowe, naturalne oraz kompletne źródło składników odżywczych dla Twojego pupila.
Przeczytaj również:
Sucha czy mokra, czyli jaką karmę podawać kotu?
Właściciel kota często staje przed dylematem, czy podawać swojemu pupilowi karmę suchą, czy mokrą. Oba rodzaje karmy mają swoje wady i zalet...
Czytaj dalejJak wybierać karmę suchą dla kota?
Wybór suchej karmy dla kota powinien być uwarunkowany wieloma czynnikami. Kociarze dobrze wiedzą, że w grę wchodzą nie tylko upodobania smak...
Czytaj dalej